درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 06:44   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 5678صفحه نخست » اخبار کوتاهدوشنبه، 10 آذر 1393 - 21:45
مجموعه عکس‌های پیاده‌روی اربعین
سوغاتی ویژه کربلا را ببینید
دستگاه‌ امام حسین به گونه‌ای است که انسان می‌خواهد کاری در آن انجام دهد و این تصاویر سوغاتی سفر کربلای من است. عکس‌های این کتاب چند قطعه صدف است که از کنار دریا آورده شده و توصیه می‌کنم که به دیدار دریا بروید.
  

به گزارش روضه نیوز ؛ آئین رونمایی از کتاب مجموعه عکس‌های پیاده‌روی اربعین اثر سیداحسان باقری موسوم به «پیاده آمده‌ام» با حضور حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات، حجت‌الاسلام زائری، حجت‌الاسلام پناهیان، محسن مومنی شریف، محمد حمزه‌زاده و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر عصر امروز در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

بدون عکس

* زائری: باید در اتمسفر پیاده‌روی اربعین قرار بگیرید

زائری در این مراسم گفت: فضایی که در پیاده‌روی اربعین وجود دارد جز برای کسی که در آنجا حضور داشته قابل توصیف نیست و حتی اگر عکس‌ها و فیلم‌های تهیه شده از این مراسم را نیز کسی ببیند تا زمانی که در آن اتمسفر نباشد متوجه آن فضا نخواهد شد و فرق زیارت عاشورا با زیارت اربعین در همین است که زیارت اربعین هر اتفاقی که در آن برای فرد می‌افتد در طول مسیر زیارت است و قرار نیست که در کربلا اتفاقی رخ دهد.

وی افزود: فردی که به زیارت اربعین می‌رود باید یادش باشد که درس‌ها و پندهای این زیارت در مسیر داده می‌شود کسی که از منزل برای زیارت اربعین حرکت می‌کند مانند قطره‌ای است که در یک دریا قرار می‌گیرد و در این زیارت منیت‌ها از بین می‌رود و افراد در کنار هم قرار می‌گیرند برای مثال فردی از لندن آمده بود و می‌گفت ماهیانه چندین هزار پوند درآمد دارم اما در موکبی که در آن قرار داشت تا زانو درگل بود و مشغول خدمت به زوار امام حسین و این همان اتفاقی است که موجب می‌شود این زیارت یک اتفاق باشد و توصیه شده که این زیارت، زیارت عوام باشد و هیچ تشخصی برای خود قائل نباشیم.

زائری ادامه داد و گفت: وقتی آنجا می‌رویم تازه می‌فهیمیم که برای این زیارت و یا حسین گفتن‌ها اذن داده شد مگر پیامبر نفرموده است حسین از من است و من از حسین و مگر نه این است که کسی در پیامبر سبقت گیرد پس اگر می‌توانیم به امام حسین سلام کنیم در حقیقت پاسخ سلام امام حسین را می‌دهیم و این اجازه‌ای است که به ما داده شده تا بتوانیم ارادت خود را به ایشان برسانیم. همه شنیده‌آیم وقتی حضرت سیدالشهدا متولد شد وقتی قنداقه ایشان را نزد پیامبر بردند ایشان گریست که حضرت فاطمه فرمود چه اتفاقی افتاده است و پیامبر وقایعی که بر این طفل خواهد رفت را شرح داد که حضرت از پیامبر پرسید آیا برای این وقایع کسی بر پسرم عزاداری می‌کند که پیامبر فرمود افرادی خواهند آمد که بر وی عزاداری می‌کنند سیدالشهدا این عزاداری‌ها را از عرش به نظاره نشسته و شاهد است و انشاالله قیامت درست ما خواهند گرفت.

*خاموشی: پیاده‌روی اربعین از اتفاقات عجیب روزگار ما است

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: کسی از من سوال کرد سند شرعی این پیاده‌روی چیست زیرا اگر انسان  می‌خواهد جایی برود با وسیله نقلیه می‌رود برای بچه اگر لذت‌های انسان بالغ را شرح دهیم درک نخواهد کرد زیرا به بلوغ نرسیده است و هر انسانی در هر سنی دارای بلوغ است البته این پاسخ را به آن فرد ندادم و گفتم این پیاده‌روی سند روایی دارد و ثواب آن حج و عمره بسیار است.

وی افزود: در بهترین آمار سالانه حدود 5 میلیون نفر به حج می‌روند و این در حالی است که زیرساخت‌ها اجازه بیشتر از این را نمی‌دهد اما سال گذشته آمار 20 میلیون زائر را از کربلا داده‌آند و امسال نیز آمار 10 میلیون مازاد را پیش‌بینی می‌کنند. و این در حالی است که از سال پیش تا کنون داعش و جنایت‌هایش بیداد کرده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: باید رفت و آنجا را دید آن همه بانو در آنجا حضور دارند ولی یک تار مو نمی‌بینی ایثار و فداکاری را در این حضور می‌بینیم که چگونه سینی غذا را بر روی سر گذاشته و  بر روی زمین نشسته‌اند تا زوار غذا بردارند و با زبان کنایه می‌گویند زوار امام حسین روی سر ما جا دارد.

وی افزود: تمام این کارها از سر خلوص و نزدیکی به خداست این یک فرهنگ بسیار عمیق است و من دیدم که حیوانی را با خود می‌برند کربلا و برمی‌گردانند گفتیم این چه کاری است در پاسخ گفتند این حیوان برکت گله ما است.این حرکت عظیم حماسه حسینی، حماسه تقریب، حماسه دعوت به راه امام حسین، حماسه معنویت و شور است. توصیه می‌کنم که زن و مرد و جوان و بچه به این سفر بروند زیرا عظیم‌تر از این حماسه نیست.

خاموشی اضافه کرد: این حماسه انقلاب اسلامی، مقاومت اسلامی، و بیداری اسلامی را بیمه می‌کند. در فرودگاه نجف داشتم کفش‌هایم را واکس می‌زدم خانومی جلو آمد و گفت من هم واکس می‌زنم بعد  دیدم 13 نفر کفش‌هایشان را واکس زدند که هر کدام از کشورهای مختلفی چون کانادا، آفریقا و سایر نقاط جهان در این حماسه شرکت کرده بودند.

وی در پایان گفت: خوب است که عکس چاپ کردیم و این کارها صورت می‌گیرد البته یک مستند خوب هم داریم که هنوز رو نکرده‌ایم ما در عصر عجیبی هستیم که اتفاقات عجیبی هم می‌بینیم که این پیاده‌روی هم از آن دست اتفاقات عجیب است.

در ادامه این مراسم فاضل نظری شعری در رسای قیام عاشورا و شهدای کربلا برای حضار قرائت کرد.

* پناهیان: وقتی به کربلا می‌رسند می‌فهمند کاری نکرده‌اند و شرمنده امام حسین و حضرت زینب می‌شوند

پس از وی حجت‌الاسلام پناهیان ضمن مطرح کردن یک سوال گفت: اساسا مختصات کار خوب چیست که بتواند انسان را در هر رشته‌ای راضی کند در پاسخ به این سوال باید دقت کرد و بزرگترها کمتر به تبیین این مسئله پرداخته‌اند این سوالی که جناب خاموشی باید برای آن گروه‌هایی را بگذارند تا جواب آن را پیدا کنند.

وی افزود: کار خوب کاری است که به عنوان یک قطره انسان را به یک اقیانوس متصل کند و انسان را در بزرگترین کاری که در خلقت صورت گرفته شریک کند اگر این اتفاق بیفتد انسان راضی خواهد شد ویژگی کار خوب این است که انسان با تمام وجود خود را برای آن هزینه کند و هر قدر هم خوب شود باز انسان شرمنده شود. کار خوب کاری است که انسان شرمنده صاحب کار شود امام حسین کاری کرد که همه اصحابش در حالی که بهترین کار را کردند باز شرمنده شدند.

این استاد حوزه علمیه گفت: کار خوب کاری نیست که برای انسان کف بزنند و بگویند عالی بود کاری خوب است که برای سیدالشهدا باشد و باقی کارها در مراتب پایین‌تر ان قرار می‌گیرد. قرآن نیز می‌گوید شهدا کسانی هستند که اعمالشان از بین نمی‌رود پس انسان باید خودش را به شهدا بچسباند.

پناهیان  در ادامه گفت:‌هر کس برای سیدالشهدا کار کرده کار خوبی کرده است و این در حالی است که بیشترین هزینه را متحمل شده است امیدوارم مجموعه عکس‌های «پیاده آمدم»‌ مورد دعای حضرت زینب قرار گیرد و گام نخستی برای کارهای خوب دیگر باشد در مورد کارهای خوب باید صراحتا به این شرمندگی اشاره کرد تا جوانان تمام همت خود را صرف کف زدن دیگران نکنند.

وی در پایان گفت: هر کسی کاری برای امام حسین نکرده برود و کاری کند چون به اصل جریان عاشورا یعنی اربعین نزدیک می‌شویم و حوزه هنری هم یک حمایت ویژه‌ای داشته باشد افرادی که پیاده‌روی می‌کنند وقتی به کربلا می‌رسند می‌فهمند کاری نکرده‌اند و شرمنده امام حسین و حضرت زینب می‌شوند و حرفی از تاول‌های پایشان نمی‌زنند.

* سوغاتی ویژه از کربلا

در پایان این مراسم سید احسان باقری عکاس این مجموعه گفت: کاری انجام نشده که بخواهیم حرفی در مورد آن بزنیم و دستگاه‌ امام حسین به گونه‌ای است که انسان می‌خواهد کاری در آن انجام دهد و این تصاویر سوغاتی سفر کربلای من است.

وی افزود: آرزوی زیارت کربلا یکی از آرزوهای کودکی من بوده است در سال‌های نوجوانی پای منبر یکی از علما حرفی شنیدم که شوق زیارت کربلا را در وجودم دو چندان کرد.

وی گفت: زیارت امام حسین در اربعین انسان را عاقبت به خیر می‌کند آن زمان دو آرزو داشتم آن هم زیارت امام حسین در روز اربعین.

باقری در پایان گفت:‌سفر کربلا و زیارت امام حسین در روز اربعین بالاخره بعد از 7 بار روزی من شد از هم اکنون برای تجربه این زیارت و کسب توفیق عاقبت به خیری اقدام کنید. عکس‌های این کتاب چند قطعه صدف است که از کنار دریا آورده شده و توصیه می‌کنم که به دیدار دریا بروید.

 


فارس

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  آنقدر غمت به جان پذیرم حسین ...
  کوری در محشر !
  آیا «مشغولیت» ما در ارتباط با «مسؤولیت» ماست؟!
  چرا بعضى دعاها مستجاب نمى ‏شود؟
  تنها ملاک دوست داشتن
  روایت متفاوت یک روحانی از روز دانشجو
  پادکست | هرکس خسته شده است؛ جمع کند برود
  اربعین می‌تواند مقدمه حرکت‌های بین‌المللی مجموعه‌های فرهنگی باشد
  آغاز خرید اینترنتی کتاب «بهشت اینجاست»
  سرّ سلام کردن به اهلبیت (علیهم السلام)  چیست؟
  هیچ وقت لباس نو نپوشید
  «ارهاصات» زمان پیامبر را بشناسید
  اعمال شب و روز 17 ربیع الاول
  اسرار زندگی ات را برای کسی بازگو نکن!
  شرط برای ضمانت بهشت!
  استفاده از ظرفیت روحانیون در مدارس مناطق محروم
  کشورهای اسلامی در قبال موضوع فلسطین مسئول هستند
  کلیپ | ایده جالب "هفته وحدت"  
  بستگی داره چاق باشه یا لاغر اندام + فیلم
  ستایشگر تراز انقلاب، ستایشگر اسلام ناب است
  قدرت‌طلبی‌ها نمی‌گذارند ولایت فقیه به درستی تبیین شود
  اختلاف افکنی انگلیس به قدمت تاریخ این کشور
  مراسم هفتگی هیئت صاحب العصر اراک شهادت امام عسگری(ع)
  مراسم شهادت امام حسن عسکری در هیئت روضه الزهرا  
  تشریح فعالیت های جهادی هیأت یا فاطمة الزهرا در زلزله کرمانشاه
  ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا 4 آذر ماه تمدید شد
  مراسم هفتگی در هیئت روضة الزهرا  
  عزاداری ایام آخر صفر در هیئت روضه الزهرا|شب دوم  
  نگاره | معرفی طرح ضیافت زوار  
  فیش منبر | سالروز شهادت امام حسن مجتبی
  عزاداری ایام آخر صفر در هیئت روضه الزهرا|شب اول  
  نماهنگ "الأحرار" با اجرای نزار القطری + فیلم
  مراسم هفتگی هیئت روضة الزهرا  
  شهدای مدافع حرم نبودند راهپیمایی اربعین هم نبود
  اجرای طرح "ضیافت زوار" برای سومین سال در خوزستان
  از حشدالشعبی خواستم خود را سپر بلای اهل سنت کند
  شرح فرازی از زیارت اربعین در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  تهیه و توزیع چهار هزار بسته فرهنگی با محوریت محتوای معرفتی در حماسه اربعین  
  انتقاد خطیب حوزوی از وضع نامناسب مزار یک عالم دینی
  تهیه و توزیع 4۰۰۰ بسته معرفتی اربعین
  بزرگترین پرچم حسینی در مرز شلمچه به اهتزاز درآمد  
  قطار قم_کربلا به سمت اربعین حسینی  
  حضور 35 هزار پاکستانی در ایران برای سفر اربعین
  زوّار اربعین بهتر است دینار آزاد خریداری کنند
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  چگونه از طریق پیام‌رسان بله ارز ویژه اربعین را خریداری کنیم؟ +آموزش تصویری
  اخباری مبنی بر شیوع وبا در عراق کذب است
  استانبول، مالزی و آنتالیا رایگان، اربعین کربلا هیچ!
  به خاطر سفر اربعین کارم را از دست دادم!
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  مستند حرکت جهانی اربعین
  مجموعه آنونس عهد خون | نصرتی لکم معده
  موشن گرافیک "حب الحسین یجمعنا" - (ایده پروانه سپید)
  نوحه زیبای «عمه» بمناسبت شهادت حضرت رقیه منتشر شد
  آنونس اربعین | حرم امام حسین دری از درب های بهشت
  دفتر آیت الله مدرسی ارتحال خطیب توانای تهرانی را تسلیت گفت
  مجموعه آنونس عهد خون | کرامتنا الشهاده
  آنونس اربعین | زیارت اربعین نشانه ایمان
  موشن گرافیک "حب الحسین یجمعنا" - (ایده پروانه سرخ)
  دعوت مداح مشهور عرب در پاسخ به نوحه میثم مطیعی
  پیاده‌روی اربعین احترام به وجود مقدس سیدالشهدا است
  حجت الاسلام سید ابوالقاسم شجاعی درگذشت
  مراسم هفتگی هیئت روضه الزهرا  
  متعجبم چرا مداحان ایرانی واکنشی به حادثه اهواز نشان ندادند
  سبک زندگی مردی که بهشت مشتاق او بود
  امنیت پیاده روی اربعین تأمین می شود
  ۱۰ هزار خوزستانی برای اربعین حسینی ثبت نام کرده اند
  آغاز ثبت‌نام پنجمین کارگاه «خط در گرافیک»
  Fatf، مخالف با اقتصاد مقاومتی و راهی به سوی مستعمره شدن
  چرا همسر حضرت زینب در کربلا نبود؟
  «جاذبه» اربعین از امشب به شبکه افق می‌آید
  ثبت نام چهارمین دوره انتخابات کانون مداحان و شعرای آیینی
  حضور زنان و مردان در ورزشگاه آزادی در کنار هم+تصویر
  حضور هزاران نفری زنان در ورزشگاه آزادی
  مراسم هفتگی در هیئت روضة الزهرا  
  حماسه اربعین کانون گفتمانی انقلاب اسلامی است
  آخرین مطلبی که امام سجاد به فرزند خویش گفتند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار