درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398 - 10:04   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 5678صفحه نخست » اخبار کوتاهدوشنبه، 10 آذر 1393 - 21:45
مجموعه عکس‌های پیاده‌روی اربعین
سوغاتی ویژه کربلا را ببینید
دستگاه‌ امام حسین به گونه‌ای است که انسان می‌خواهد کاری در آن انجام دهد و این تصاویر سوغاتی سفر کربلای من است. عکس‌های این کتاب چند قطعه صدف است که از کنار دریا آورده شده و توصیه می‌کنم که به دیدار دریا بروید.
  

به گزارش روضه نیوز ؛ آئین رونمایی از کتاب مجموعه عکس‌های پیاده‌روی اربعین اثر سیداحسان باقری موسوم به «پیاده آمده‌ام» با حضور حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات، حجت‌الاسلام زائری، حجت‌الاسلام پناهیان، محسن مومنی شریف، محمد حمزه‌زاده و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر عصر امروز در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد.

بدون عکس

* زائری: باید در اتمسفر پیاده‌روی اربعین قرار بگیرید

زائری در این مراسم گفت: فضایی که در پیاده‌روی اربعین وجود دارد جز برای کسی که در آنجا حضور داشته قابل توصیف نیست و حتی اگر عکس‌ها و فیلم‌های تهیه شده از این مراسم را نیز کسی ببیند تا زمانی که در آن اتمسفر نباشد متوجه آن فضا نخواهد شد و فرق زیارت عاشورا با زیارت اربعین در همین است که زیارت اربعین هر اتفاقی که در آن برای فرد می‌افتد در طول مسیر زیارت است و قرار نیست که در کربلا اتفاقی رخ دهد.

وی افزود: فردی که به زیارت اربعین می‌رود باید یادش باشد که درس‌ها و پندهای این زیارت در مسیر داده می‌شود کسی که از منزل برای زیارت اربعین حرکت می‌کند مانند قطره‌ای است که در یک دریا قرار می‌گیرد و در این زیارت منیت‌ها از بین می‌رود و افراد در کنار هم قرار می‌گیرند برای مثال فردی از لندن آمده بود و می‌گفت ماهیانه چندین هزار پوند درآمد دارم اما در موکبی که در آن قرار داشت تا زانو درگل بود و مشغول خدمت به زوار امام حسین و این همان اتفاقی است که موجب می‌شود این زیارت یک اتفاق باشد و توصیه شده که این زیارت، زیارت عوام باشد و هیچ تشخصی برای خود قائل نباشیم.

زائری ادامه داد و گفت: وقتی آنجا می‌رویم تازه می‌فهیمیم که برای این زیارت و یا حسین گفتن‌ها اذن داده شد مگر پیامبر نفرموده است حسین از من است و من از حسین و مگر نه این است که کسی در پیامبر سبقت گیرد پس اگر می‌توانیم به امام حسین سلام کنیم در حقیقت پاسخ سلام امام حسین را می‌دهیم و این اجازه‌ای است که به ما داده شده تا بتوانیم ارادت خود را به ایشان برسانیم. همه شنیده‌آیم وقتی حضرت سیدالشهدا متولد شد وقتی قنداقه ایشان را نزد پیامبر بردند ایشان گریست که حضرت فاطمه فرمود چه اتفاقی افتاده است و پیامبر وقایعی که بر این طفل خواهد رفت را شرح داد که حضرت از پیامبر پرسید آیا برای این وقایع کسی بر پسرم عزاداری می‌کند که پیامبر فرمود افرادی خواهند آمد که بر وی عزاداری می‌کنند سیدالشهدا این عزاداری‌ها را از عرش به نظاره نشسته و شاهد است و انشاالله قیامت درست ما خواهند گرفت.

*خاموشی: پیاده‌روی اربعین از اتفاقات عجیب روزگار ما است

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: کسی از من سوال کرد سند شرعی این پیاده‌روی چیست زیرا اگر انسان  می‌خواهد جایی برود با وسیله نقلیه می‌رود برای بچه اگر لذت‌های انسان بالغ را شرح دهیم درک نخواهد کرد زیرا به بلوغ نرسیده است و هر انسانی در هر سنی دارای بلوغ است البته این پاسخ را به آن فرد ندادم و گفتم این پیاده‌روی سند روایی دارد و ثواب آن حج و عمره بسیار است.

وی افزود: در بهترین آمار سالانه حدود 5 میلیون نفر به حج می‌روند و این در حالی است که زیرساخت‌ها اجازه بیشتر از این را نمی‌دهد اما سال گذشته آمار 20 میلیون زائر را از کربلا داده‌آند و امسال نیز آمار 10 میلیون مازاد را پیش‌بینی می‌کنند. و این در حالی است که از سال پیش تا کنون داعش و جنایت‌هایش بیداد کرده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: باید رفت و آنجا را دید آن همه بانو در آنجا حضور دارند ولی یک تار مو نمی‌بینی ایثار و فداکاری را در این حضور می‌بینیم که چگونه سینی غذا را بر روی سر گذاشته و  بر روی زمین نشسته‌اند تا زوار غذا بردارند و با زبان کنایه می‌گویند زوار امام حسین روی سر ما جا دارد.

وی افزود: تمام این کارها از سر خلوص و نزدیکی به خداست این یک فرهنگ بسیار عمیق است و من دیدم که حیوانی را با خود می‌برند کربلا و برمی‌گردانند گفتیم این چه کاری است در پاسخ گفتند این حیوان برکت گله ما است.این حرکت عظیم حماسه حسینی، حماسه تقریب، حماسه دعوت به راه امام حسین، حماسه معنویت و شور است. توصیه می‌کنم که زن و مرد و جوان و بچه به این سفر بروند زیرا عظیم‌تر از این حماسه نیست.

خاموشی اضافه کرد: این حماسه انقلاب اسلامی، مقاومت اسلامی، و بیداری اسلامی را بیمه می‌کند. در فرودگاه نجف داشتم کفش‌هایم را واکس می‌زدم خانومی جلو آمد و گفت من هم واکس می‌زنم بعد  دیدم 13 نفر کفش‌هایشان را واکس زدند که هر کدام از کشورهای مختلفی چون کانادا، آفریقا و سایر نقاط جهان در این حماسه شرکت کرده بودند.

وی در پایان گفت: خوب است که عکس چاپ کردیم و این کارها صورت می‌گیرد البته یک مستند خوب هم داریم که هنوز رو نکرده‌ایم ما در عصر عجیبی هستیم که اتفاقات عجیبی هم می‌بینیم که این پیاده‌روی هم از آن دست اتفاقات عجیب است.

در ادامه این مراسم فاضل نظری شعری در رسای قیام عاشورا و شهدای کربلا برای حضار قرائت کرد.

* پناهیان: وقتی به کربلا می‌رسند می‌فهمند کاری نکرده‌اند و شرمنده امام حسین و حضرت زینب می‌شوند

پس از وی حجت‌الاسلام پناهیان ضمن مطرح کردن یک سوال گفت: اساسا مختصات کار خوب چیست که بتواند انسان را در هر رشته‌ای راضی کند در پاسخ به این سوال باید دقت کرد و بزرگترها کمتر به تبیین این مسئله پرداخته‌اند این سوالی که جناب خاموشی باید برای آن گروه‌هایی را بگذارند تا جواب آن را پیدا کنند.

وی افزود: کار خوب کاری است که به عنوان یک قطره انسان را به یک اقیانوس متصل کند و انسان را در بزرگترین کاری که در خلقت صورت گرفته شریک کند اگر این اتفاق بیفتد انسان راضی خواهد شد ویژگی کار خوب این است که انسان با تمام وجود خود را برای آن هزینه کند و هر قدر هم خوب شود باز انسان شرمنده شود. کار خوب کاری است که انسان شرمنده صاحب کار شود امام حسین کاری کرد که همه اصحابش در حالی که بهترین کار را کردند باز شرمنده شدند.

این استاد حوزه علمیه گفت: کار خوب کاری نیست که برای انسان کف بزنند و بگویند عالی بود کاری خوب است که برای سیدالشهدا باشد و باقی کارها در مراتب پایین‌تر ان قرار می‌گیرد. قرآن نیز می‌گوید شهدا کسانی هستند که اعمالشان از بین نمی‌رود پس انسان باید خودش را به شهدا بچسباند.

پناهیان  در ادامه گفت:‌هر کس برای سیدالشهدا کار کرده کار خوبی کرده است و این در حالی است که بیشترین هزینه را متحمل شده است امیدوارم مجموعه عکس‌های «پیاده آمدم»‌ مورد دعای حضرت زینب قرار گیرد و گام نخستی برای کارهای خوب دیگر باشد در مورد کارهای خوب باید صراحتا به این شرمندگی اشاره کرد تا جوانان تمام همت خود را صرف کف زدن دیگران نکنند.

وی در پایان گفت: هر کسی کاری برای امام حسین نکرده برود و کاری کند چون به اصل جریان عاشورا یعنی اربعین نزدیک می‌شویم و حوزه هنری هم یک حمایت ویژه‌ای داشته باشد افرادی که پیاده‌روی می‌کنند وقتی به کربلا می‌رسند می‌فهمند کاری نکرده‌اند و شرمنده امام حسین و حضرت زینب می‌شوند و حرفی از تاول‌های پایشان نمی‌زنند.

* سوغاتی ویژه از کربلا

در پایان این مراسم سید احسان باقری عکاس این مجموعه گفت: کاری انجام نشده که بخواهیم حرفی در مورد آن بزنیم و دستگاه‌ امام حسین به گونه‌ای است که انسان می‌خواهد کاری در آن انجام دهد و این تصاویر سوغاتی سفر کربلای من است.

وی افزود: آرزوی زیارت کربلا یکی از آرزوهای کودکی من بوده است در سال‌های نوجوانی پای منبر یکی از علما حرفی شنیدم که شوق زیارت کربلا را در وجودم دو چندان کرد.

وی گفت: زیارت امام حسین در اربعین انسان را عاقبت به خیر می‌کند آن زمان دو آرزو داشتم آن هم زیارت امام حسین در روز اربعین.

باقری در پایان گفت:‌سفر کربلا و زیارت امام حسین در روز اربعین بالاخره بعد از 7 بار روزی من شد از هم اکنون برای تجربه این زیارت و کسب توفیق عاقبت به خیری اقدام کنید. عکس‌های این کتاب چند قطعه صدف است که از کنار دریا آورده شده و توصیه می‌کنم که به دیدار دریا بروید.

 


فارس

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
  جایی ننوشته است گنهکار نیاید
  آنقدر غمت به جان پذیرم حسین ...
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار