درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  یادداشت     شعر     سنگر روضه     کتاب     فیش منبر     روایت ماه     در سایه سار قرآن     اخبار     صفحه اصلی     چند رسانه ای  
دوشنبه، 5 اسفند 1398 - 11:05   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18851صفحه نخست » مهمترین اخباریکشنبه، 5 آبان 1398 - 15:13
استاد میرباقری؛
عادل کسی است که بر مدار امام حرکت می کند
عدل در عرض امام نیست که امام بیاید آن را برقرار کند بلکه عدل، خود امام است. عادل کسی است که بر مدار امام حرکت می کند و تولی تام به امام دارد.
  

عادل کسی است که بر مدار امام حرکت می کند به گزارش روضه نیوز ؛صدوسی‌وپنجمین نشست از سلسله نشست‌های فرهنگ مهدوی با موضوع «امام مهدی(عج)، سنت‌های فراموش‌شده و احکام تعطیل مانده الهی» باسخنرانی آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری و به همت مؤسسه فرهنگی‌هنری موعود عصر(عج) پنج‌شنبه ۲ آبان‌ماه برگزار شد.

آیت الله میرباقری در ابتدای این نشست گفت: امام عصر(عج) احیا کننده احکام الهی خواهند بود و این نکته در روایات و دعاهای مختلف آمده است. احکام در عرض توحید نیستند، بلکه از شئون التزام به توحیدند. «إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّیَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ». در روایت می فرماید: خداوند از ظاهر فحشا و باطن فحشا نهی کرده است. محرمات، ظاهر قرآن اند و باطن او ائمه جورند. حلال ها نیز در ظاهر قرآن وجود دارند که باطن آن ها امام حق است.

الوهیت حضرت حق از طریق ائمه در عالم ظهور کرده است

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی افزود: باطن ولایت حقه، جریان الوهیت حضرت حق و ولایت الله است. الوهیت حضرت حق از طریق ائمه در عالم ظهور کرده است. خداوند به ما اختیار تخلف از الوهیت حضرت حق داده است که در آیه الکرسی این نکته را می بینیم. اگر ولایت خدا را پذیرفتیم به مسیر محکمی چنگ زده ایم و اگر هم کفر ورزیدیم نتیجه آن را خواهیم دید.

وی سپس عنوان کرد: احکام و سنن در عرض ولایت امام و الوهیت حضرت حق نیستند و در قرآن از آن ها به عنوان حدود الله تعبیر می شود، یعنی مرزهای الوهیت حضرت حق و کسانی که با این احکام مبارزه می کنند و در کنار این حدود حد دیگری می گذارند «یحادون الله و رسوله» هستند و این در واقع ادعای الوهیت است. شیطان هم که تلاش می کند این مرزها را به هم بزند می خواهد برای خود الوهیت درست کند و مردم او را بپرستند.

عدل در عرض امام نیست که امام بیاید آن را برقرار کند بلکه عدل، خود امام است

سید محمدمهدی میرباقری ادامه داد: علی بن ابراهیم درباره آیه «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا» از معصوم نقل کرده است که این فطرت در کثیری از روایات توحید است. در غرب امروز و در توحش منظم امروز می بینیم که با حدود الهی درگیرند؛ به تعبیر قرآن: «یَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ». باطن همه حدود الهی خود امام است. مثلاً عدل در عرض امام نیست که امام بیاید آن را برقرار کند بلکه عدل، خود امام است. اگر امام عالم را نورانی می کند این ها شئون خود امام هستند و سرچشمه همه امور خیر است.

عادل کسی است که بر مدار امام حرکت می کند

وی همچنین گفت: انسان عادل، انسانی است که ولایت امام در او ظهور کرده است. این تعریف که عدل، حاکمیت قوه عاقله بر سایر قواست تعریف ارسطویی است. عادل کسی است که بر مدار امام حرکت می کند و تولی تام به امام دارد. تحقق سنن احکام و عدل از شئون فعل الهی اند و به وسیله حضرت حق محقق می شوند. امام، مجرای فعل الهی است. فعل او فعل خداست. طاعت امام طاعت خداست و بیعت و زیارت با او بیعت و زیارت با خداوند است.

سید محمدمهدی میرباقری اظهار داشت: «مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ». «إِنَّ الَّذِینَ یُبَایِعُونَکَ إِنَّمَا یُبَایِعُونَ اللَّهَ یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ». امام یدالله، عین الله، اذن الله و اذن واعیه است. امام در قرآن این گونه معرفی شده است. آن یداللهی که کلمه عدل با آن محقق می شود، خود امام است. امام، مجرا و طریق تحقق اسماء حسنی الهی و فعل الهی و احیای سنن الهی در عالم است. اگر احکام، تحقق ولایت امام هستند، نتیجه این می شود که به اندازه ای که ما ولایت امام را تحمل کنیم در ما عدالت و احکام محقق می شود. اگر ولایت حقه در پرده غیب رفت تمام احکام و سنن هم در غیبت می روند.

۳ نوع غیبت

وی اضافه کرد: ۳ نوع غیبت داریم؛ یکی غیبت جسمی امام که درباره آن خیلی تحقیق نشده است. غیبت دوم، غیبت ولایت امام است که اختصاص به حضرت بقیه الله هم ندارد. «وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشی‌«اسرار ولایت و قرآن در پرده است و تا زمان «وَ النَّهارِ إِذا تَجَلَّی» این پرده وجود دارد. معنای سوم غیبت هم این است که حضرت «کَلِمَتِکَ التَّامَّةِ فِی أَرْضِکَ» هستند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در ادامه گفت: در ذیل آیات اول سوره بقره این روایت نقل شده است که یکی از معانی غیب در آیه «الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ» وجود مقدس امام زمان(ع) است. حضرت امام عصر(عج) یک آیه غیبی الهی هستند که حضرت هم منتظر تحقق این آیه الهی هستند. وقتی این آیه ظهور کند تمام دین حضرت نبی اکرم(ص) در عالم ظاهر می شود. حقیقت ظهور، هم ظهور جسمی امام است و هم کنار رفتن حجاب از حقیقت ولایت.

غیر امام راهی نیست و بقیه راه ها به بی راهه می روند

وی خاطرنشان کرد: تحقق احکام و سنن دو طرف دارد؛ یک جنبه آن ظهور حقیقت ولایت در عالم است و جنبه دوم تحمل حیات انسانی است. تمسک به شرایع به معنی تحقق شرایع نیست. وقتی مدار ولایت عوض می شود آن چنان که در سقیفه رخ داد، هیچ باطنی وجود ندارد و راهی وجود ندارد. چون غیر امام راهی نیست و بقیه راه ها به بی راهه می روند. انسان اسلام، انسان محب امام است که همه چیزش را برای امام می خواهد. تا چنین چیزی محقق نشود، روابط اجتماعی متناسب با آن هم محقق نخواهد شد.

حدود را نباید اصل بگیریم و امام را مجری احکام، حدود فرع بر امام هستند

سید محمدمهدی میرباقری همچنین عنوان کرد: به اندازه تولی ما احکام تحقق پیدا می کنند. حدود را نباید اصل بگیریم و امام را مجری احکام، حدود فرع بر امام هستند. آن چه از آن منع می شود ولایت ائمه نار است. وقتی ولایت باطل حاکم شد، تمام فروع را هم پیاده کنید، این اسلام نیست. تحقق احکام به تحقق ولایت امام منوط است. تحقق ولایت امام هم به ظهور حقیقت ولایت در عالم و ظهور این کلمه تامه است. این کلمه باید ظهور پیدا کند و در قوای انسانی جاری شود.

وی تأکید کرد: این جزو غفلت های مومنین است که برخی تصور می کنند امام زمان یک مدرنیته اخلاقی درست می کنند. این خطاست. «أَنَّمَا الْحَیاةُ الدُّنْیا لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ زِینَةٌ وَ تَفاخُرٌ بَیْنَکُمْ وَ تَکاثُرٌ فِی الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ کَمَثَلِ غَیْثٍ أَعْجَبَ الْکُفَّارَ نَباتُهُ ثُمَّ یَهِیجُ فَتَراهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ یَکُونُ حُطاماً». من فکر می کنم «ثُمَّ یَکُونُ حُطاماً» در شکل کلی اش مربوط به دوران ظهور است. تمام این بساط، خس و خاشاک زیر دست و پا می شود. نه این که حضرت بیایند همین بساط را اخلاقی کنند. بلکه کل این بساط جمع می شود. باید محیط حیات دنیا تبدیل به محیط حیات آخرت شود. در روایت داریم که حیات دنیا، محیط ولایت دشمنان ماست و حیات آخرت محیط ولایت ماست. ابتدا حیات آخرت برپا می شود و سپس مناسبات حیات آخرت که سنن و احکام هستند.

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  شب اول| هیئت محبان فاطمه الزهرا
  شب دوم| هیئت روضه الزهرا
  معرفی کتاب|داستان سیستان 10 روز با ره بر
  شب اول| هیئت روضه الزهرا(س)
  شرح خطبه فدک(13)| حقارت مردم قبل از اسلام
  فیش منبر|ایران قدرتمند تر از آمریکا
  معرفی کتاب| پرورش نخبگان معنوی
  گزیده کتاب|مرام شیعه
  وصیت نامه شهید سید عباس جولایی
  گزارش تصویری| مراسم هفتگی روضه انتظار
  شناخت عظمت قرآن
  معرفی کتاب|مجموعه کتاب های «اندیشه در بحران » به قلم دکتر زرشناس
  حاکم وجود تو کیست!؟
  الگو بودن پیامبران
  وصیت نامه شهید سید جمال دربان فلک
  چگونه از گناه تنفر پیدا کنیم؟
  وصیت نامه شهید مجید پازوکی
  وصیت نامه شهید حسین برهانی
  صدای مردم ، اینجاست
  عوامل یاری نکردن ولی خدا
  نقش اجتماعی هیئات مذهبی
  در ایام فاطمیه، اهواز هیئت کجا برویم؟
  سه دقیقه در قیامت
  در سایه سار قرآن| رعایت انصاف در معاملات
  شرح خطبه فدک(12)| منافق فاقد قدرت تحلیل
  مهمترین رکن مدیریت جهادی
  بازی AFC یا هزینه ایستادگی پای پیکر حاج قاسم!
  فیض سحر؛ محفل عاشقان مناجات با خدا
  نشست فصلی شورای هیئات مذهبی استان خوزستان
  شرح خطبه فدک(11)| موجودی که خلاف مسیر جهان حرکت می کند
  تحلیل قرآنی ـ روایی نکات مهم خطبه های رهبر معظم انقلاب
  یادداشت| نماز جمعه و امر جامع
  بهترین دوست
  شرح خطبه فدک(10)| اعتراض حضرت زهرا(س) به عملکرد مردم
  شرح خطبه فدک(9)|علت شهادت رسول خدا (ص) چه بود؟
  بازتاب گسترده بیانات امام خامنه‌ای در رسانه‌های دنیا
  گزیده کامل بیانات امام خامنه ای در مصلی تهران
  خودت کجای کاری؟
  شرح خطبه فدک(8)| انسانی که شرافت ندارد
  دلنوشته| عظمت روحی
  شرح خطبه فدک(7)| آیا عبادت خدا اجباری است؟
  شرح خطبه فدک(6)| خساست خدا
  فیش منبر| چه کسانی حیات دارند؟
  شرح خطبه فدک(5)|ذهن نورانی
  نقش جبهه انقلاب اسلامی در اتفاقات اخیر کشور
  ۱۲ نکته پیرامون حادثه سقوط بوئینگ 737 اوکراین
  سرانجام هواپیمای بوئینگ چه می شود؟
  شرح خطبه فدک(4)| دلبستگی به خدا
  شرح خطبه فدک(3)|چگونه مخلص شویم
  "داغ حاج قاسم"  
  پوستر | جامعه ایمانی عصر ظهور(1)
  شرح خطبه فدک(2)|چگونه نعمت ها را افزایش دهیم
  "دشمنان احمق"  
  گزارش تصویری| مراسم شب اول هیئت روضه الزهرا
  سبک زندگی فاطمی
  شرح خطبه فدک| راز نزول دائمی نعمات
  "نقش وجود ماورایی" شهید حاج قاسم سلیمانی  
  امروز، فرمانده همه را بخط کرده بود!
  فاطمیه؛ سرآغاز انتقام سخت
  در تشییع شهید سلیمانی چه اتفاقی افتاد؟
  حضور بی سابقه خوزستانی ها در تشییع شهداء جبهه مقاومت
  جلسه هم آهنگی هیئات مذهبی خوزستان
  پیام هیئت روضه الزهرا اهواز در پی جنایت شیطان بزرگ
  پیام تسلیت پایگاه خبری تحلیلی روضه نیوز
  نانی که حضرت زینب درراه خدا انفاق کرد
  عمه سادات یازینب
  حال و هوای حرم حضرت زینب
  مسئولیت دینی!
  مصاحبه اختصاصی با مداح ارزشی کربلایی مصطفی مروانی
  9 دی، تجلی بیداری امت در تحقق آرمان ولایت
  شوق رها شدن!
  شیرین تر از طعم بلا
  تجمع هیئات مذهبی اهوازبه مناسبت بزرگداشت 7 دی
  مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام حاجتی
  مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام علیرضا پناهیان
  مصاحبه اختصاصی با مداح انقلابی حاج سعید کرمعلی
  یادش از دل اهل ایمان غایب نمی شود
  زمانیکه شیعیان ریشه کن می شوند!
  اقدام خالصانه| قرارگاه جهادی شهید اسکندری
  چقدر خسارت؟
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار