درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
دوشنبه، 27 خرداد 1398 - 16:09   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18749صفحه نخست » اخبار کوتاهشنبه، 6 بهمن 1397 - 22:49
چرا FATF مخالف اسلام است؟
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به دسترسی آمریکا به حساب های بانکی مردم از طریق fatf گفت: تجسس در حریم خصوصی از نظر دینی به طور کلی حرام است، حتی بحث fatf و بحث های مرتبط مثلا تحت عنوان مبارزه با پولشویی در حقیقت ورود به حریم خصوصی مردم است که حرام است.
  

چرا FATF مخالف اسلام است؟ به گزارش روضه نیوز به نقل از رسا؛ حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی استاد درس خارج حوزه علمیه قم، ظهر امروز در نشست فقه امنیت که از سوی مؤسسه فتوح اندیشه اصفهان در حوزه علمیه ولی عصر(عج) اصفهان برگزار شد، به تبیین مسأله امنیت در فقه و ضرورت توجه به مباحث فقه امنیت پرداخت.

وی با بیان اینکه درباره مسأله امنیت حدودا 600 آیه در قرآن وجود دارد، در حالی که کل فقه 500 آیه در قرآن دارد، گفت:  این مسأله نشان دهنده اهمیت امنیت است، در فقه نیز نسبت به همین صورت است. نخستین چیزی که مردم از حکومت انتظار دارند امنیت است، فرقی هم ندارد چه حکومتی باشد، برای علما و مراجع و بزرگان هم امنیت یک اصل است، اینکه فراوان شنیده‌اید امام خمینی می‌فرمایند حفظ نظام از اوجب واجبات است به معنای نظام جمهوری اسلامی نیست، اگرچه حفظ نظام اسلامی واجب است اما منظور امام خمینی از حفظ نظام امنیت مردم است که از نماز و حج هم واجب‌تر است. همین حج که واجب است اگر امنیت در آن نباشد حرام خواهد بود و این نشان دهنده اهمیت امنیت در زندگی انسان است.

قانون ایجاد امنیت می‌کند

حجت الاسلام والمسلمین عابدی در ادامه افزود: قانون امنیت ایجاد می‌کند ولو اینکه خلاف شرع باشد، برای یک مجتهد امنیت بسیار مهم است، امام خمینی تأکید داشتند مردم به قانون اساسی رأی بدهند با اینکه معتقد بودند برخی قوانین خلاف شرع است، آیت الله اراکی که پس از امام خمینی مرجع تقلید شدند، در کل زمان قبل و بعد از انقلاب اسلامی یکبار اطلاعیه داد و آنهم در خصوص قانون اساسی بود، وی در اطلاعیه خود گفته بود بعضی جاهای قانون اساسی نوشته شده را مطالعه کردم و معمولا خلاف شرع نیست و واجب است همه به آن رأی بدهند، این بیانیه آیت الله اراکی نشان دهنده اهمیت امنیت در دیدگاه یک مرجع تقلید است. دیدگاه همه علما به مسأله امنیت به همین صورت است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با اشاره به توجه ائمه معصومین(ع) به مباحث امنیتی، اظهار کرد: فراوان در کتاب‌های تاریخ و سیره رسول خدا نقل شده است که پیامبر اکرم(ص) هر زمان از مدینه حرکت می‌کرد چه برای جنگ چه برای مسافرت، مردم می‌دانستند ایشان توریه می‌کرد به غیر آنچه می‌خواستند و از این طریق مسائل امنیتی را رعایت می‌کردند و در تاریخ از این دست مباحث برشمرده و ذکر شده است که همگی نشان دهنده اهمیت امنیت در دیدگاه ایشان است.

دقت نظر امام علی(ع) به مباحث امنیتی

حجت الاسلام والمسلمین عابدی با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) از همه در مسائل امنیتی آماده‌تر بودند، عنوان کرد: امام علی(ع) نیز در حوزه امنیتی دقت بسیار داشتند، در کوفه ایشان افرادی را منسوب کرده بودند برای کنترل ورود و خروج‌ها به کوفه و ارتباطات افراد، ایشان حتی تعداد ورودی و خروجی افراد را کنترل می‌کردند تا بتوانند اشراف امنیتی به مسائل داشته باشند.

وی با اشاره به روایتی خاطرنشان کرد: شخصی به امام سجاد(ع) گفت: همسر شما دشمن امام علی(ع) است و از خوارج است، امام فرمودند باید تحقیق کنم، من از خانه بیرون خواهم رفت سپس مخفیانه به داخل خواهم آمد و مخفی خواهم شد، شما به خانه ما بیایید و سعی کنید از همسر من حرف بکشید تا حقیقت مشخص شود، این کار انجام شد و مشخص شد که آن زن از خوارج است و امام او را طلاق داد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در ادامه اظهار کرد: کلمه امنیت با کلمه ایمان از یک ماده است، کلمه امنیت با اسلام و سلام قریب المعنا است، اینکه می‌گوییم شخصی مؤمن است یعنی دارای امنیت در برابر آتش جهنم است، اینکه می‌گوییم ایمان بیاورید یعنی کاری کنید در برابر عذاب جهنم امن باشید.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی در ادامه افزود: امنیت دو معنی دارد، یکی سلبی و دیگری ایجابی، یعنی امنیت در برابر تردید و خوف و اضطراب قرار دارد، امن بودن یعنی نبود تهدید و خطر و این معنای سلبی امنیت است. نیاز انسان به امنیت بیشتر از نیاز انسان به آب و غذا است، در جنگ نیز این امنیت مهمتر از مسأله غذا است.

وی ادامه داد: اینکه قران می‌فرماید «الا بذکرالله تطمئن القلوب» به معنای ایجابی امنیت است، اینکه شخصی از دشمن نترسد و حتی با دست خالی در برابر دشمنان قرار بگیرد امنیت ایجابی است، استفاده صحیح از امکانات به معنای امنیت ایجابی است و عدم استفاده صحیح از امکانات به معنای نداشتن امنیت است.

تجسس حرام است

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، خاطرنشان کرد: گاهی بحث امنیت فردی مطرح است و گاهی بحث امنیت اجتماعی، امنیت اجتماعی موضوعی است که خیلی مبتلابه در آن هستیم، نهادهای حفاظتی و نهادهای اطلاعاتی و ضداطلاعاتی همه در راستای مسأله امنیت فعالیت دارند و همه جای دنیا امنیت به قدری مهم است که زبده ترین افراد را وارد کارهای امنیتی می‌کنند، کارهای امنیتی خیلی گسترده است و افراد بسیاری را درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه تجسس امری حرام است، گفت: به عنوان مثال موبایل هرکسی حریم خصوصی او است و تجسس کردن در موبایل اشخاص ورود کردن در حریم خصوصی است و ورود به حریم خصوصی افراد حرام است، در خیابان و مسجد دوربین قرارداشتن به دلیل عمومی بودن حرمت ندارد اما در خانه مردم و حریم شخصی افراد دوربین گذاشتن حرام است چرا که نقض حریم خصوصی است.

تجسس در حساب بانکی مردم حرام است

حجت الاسلام والمسلمین عابدی در ادامه تحقیق کردن در حریم خصوصی مردم و تجسس کردن در حریم خصوصی افراد حرام دانست و تصریح کرد: متأسفانه تجسس‌ها زیاد انجام می‌شود و اینها حرام است و انسان باید از این تجسس‌ها پرهیز کنند. تحقیق در حساب بانکی افراد ورود به حریم خصوصی است که حرمت دارد. اینکه در روایات می‌گوید کتمان کن دینت، پولت و مسافرتت را در همین راستا است، حتی تحقیق کردن پیرامون نسبت افراد با یکدیگر، گناهانی که مرتکب شده‌اند و مسائلی از این دست همگی حرمت دارند و ورود به حریم خصوصی و شخصی افراد است.

وی با اشاره به دسترسی آمریکا به حساب های بانکی مردم از طریق fatf گفت: تجسس در حریم خصوصی از نظر دینی به طور کلی حرام است، حتی بحث fatf و بحث های مرتبط مثلا تحت عنوان مبارزه با پولشویی در حقیقت ورود به حریم خصوصی مردم است که حرام است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: در مسأله تحقیق پیرامون افراد باید احتمال و محتمل را در نظر گرفت، مثلا موضوع اقدام تروریستی، ارتباط یک شخص با سازمان‌های تروریستی نظیر داعش و منافقین یا کودتا کردن، به خاطر قوی بودن محتمل باید احتمال ضعیف هم مد نظر گرفته شود، چرا که اهمیت محتمل ایجاب می‌کند که احتمال ضعیف مورد توجه واقع شود، اما اگر متحمل ضعیف بود، یعنی موضوع اهمیت چندانی نداشت، توجه کردن به محتمل ضعیف اشتباه است و ورود به حریم شخصی یا برخورد با افراد به دلیل ضعیف بودن محتمل حرام است.

توجه فقه به حقوق مجرم و متهم

وی خاطرنشان کرد: بحث دیگر در زمینه دستگیر کردن و محاکمه افراد است، باید میان متهم و مجرم تفاوت قائل شد، البته دیدگاه ما به این مسأله فقهی است نه حقوقی، از نظر فقهی اگر قاضی حکم به مجرم بودن یک نفر داد به دلیل احتمال خطای قاضی ما باید آن شخص را متهم فرض کنیم اما از نظر حقوقی اگر جرم کسی در دادگاه اثبات شد آن شخص مجرم محسوب خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی با اشاره به توجه ویژه فقه به حقوق افراد، عنوان کرد: بیش از یکصد حق برای مجرم در فقه ذکر شده است، مسائل بسیاری در فقه امنیت ذکر شده است که نحوه برخورد با متهم و حتی استیضاح یک وزیر و مسؤول و رییس جمهور را هم شامل می‌شود، برای کار کردن در حوزه فقه امنیت باید شخص سیره اهل بیت(ع) و تاریخ اسلام را به خوبی بشناسد و آشنا به مباحث فقه باشد.

*رسا

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
رزمنده
|    | 1397/11/8 - 01:50 |     0     0     |
FATF بااسلام مخالف است ولی دست دادن به چینی های کومونیست خدا نشناس که دشمن خدا هستند و اصلا خدا رو قبول ندارند و یک میلیون مسلمونو کردن تو زندانهای شستشوی مغزی که اعتراف کنند کومونیستند نه مسلمون با قران و اسلام مغایرت نداره ...متحد شدن با کفار کومونیست چینی و تعامل داشتن با انها با اسلام مغایرت نداره ....شما که با دشمنان خدا و کفار یعنی چینی های قمار باز و مادر فروش و دروغ گو متحد شدید مطمئن باشدی که تقاصش رو پس میدید ....FATF با اسلام مغایرت داره ولی اجازه فغالیت سفارت چینی های کومونیست مادرفروش و فعالیت آنها برای غارت بیت المال مسلمین با اسلام مغایرت نداره ...برین یک پناهگاهی برای خودتون پیدا کنید چون خدا بهتون رحم نخواهد کرد ...بدجوری نیست و نابودتون میکنه ...شمایی که با دشمنان خدا و کافرها مراوده دارید ...شما که به چهار آیه قران و کلام خدا بی غیرتی کردید وبه خاطر مصالح سیاسی و حفظ منافع چین کومونیست مسلمون خدا روول کردید رفتیدبه اونها پناه بردید مطمئن باشدی خدا بهتون رحم نمیکنه و نسلتونئ از روی زمین برمیداره ...همونجوری که اقتصاد تون که به ربا فاسد شد رو روی سرتون خراب کرد ...نیست و نابودتون میکنه ...


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  احیای آخرین شب از لیالی قدر در مسجد جامع کبیر یزد
  مراسم احیا و عزاداری در دومین شب قدر، در مسجد جامع کبیر و تاریخی یزد برگزار شد
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار