درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
دوشنبه، 27 خرداد 1398 - 16:53   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18739صفحه نخست » اخبار کوتاهچهارشنبه، 26 دی 1397 - 18:03
باحضور پرشور مردم؛
آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
بیست و هشتمن نشست ستارگان محراب به منظور نکوداشت نواده زعیم شیعیان مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، حضرت آیت الله سیدمحمدحسین میرسجادی در تهران برگزار شد.
  

آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد به گزارش روضه نیوز ؛بیست و هشتمین نشست ستارگان محراب به مناسبت نکوداشت مقام آیت‌الله سیدمحمدحسین میرسجادی امام جماعت مسجد امام سجاد(ع) خیابان ری، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین نوری زاده رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی، جمعی نمایندگان مراجع تقلید در تهران، مداحان اهل بیت(ع) حاج مرتضی طاهری و حاج علی انسانی در مسجد امام سجاد(ع) برگزار شد.
 
بنا بر اعلام پایگاه تخصصی مرکز رسیدگی به امور مساجد، در این مراسم که با حضور پر شور اهالی خیابان ری و کوچه انبار گندم برگزار شد؛ حجت‌الاسلام و المسلمین نوری زاده از مقام شامخ علما به‌خصوص آیت الله میرسجادی تقدیر و لوح تقدیری از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به ایشان تقدیم کرد.
 
همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی به جایگاه علما به خصوص مرحوم آیت الله اصفهانی جد آیت‌الله میرسجادی اشاره کرد و ایشان و پدر بزرگشان را از علمای بانفوذ و با اخلاق عالم تشیع معرفی کرد.

شخصیت و رفتار علما در حدیثی نبوی

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم گفت: پیامبر اکرم(ص) درباره شخصیت و رفتار علما می‌فرماید: «لاَ تَجلِسُوا عِندَ کُل دَاعٍ مُدعٍ یَدعُوکُم مِنَ اَل یَقِینِ إِلَى اَلشک وَ مِنَ اَلإِخاَصِ إِلَى اَلریَاءِ وَ مِنَ اَلتوَاضُعِ إِلَى اَلکِبرِ وَ مِنَ اَلنصِیحَةِ إِلَى اَلعَدَاوَةِ وَ مِنَ اَلزهدِ إِلَى اَلرغبَةِ وَ تَقَربُوا إِلَى عَالِمٍ یَدعُوکُم مِنَ اَلکبرِ إِلَى اَلتوَاضُعِ وَ مِنَ اَلریَاءِ إِلَى اَلإِخلاَصِ وَ مِنَ اَلشک إِلَى اَلیقِینِ»؛ عالمی که با او نشست و برخاست می‌کنید نه فقط گفتار او بلکه رفتار او نیز باید شما را از تکبر به تواضع دعوت کند.

وی افزود: چنانچه با یک عالم و یا یک امام جماعت رفت و آمد داشتید و بعد از مدتی احساس کردید که تواضع شما بیشتر شده، بدانید که این عالم یک عالم دینی است. پیامبر(ص) فرمودند: به چنین انسانی نزدیک شوید که از تکبر شما را دور کند و به تواضع برساند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با اشاره به اینکه چنین رفتاری را در علمایی همچون آیت‌الله بروجردی می توان یافت، گفت: در برهه‌ای آیت الله شیخ ابوالحسن اصفهانی تصمیم به سفر از عراق به قم می‌گیرند. این اتفاق مربوط دوران مراجع ثلاث است. این علما طی یک جلسه ای هم اندیشی می کنند که چگونه از آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی تجلیل کنیم؟ لازم است که برای استقبال از ایشان تا کدام شهر برویم تا اراک؟ یا بیشتر؟ به محضر آیت الله بروجردی می رسند، ایشان می‌فرمایند تا مرز ایران و عراق که مسلماً باید برویم، اگر توانستیم به آن سوی مرز نیز برای استقبال از ایشان می‌رویم. این مثال نمونه روشنی از تواضع علما نسبت به یکدیگر است. امروز اگر در جامعه دین و دینداری وجود دارد، به خاطر وجود چنین علمایی بوده و هست.

رشد و پرورش آیت الله میرسجادی در خانواده علم و اخلاق

وی با بیان اینکه علمایی همچون آیت الله میرسجادی در خانواده ای رشد می‌کنند که به لحاظ علمی، زهد و اخلاق در بالاترین مرتبه قرار دارند، گفت: مرحوم آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی جد بزرگ آیت الله میرسجادی مورد احترام همه مراجع ثلاث و آیت الله حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بوده است به طوری که وقتی شخصی از آیت‌الله حائری یزدی می پرسد که اجازه می‌دهید وجوهات خود را به ایشان تقدیم کنم؟ موسس حوزه علمیه قم در پاسخ می‌گوید: این چه سوالی است؟ ایشان آقا هستند و ما نوکر ایشان.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی افزود اگر امروز دین در جامعه ما محفوظ است فقط به خاطر کتابهای علما نیست بلکه بخاطر دیدن رفتار آنها است. عالمان بزرگی که در تواضع چیزی کم نذاشتند. عالمانی که عمل آنها ایمان شما را زیاد می‌کند. کسانی که وقتی آنها را می نگریم با خود می گوییم آری او خودش قبول کرده، ایمان و باور دارد. همچنان که از رفتارش پیداست. عالم باید خیرخواه باشد. هم زبان و هم رفتار او خیرخواهانه باشد.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهم در رابطه با جد بزرگوار آیت الله میرسجادی صحبت کنم زمان بسیار زیادی لازم است گفت: آیت الله مرعشی نجفی در رابطه با ایشان می‌گوید: خودم دیدم که در نجف صاحبخانه بارها اثاث ایشان را به داخل خیابان گذاشتند و با اینکه ایشان مرجع تقلید بودند ولی همچنان اجاره نشینی می‌کردند.

زندگی نمودن جد آیت الله میرسجادی در یک خرابه به خاطر مشکل مالی

این کارشناس مذهبی در ادامه گفت: آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی روزی با همراهانش از کنار یک خرابه می‌گذشت، به یکی از همراهانش گفت: این خرابه را می‌بینی؟ من ۱۵ روز در این خرابه زندگی کرده‌ام. زمانی که صاحب خانه مرا جواب کرده بود و من مجبور شدم در این خرابه زندگی کنم.

سخنران بیست و هشتمین نشست ستارگان محراب به نقل قولی از آیت الله میر سجادی اشاره کرد و گفت: ایشان می‌فرمودند؛ زمانی ما در مسجد کوفه معتکف بودیم. ایام اعتکاف ماه رجب بود. دو نفر از شخصیت های محله عباسیات، محله ای بین حله و کوفه، به مسجد کوفه آمدند و مرا شناختند و به من( آیت الله میر سجادی) گفتند: می‌خواهید یک خاطره ای از جد شما آیت الله شیخ ابوالحسن اصفهانی بگوییم؟ ایشان فرمودند: بفرمایید. گفتند: ما در محله‌ای زندگی می کردیم که رئیس پلیس آن بسیار انسان فاسد و ظالمی بود. کسی که هم شیعه نبود و هم دشمن پر و پا قرص اهل بیت(ع) و ظلم بسیاری به شیعیان آن منطقه می کرد.

وی افزود: آن دو شخصیت محله عباسیات شکایت خود را پیش آیت الله سیدابوالحسن اصفهانی بردند. ایشان فرمودند: به آن رئیس‌پلیس بگویید که فلانی به شما سلام رسانده و شما را فراخوانده. برگشتیم و به رئیس پلیس اطلاع دادیم که آیت الله شما را فرا خوانده. او امتناع کرد و گفت ایشان مرجع تقلید شماست برای من یک فرد عادی است! پس از کمی فکر کردن در نهایت قبول کرد. وقتی او را به نزد آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی بردیم ایشان خصوصی با این رئیس پلیس صحبت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی ادامه داد:‌ ایشان به آن رئیس پلیس احترام بسیاری گذاشته به او گفته بودند؛ حقوق ماهیانه شما چقدر است؟ او گفته بود؛ ۱۴ دینار! آیت الله اصفهانی در جواب گفته بودند با این ۱۴ دینار که زندگی شما اداره نمی شود. رئیس پلیس هم در پاسخ گفته بود به هر حال قناعت می کنیم. آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی به ایشان می‌فرماید: به نماینده خود در حله نامه‌ای مینویسم که ماهیانه ۱۴ دینار به شما بدهد اما این را بدان که این پول حلال و طیب است و مثل پول حکومت حرام و حلال مخلوط به حرام نیست. من این پول را فقط به نماز خوان ها می‌دهم. رئیس پلیس گفته بود خوب من هم نماز می‌خوانم. وقت رفتن، سید ابوالحسن اصفهانی ایشان را صدا می زنند و می گویند: با مردم خوب رفتار کن، اخلاقت را خوب کن تا مردم دعایت کنند. اگر سعادت این دنیا و آخرت را میخواهی با مردم خوش رفتار باش! وقتی رئیس پلیس از نزد آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی برمی‌گردد به آن دو نفر می‌گوید: شک داشتم که شیعه بر حق است، اما اکنون یقین پیدا کردم. باید از فردا به من احکام تشیع را بیاموزید!

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی گفت: گاهی رفتار علما می‌تواند آنقدر تاثیرگذار باشد که یک شخص شراب خوار وهابی با یک برخورد حتی مذهب خود را تغییر دهد.

وی با اشاره به تشرف به آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی به محضر امام زمان(عج) گفت: اگر می‌خواهید کسی را بشناسید ابتدا بیت او را بشناسید. آنچه امروز باعث شده شما برای تقدیر و تجلیل از آیت الله میرسجادی در این مسجد جمع شوید تواضع و اخلاق ایشان و همچنین بیت ایشان است. عالمی که به دنبال قضای حوائج مردم است. آنچه که لازم است ما بدانیم این است که اگر این شخصیت ها محبوب دلها شدند به این خاطر است که همه کارهای ایشان برای خدا است و همانطور که امام صادق(ع) می‌فرمایند:  مَن تَعَلَ�'مَ العِلمَ و عَمِلَ بِهِ و عَلَ�'مَ لل�'ه ِِ ، دُعِیَ فی مَلَکوتِ السَ�'ماواتِ عَظیما.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی در ادامه گفت: اگر بخواهیم علمایی همچون آیت الله میرسجادی و جد بزرگ ایشان آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی را تنها در یک جمله معرفی کنم، می‌توانم بگویم: از ملکات انبیا در زندگی ایشان وجود داشته است.

نظر آیت الله مجتهدی تهرانی درباره آیت الله میرسجادی

وی تصریح کرد:آیت الله مجتهدی در مورد آیت الله میرسجادی می‌فرمودند که افتخار حوزه ما به حضور شما در این حوزه است. آنچه که موجب جذب مردم به آیت الله میرسجادی شده، اخلاق، اخلاص، رسیدگی به امورات مردم، مردم داری و معنویت وی بوده است که باید الگویی برای دیگر علما باشند.

این کارشناس دینی با اشاره به ویژگی های اخلاقی آیت الله میرسجادی گفت: اگر می خواهید عالمی را بشناسید، از بیت و خانه ای که تربیت شده بشناسید، محبوبیت، تلاش های علمی، اساتیدی که در نجف و اصفهان از آنها تلمذ کردند و نیز موقعیت علمی فوق العاده همه نشان از جایگاه بالایی آیت الله میرسجادی است.

سخنران بیست و هشتمین نشست ستارگان محراب در پایان گفت: سنت تجلیل و نکوداشت علما یکی از کارهای پسندیده و توصیه پیامبر اسلام(ص) است که مرکز رسیدگی به امور مساجد در این سالهای اخیر به طور مستمر به این امر اهمیت می‌دهد.
در ادامه این مراسم مرتضی طاهری و حاج علی انسانی به مداحی اهل بیت پرداختند و در پایان مراسم آیت الله میر سجادی از مرکز رسیدگی به امور مساجد و مردم قدرشناس محله انبار گندم خیابان ری قدردانی و تشکر کرد.

*امیرمحسن سلطان احمدی

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  احیای آخرین شب از لیالی قدر در مسجد جامع کبیر یزد
  مراسم احیا و عزاداری در دومین شب قدر، در مسجد جامع کبیر و تاریخی یزد برگزار شد
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار