درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
چهارشنبه، 26 دی 1397 - 17:29   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18714صفحه نخست » اخبار کوتاهسه شنبه، 11 دی 1397 - 16:28
امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
امیرمحسن سلطان احمدی - حجت الاسلام شیری درباره سلسله سادات رضوی گفت: امامزاده موسی مبرقع(ع) مدفون در قم نوه امام رضا(ع) و فرزند بلافصل امام جواد(ع) است که سادات رضوی از نسل ایشان هستند.
  

امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است به گزارش روضه نیوز ؛ حجت الاسلام و المسلمین شوزب شیری، مدیر بازرسی سازمان اوقاف به مناسبت سالروز وفات حضرت موسی مبرقع(ع) درباره تبیین جایگاه و معرفی شخصیت حضرت موسی مبرقع(ع) به جامعه گفت: این امام‌زاده لازم التعظیم بعد از حضرت فاطمه معصومه(س) تنها امام‌زاده بلافصل در قم به شمار می‌رود و تبیین جایگاه ایشان امری لازم و ضروری است.

تولد حضرت موسی مبرقع(ع) در مدینه

این محقق حوزوی تاریخ امام‌زادگان درباره تاریخ ولادت حضرت موسی مبرقع(ع) بیان کرد: حضرت موسی مبرقع دومین فرزند پسر امام جواد(ع) است که دو سال بعد از تولد برادرشان امام هادی(ع)،  در سال 214 هجری قمری در مدینه به دنیا آمده است.

وی ادامه داد: حضرت موسی مبرقع(ع) حدود سی سال در مدینه زندگی کرد و با به امامت رسیدن برادرشان امام هادی(ع) به عنوان دهمین امام شیعیان، همواره همه مردم  را به امامت برادرش امام هادی(ع) دعوت می کرد و خود نیز از حامیان امام هادی(ع) بود و از محضر امام هادی(ع) نیز بهره برده است.

هجرت به عراق در پی احضار متوکل

حجت الاسلام شیری با اشاره به علت مهاجرت موسی مبرقع(ع) از مدینه به سامرا و بغداد گفت: از آنجایی که متوکل امام هادی(ع) را به سامرا احضار نمود و امام را تحت الحفظ به سامرا آورده بود. بعد موسی مبرقع(ع) را نیز احضار نمود و ایشان را هم به سامرا آورد و مدتی هم ایشان در بغداد بودند.

این محقق تاریخ امام‌زادگان درباره علت احضار موسی مبرقع(ع) به سامرا توسط متوکل اظهار کرد: یکی از شاخص ترین فضائل موسی مبرقع(ع) این بود که مردم را به امامت و اطاعت برادرش امام هادی(ع) دعوت می کرد و از طرفی بین مردم نیز نفوذ و محبوبیت خوبی داشت، بنابراین متوکل از این اقدام موسی مبرقع(ع) احساس خطر نمود و بعد از احضار برادرش حضرت امام هادی(ع) به سامرا، شخص موسی مبرقع(ع) را نیز به سامرا احضار نمود. لذا متوکل، بعد از احضار نمودن موسی مبرقع(ع) وی را خیلی اذیت و آزار نمود و به ایشان جسارت می کرد.

هجرت به قم به دستور امام هادی(ع)

حجت الاسلام شیری با بیان اینکه موسی مبرقع(ع) به دستور امام هادی(ع) بعد از آزارهای متوکل به قم هجرت نمود، گفت: با شدت گرفتن آزار و اذیت متوکل،  شرایط برای موسی مبرقع(ع) تنگ شد و ایشان به امر امام هادی(ع) در سال 256 هجری قمری به قم هجرت نمودند.

وی ادامه داد: موسی مبرقع(ع) به تنهایی به قم آمد که در ابتدای ورودش به قم چون برخی مردم وی را نمی شناختند او به کاشان رفت، و در کاشان مورد تکریم و احترام قرار گرفت. اما بعد از مدتی وقتی مردم قم ایشان را شناختند و متوجه شدند، فوری به کاشان رفتند و ایشان را با عزت و احترام به قم آوردند.

عزیمت خواهران و فرزندان موسی مبرقع(ع) به قم بعد از هجرت وی

حجت الاسلام شیری گفت: بعد از آمدن موسی مبرقع(ع) به قم و مستقر شدن ایشان در قم، خواهران موسی مبرقع(ع) از جمله زینب، ام�' محمد و میمونه که دختران امام جواد(ع) بودند نیز به قم آمدند و بعد از سکونت در قم در همین شهر وفات نمودند و اکنون در کنار مرقد مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شده اند.  و سپس بعد از خواهران موسی مبرقع(ع)  گروه سوم فرزندان وی بودند که به قم آمدند.  

فرزندان موسی مبرقع(ع)

این محقق تاریخ امام‌زادگان درباره فرزندان موسی مبرقع(ع) گفت: جناب موسی مبرقع(ع) چند اولاد دارد که مشهور این است دو پسر به نام های احمد و مـحمد داشته که  نسل وی از طریق احـمد ادامـه یـافته است.

وی ادامه داد: جناب احمد یکی از اولاد پسر موسی مبرقع(ع) است که وی به قم آمد و بنا به درخواست اهالی اصفهان به آنجا رفت و الان قبرش دراصفهان است. و پسر دوم موسی مبرقع(ع) جناب محمد نام داشت که محمد اعرج  به او می گفتند، که وی اولادار هم نشد ولی حدودا 20 سال بزرگ سادات و نقیب قم بود و شخصیت بسیار جلیل القدری بود.  

نوادگان و نسل موسی مبرقع(ع) / نسلی پر برکت

حجت الاسلام شیری درباره نوادگان و سادات نسل حضرت موسی مبرقع(ع) گفت: شاید یکی از امام‌زادگانی که در بین نوادگان پیامبر(ص) بیشتر اولاد را در بین سادات دارد، حضرت موسی مبرقع(ع) است.

وی ادامه داد: خداوند برکت خاصی به نسل حضرت موسی مبرقع داده است هم برکت در اولاد و هم برکات معنوی فراوانی به ایشان داده است. از جمله نسل سادات رضوی، تقوی، نقوی، برقعی، ابن الرضا همه از حضرت موسی مبرقع(ع) هستند.

این محقق تاریخ امام‌زادگان افزود: از نسل جناب موسی مبرقع(ع) بعدها به کاشان، اصفهان، مشهد، همدان، یاسوج، بهبهان، شیراز، تهران، ری و دیگر نقاط کشور و حتی سایر ممالکت از جمله هند، پاکستان، کشمیر، رفتند و امروز خیلی از زوار هندی و پاکستانی که به زیارت حضرت موسی مبرقع(ع) می آیند برخی از سادات و نسل همین بزرگوار هستند.

وی ادامه داد: امروز مزار مبارک حضرت موسی مبرقع(ع) خودش و نوه اش در یک ضریح هستند و در ضریح کناری آن مشهور به چهل اختران، حدود 40 نفر دفن هستند که همه از نوادگان حضرت موسی مبرقع(ع) هستند.

ادامه نسل سادات رضوی بوسیله اولاد موسی مبرقع(ع)

حجت الاسلام شیری با اشاره به ادامه نسل سادات رضوی توسط  موسی مبرقع(ع) گفت: حضرت امام رضا(ع) یک فرزند به نام امام جواد(ع) داشت و از امام جواد(ع) هم دو پسر به نام امام هادی(ع) و حضرت موسی مبرقع(ع) بوده است. که از امام هادی(ع)، امام عسکری(ع) و امام زمان(عج) به دنیا آمده است و خیلی از امام هادی(ع) سادات زیادی و نسلی باقی نمانده است.

وی ادامه داد: اما بعد از امام رضا(ع) نسل سادات در حضرت موسی مبرقع(ع) ادامه یافته است و ما هر چه سادات بعد از امام رضا(ع) داریم، همه از نسل حضرت موسی مبرقع(ع) هستند.

علت مبرقع گفتن به ایشان

حجت الاسلام شیری در پاسخ اینکه چرا به موسی مبرقع(ع)، مبرقع گفته اند؟ بیان کرد: جناب موسی مبرقع(ع) همچون حضرت یوسف رخساره‌ی زیبا و جذابی داشتند که به هنگام عبورشان مردم دست از کسب و تجارت برداشته و به تماشای ایشان می‌ایستادند، به همین دلیل ایشان نقاب و برقع به چهره مبارک می‌انداختند و از این جهت به مبرقع معروف شدند.

مهمترین فعالیت های موسی مبرقع(ع) در قم

این محقق تاریخ امام‌زادگان در پاسخ به اینکه مهمترین فعالیت های موسی مبرقع(ع) در دوران سکونتش در قم چه بود، گفت: جناب موسی مبرقع(ع) با آمدنش به قم اقدام به جریان بخشی اقدامات شیعی نمود. ابتدا اینکه قم یک پایگاه برای اهل بیت(ع) بود و از طرفی دودمان اشعری زمینه خوبی برای فعالیت موسی مبرقع(ع) را فراهم کردند و بسیاری از املاک و باغات را در اختیار ایشان قرار دادند.

وی ادامه داد: همینطور دودمان اهل بیت(ع) و حتی اصحاب اهل بیت(ع) از جمله ذکریا بن آدم، علی ابن ابراهیم قمی در این شهر بودند و آنها محضر اهل بیت(ع) را درک کرده بودند و موقعیت مناسبتی برای فعالیت تبلیغی حضرت موسی مبرقع(ع) بودند.

موسی مبرقع(ع) اولین مفسر قرآن و معارف اهل بیت(ع) در قم

حجت الاسلام شیری به برپایی کرسی تفسیر قرآن و معارف اهل بیت(ع) توسط موسی مبرقع(ع) در قم اشاره و بیان کرد: در تاریخ احوال موسی مبرقع(ع) در قم آمده که ایشان در قم تفسیر قرآن می گفتند و می توان گفت اولین شخصیتی که معارف اهل بیت(ع) و تفسیر قرآن را در قم رایج و برپا نمود ایشان بود.

یادآور می شود؛ این امام‌زاده جلیل القدر و صاحب کرامات بیشمار در خیابان طالقانی (آذر) شهر مقدس قم- کوچه 59 محله چهل اختران واقع شده است و هر روز شاهد حضور خیل عظیم زوار ایرانی و خارجی از سراسر جهان است.

گفتگو: امیرمحسن سلطان احمدی

   
  

           

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
سید نعمت اله صمدی
|    | 1397/10/13 - 20:20 |     0     0     |
امام زاده احمد در اردکان فارس مدفون است اینیکه حاج آقا فرمودند امامزاده احمد پسر امام زاده مسی مبرقع د اصفهان هستند اشتباه است اینجانب خود از سادات این امام زاده هستم وتوفیق زیارت هم امام زاده مسی مبرقع وهم امام زاده احمد را داشته ام امام زاده احمد سه دفرزند دارد یکی امام زاده علی که قبر آن در سادات کهگیلویه است ودیگری امام زاده سید محمود مشهور به امام زاده سید محمید ع که قبرآن در روستای بی سیدون از توابع بخش چاروسا می باشد 000وسادات آن به سادات رضاتوفیق معروف هستند آاست


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
  جایی ننوشته است گنهکار نیاید
  آنقدر غمت به جان پذیرم حسین ...
  کوری در محشر !
  آیا «مشغولیت» ما در ارتباط با «مسؤولیت» ماست؟!
  چرا بعضى دعاها مستجاب نمى ‏شود؟
  تنها ملاک دوست داشتن
  روایت متفاوت یک روحانی از روز دانشجو
  پادکست | هرکس خسته شده است؛ جمع کند برود
  اربعین می‌تواند مقدمه حرکت‌های بین‌المللی مجموعه‌های فرهنگی باشد
  آغاز خرید اینترنتی کتاب «بهشت اینجاست»
  سرّ سلام کردن به اهلبیت (علیهم السلام)  چیست؟
  هیچ وقت لباس نو نپوشید
  «ارهاصات» زمان پیامبر را بشناسید
  اعمال شب و روز 17 ربیع الاول
  اسرار زندگی ات را برای کسی بازگو نکن!
  شرط برای ضمانت بهشت!
  استفاده از ظرفیت روحانیون در مدارس مناطق محروم
  کشورهای اسلامی در قبال موضوع فلسطین مسئول هستند
  کلیپ | ایده جالب "هفته وحدت"  
  بستگی داره چاق باشه یا لاغر اندام + فیلم
  ستایشگر تراز انقلاب، ستایشگر اسلام ناب است
  قدرت‌طلبی‌ها نمی‌گذارند ولایت فقیه به درستی تبیین شود
  اختلاف افکنی انگلیس به قدمت تاریخ این کشور
  مراسم هفتگی هیئت صاحب العصر اراک شهادت امام عسگری(ع)
  مراسم شهادت امام حسن عسکری در هیئت روضه الزهرا  
  تشریح فعالیت های جهادی هیأت یا فاطمة الزهرا در زلزله کرمانشاه
  ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا 4 آذر ماه تمدید شد
  مراسم هفتگی در هیئت روضة الزهرا  
  عزاداری ایام آخر صفر در هیئت روضه الزهرا|شب دوم  
  نگاره | معرفی طرح ضیافت زوار  
  فیش منبر | سالروز شهادت امام حسن مجتبی
  عزاداری ایام آخر صفر در هیئت روضه الزهرا|شب اول  
  نماهنگ "الأحرار" با اجرای نزار القطری + فیلم
  مراسم هفتگی هیئت روضة الزهرا  
  شهدای مدافع حرم نبودند راهپیمایی اربعین هم نبود
  اجرای طرح "ضیافت زوار" برای سومین سال در خوزستان
  از حشدالشعبی خواستم خود را سپر بلای اهل سنت کند
  شرح فرازی از زیارت اربعین در بیان آیت الله العظمی جوادی آملی
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  تهیه و توزیع چهار هزار بسته فرهنگی با محوریت محتوای معرفتی در حماسه اربعین  
  انتقاد خطیب حوزوی از وضع نامناسب مزار یک عالم دینی
  تهیه و توزیع 4۰۰۰ بسته معرفتی اربعین
  بزرگترین پرچم حسینی در مرز شلمچه به اهتزاز درآمد  
  قطار قم_کربلا به سمت اربعین حسینی  
  حضور 35 هزار پاکستانی در ایران برای سفر اربعین
  زوّار اربعین بهتر است دینار آزاد خریداری کنند
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  چگونه از طریق پیام‌رسان بله ارز ویژه اربعین را خریداری کنیم؟ +آموزش تصویری
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار