درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
دوشنبه، 30 مهر 1397 - 13:45   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18559صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 26 شهریور 1397 - 08:58
گفتاری از حجت الاسلام عالی؛
عاشورا شب قدر دوم اهل ولایت است
حجت الاسلام عالی گفت: عاشورا شب قدر دوم اهل ولایت است که این شب قدر دوم هم ولی خدا درست می‌کند به این دلیل که بدون شک کانون عزا و عزادار اصلی در این ایام ولی خدا است.
  

عاشورا شب قدر دوم اهل ولایت است به گزارش روضه نیوز ؛متن پیش رو صحبت های حجت الاسلام مسعود عالی دربارۀ لزوم حفظ فرهنگ عاشورا است که از نظر می‌گذرد.

بدون عکس

سؤالی که مطرح است این است که چرا امامان ما بعد از امام حسین همدوره با حکام ظالم دیگری بودند علیه آنها قیام نکردند؟ چرا قیام دیگری و عاشورای دیگری امامان ما بعد از امام حسین را نینداختند؟ چرا علیه حکام ظلم و جور قیام نکردند؟ شاید برخی جواب دهند که  امامان ما  بعد از امام حسین شرایط لازم برای قیام نداشتند، حتی خود حضرت اباعبدالله هم در زمان معاویه شرایط لازم برای قیام را نداشت.

ده سال از زمان امامت امام حسین هم‌زمان با حکومت معاویه بود و در این ده سال امام موقعیت قیام نداشت؛ یکی به دلیل صلح امام حسن، امام حسین به احترام آن پیمان با اینکه معاویه آن را زیر پا گذاشته بود، قیام نکرد، دلیل دیگر هم این بود که معاویه بر خلاف یزید حفظ ظاهر می‌کرد هرچند منافقانه. لذا امام حسین در زمان معاویه شرایط را برای قیام فراهم نمی‌دید. از این جهت شاید دیگر امامان ما بعد از امام حسین شرایط را برای قیام مناسب نمی‌دیدند.

شاید دلیل دیگر این بوده که هیچکدام از آنها یارانی مانند یاران امام حسین نداشتند، فرمانده سپاه امام حسن با وجود اینکه فرزندانش به‌دست معاویه کشته شده بودند با صد هزار درهم  معاویه تطمیع شد و لشکر امام حسن را رها کرده و با هشت هزار نفر فرار کرد، ائمۀ ما یار نداشتند اما امام حسین ۷۲ یار آنچنینی داشت. دلیل سوم می‌تواند این باشد که شاید امامان دیگر ما به  این دلیل عاشورای دیگری را تکرار نکردند چون نمی‌خواستند یکبار دیگر مسلمانان را شرمنده کنند.

زمانی که امام حسین می خواست از مدینه حرکت کند خیلی‌ها از امام خواستند که نرود ،از جمله عمه بزرگوارشان ام هانی، ام هانی که بسیار مورد احترام امام حسین بود درخواست می کند که امام نرود و می‌گوید: خواب دیده‌ام این کاروان می‌رود و مرگ هم این کاروان را دنبال می‌کند و با کشته شدن تو قریش شرمنده می‌شود. امام حسین فرمود: عمه جان با کشته شدن من نه فقط قریش بلکه مسلمین شرمنده می‌شوند. همین اتفاق هم افتاد، غیر از افرادی که با امام حسین بودند سایر مسلمین شرمنده شدند که چرا به کمک پسر پیامبر نرفتند.

اما احتمال چهارمی هم وجود دارد و آن اینکه امامان ما بعد از امام حسین به این دلیل قیام دیگری نکردند و عاشورا را تکرار نکردند چون نیازی به تکرار عاشورا نیست و تا قیامت همان یک عاشورا برای کسانی که هدایت‌پذیر هستند کافی است. فقط باید فرهنگ آن را حفظ کرد لذا امامان ما بعد از امام حسین تلاش کردند تا عاشورا را حفظ کنند و دچار تحریف و انحراف نشود. همین یک عاشورا مکتبی است که می‌تواند تا قیامت انسان ساز باشد.

شب قدر دوم اهل ولایت عاشورا است، همه به خوبی از شب قدر اول که در ماه مبارک رمضان است آگاهی داریم و از رحمت و برکات عظیم آن با خبریم، شب قدر به این با عظمت را معصوم درست کرده‌است یعنی کسانی که در محیط ولایت معصوم هستند شب قدر دارند.

در روایات آمده است که سورۀ قدر را در نمازهای واجب و مستحبی زیاد بخوانید، سورۀ قدر ما اهل بیت و  سورۀ ولایت است. وقتی هم می‌خواهید با مخالفین ما بحث کنید با سورۀ قدر با آنها بحث کنید. در حالی که در هیچکدام از آیات آن اسمی از ولایت نیامده است، کجای سورۀ قدر مربوط به ولایت است؟ در آیه ای که می گوید: تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن کُلِّ أَمْرٍ، تمام ملائکه شب قدر پایین می‌آیند، ملائکه موجودات مادی نیستند که مانند پرنده‌ای پر بزنند و به زمین بیایند. ملائکه موجودات مجردند و محلی که پایین می‌آیند هم باید مجرد باشد پس روی زمین فرود نمی‌آیند بلکه در قلب و روح فرود می‌آیند. هر روحی لیاقت اینکه ملائکه بر آن وارد شود را ندارد، این نشان می‌دهد معصوم و ولّیِ خدایی در عالم است لذا اهل بیت فرمودند با این سوره با مخالفین ما بحث کنید.

شب قدر را ولی خدا و در زمان ما حجت ابن الحسن درست می‌کند، آن بزرگوار در یک اوج روحی است و تمام ملائکه را به پایین می‌کشاند و وقتی این همه موجود پاک و بی‌گناه به پایین می‌آیند به همراه خود رحمت  و عنایت خدا را می‌آورند. لذا شب قدر باران رحمت خدا به پایین می‌آید. پس کسانی که در محیط ولایت معصومین قرار داشته باشند می‌توانند از رحمت الهی بهره‌مند شوند.

اما عاشورا شب قدر دوم اهل ولایت است که این شب قدر دوم هم ولی خدا درست می‌کند به این دلیل که  بدون شک کانون عزا و عزادار اصلی در این ایام ولی خدا است. ما فقط حوادث عاشورا را می‌شنویم اما ولی خدا تمام آن صحنه‌ها را می‌بیند بنابراین ولی خدا  عزادار اصلی عاشورا است و خداوند به کسی که عزادار است سه چیز عطا می‌کند؛ کسانی که وقتی مصیبتی بر آنها وارد می‌شود و به خدا واگذار کنند و صبورانه تحمل می‌کنند خدا سه چیز به آنها می دهد: اول خدا بر آنها صلوات میفرستد، وقتی خدا بر کسی صلوات بفرستد او را تطهیر می‌کند، دوم رحمت وسیعی به او می‌دهد و سوم هدایت است که دائم دست چنین شخصی را می گیرد.

این سه چیز اول از همه به عزادار اصلی می‌رسد، بعد به هرکس که در ایام محرم و عاشورا شبیه‌تر به عزادار اصلی است، یعنی هرکس که غم و سوز بیشتری دارد و به امام زمان که کانون عزا است خود را نزدیکتر کند میرسد. لذا هر سال امام زمان چون یک غم تازه‌ای دارد، آن سه چیز را از خدا می‌گیرد و به کسانی که به شبیه‌تر باشند،‌ می‌دهد. هرسال امام زمان رحمت و هدایت تازه‌ای دارد.

اشک برای امام حسین کیمیا است هیچ پیامبری نیود که اشک برای امام حسین نریزد و بتواند بالا برود. وقتی داستان عاشورا را برای حضرت زکریا گفتند سه روز نتوانست غذا بخورد، بعد از سه روز از خداوند درخواست کرد که به او فرزندی بدهد که شبیه به امام حسین بشود تا مقداری در سوگ فرزند خود بشیند و به پیامبر مکرم اسلام شبیه شود که در سوگ فرزندش حسین نشست. خدا به او یحیی را داد که مانند امام حسین  مظلومانه سرش را بریدند.

در روایات آمده است زمانی که حضرت ابراهیم فرزند خود را برای قربانی برد، هنگامی تکلیف از او برداشته شد آن حضرت به خدا فرمود که خدایا چرا اجازه ندادی این مصیبت بر من وارد شود تا ثواب اعظم آن را ببرم؟ خدا پاسخ داد که خود را بیشتر دوست داری یا پیغمبر آخر الزمان را؟ که حضرت فرمود پیغمبر آخر الزمان را بیش تر از خودم دوست دارم چون تو او را بیشتر دوست داری. خدا به ابراهیم فرمود که ابراهیم اینکه تو به فرمان ما سر فرزند خود را ببری اعظم مصیبت‌ها است یا  عده‌ای به ظلم سر فرزند پیامبر آخرالزمان را ببرند؟ حضرت پاسخ داد مصیبت وارد شده بر پیامبر آخرالزمان سخت تر است.

پس خدا فرمود تو ظرف اعظم مصیبت‌ها نیستی، اعظم مصیبت‌ها برای پیغمبر آخرالزمان است که به سوگ حسین می نشیند و تو اگر می‌خواهی به ثواب برسی بنشین بر او گریه کن. گریه بر امام حسین راه سلوک انبیاء است.

ما اگر دیندار هستیم به این خاطر این است که سر مبارک امام حسین به بالای نیزه رفت پس بر ما واجب است که هرروز امام حسین را با خواندن زیارت عاشورا و یا یک سلام زیارت کنیم. همه این عالم به اذن خداوند در اختیار امام حسین است و چه خوب است که این سلام ها و زیارت ها را داشته باشیم.

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  حضور 35 هزار پاکستانی در ایران برای سفر اربعین
  زوّار اربعین بهتر است دینار آزاد خریداری کنند
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  چگونه از طریق پیام‌رسان بله ارز ویژه اربعین را خریداری کنیم؟ +آموزش تصویری
  اخباری مبنی بر شیوع وبا در عراق کذب است
  استانبول، مالزی و آنتالیا رایگان، اربعین کربلا هیچ!
  به خاطر سفر اربعین کارم را از دست دادم!
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  موشن گرافیک "الحسین یجمعنا"  
  مستند حرکت جهانی اربعین
  مجموعه آنونس عهد خون | نصرتی لکم معده
  موشن گرافیک "حب الحسین یجمعنا" - (ایده پروانه سپید)
  نوحه زیبای «عمه» بمناسبت شهادت حضرت رقیه منتشر شد
  آنونس اربعین | حرم امام حسین دری از درب های بهشت
  دفتر آیت الله مدرسی ارتحال خطیب توانای تهرانی را تسلیت گفت
  مجموعه آنونس عهد خون | کرامتنا الشهاده
  آنونس اربعین | زیارت اربعین نشانه ایمان
  موشن گرافیک "حب الحسین یجمعنا" - (ایده پروانه سرخ)
  دعوت مداح مشهور عرب در پاسخ به نوحه میثم مطیعی
  پیاده‌روی اربعین احترام به وجود مقدس سیدالشهدا است
  حجت الاسلام سید ابوالقاسم شجاعی درگذشت
  مراسم هفتگی هیئت روضه الزهرا  
  متعجبم چرا مداحان ایرانی واکنشی به حادثه اهواز نشان ندادند
  سبک زندگی مردی که بهشت مشتاق او بود
  امنیت پیاده روی اربعین تأمین می شود
  ۱۰ هزار خوزستانی برای اربعین حسینی ثبت نام کرده اند
  آغاز ثبت‌نام پنجمین کارگاه «خط در گرافیک»
  Fatf، مخالف با اقتصاد مقاومتی و راهی به سوی مستعمره شدن
  چرا همسر حضرت زینب در کربلا نبود؟
  «جاذبه» اربعین از امشب به شبکه افق می‌آید
  ثبت نام چهارمین دوره انتخابات کانون مداحان و شعرای آیینی
  حضور زنان و مردان در ورزشگاه آزادی در کنار هم+تصویر
  حضور هزاران نفری زنان در ورزشگاه آزادی
  مراسم هفتگی در هیئت روضة الزهرا  
  حماسه اربعین کانون گفتمانی انقلاب اسلامی است
  آخرین مطلبی که امام سجاد به فرزند خویش گفتند
  پادکست | گریه می‌کرد  
  اربعین فرصت طلایی تجلی اقتصاد مقاومتی است
  اربعین معجزه‌ی الهی و زمینه‌ساز ظهور است
  اربعین نماد حج مستضعفان است
  عزاداری دهه اول محرم در هیئت محبان حضرت زهرا زاهدان  
  دشمنان برای اربعین نقشه کشیدند؛ به‌هوش باشیم
  اربعین انقلاب اسلامی در اربعین حسینی تجلی می‌یابد
  تکریم زائران غیرایرانی در ایران از اولویت‎های ایام اربعین است
  «شُکراً یا حسین» انیمیشنی با صدای ملا باسم کربلایی
  نماهنگ صابر خراسانی و حاج احمد واعظی برای اربعین +فیلم
  اهدای اثر هنری جوانان اهواز به رهبر معظم انقلاب+فیلم
  گردهمایی فعالان‌مردمی جبهه ‌فرهنگی ‌درعرصه‌ اربعین
  نمایشگاه «جامع نیازمندی‌های اربعین» برگزار می شود
  سپاه مقر حمله تروریستی 31 شهریور را هدف قرار داد+عکس
  دعوتنامه محبت آمیز عراق‍ی‌ها به زائران ایرانی + عکس
  اباالفضل در راه دین دست داد اما با دشمن دست نداد
  عاقبت عبیدالله‌بن‌زیاد چه شد؟
  "در امتداد حسین" روایتگر قیام عاشورا تا انقلاب اسلامی
  در امتداد حسین، به پخش شبکه سه رسید
  فیلم | نسخه کامل مستند پایتخت موکبها
  پاداش گریه و عزاداری بر امام حسین؛ مشروط یا مطلق؟
  فرهنگ مقاومت را تئوریزه نکردیم
  فیلم | نبض حادثه تروریستی اهواز
  هیئت علیه انقلاب، فاجعه‌ای در حال شدن
  می‌خواهند در مسیر اربعین ناامنی ایجاد کنند
  از عظمت عاشورای امسال در جهان تا جنایت یزیدیان در اهواز
  طراح ضریحی هستم که توفیق زیارتش را ندارم!
  معرفی برخی از این سنت ها در سوره حشر
  پشت صحنه «دوخط روضه»  
  فیلم | «حامد صافی» مهمان دو خط روضه  
  فیلم | امام حسین درباره مادر حر چه گفت؟  
  فیلم | «محمد علی افشین نیا» مهمان دو خط روضه  
  «ترک گناه» شرط معیت با ولی خدا است
  زائران اربعین امسال به حمایت بیشتری نیاز دارند
  چرا خداوند ما را با امتحان‌های سخت می‌آزماید؟
  حفظ تشیع در گرو محفوظ ماندن جایگاه مراجع تقلید است
  فیلم | شعری که امام زمان آن را کامل کرد  
  فیلم | «زهرا آراسته نیا» مهمان دو خط روضه  
  مراسم شام غریبان در هیئت صاحب‌العصر اراک  
  فیلم | نظر امام رضا درباره سینه زنی چیست؟  
  فیلم | «مرتضی حیدری آل کثیر» مهمان دو خط روضه  
  فیلم | حرف های او شنیدنی است... | فصل دهم  
  رجز | ما مسلمانیم اما، ما مسلمان نجف  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار