درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
شنبه، 29 تیر 1398 - 11:07   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18512صفحه نخست » اخبار کوتاهجمعه، 23 شهریور 1397 - 11:53
حجت‌الاسلام موسوی؛
آزادی شعار مکتب سیدالشهدا است
یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌هایی که مستکبرین در عالم می‌گویند "دروغ آزادی" است. شعار آزادی برای ماست؛ شعار آزادی حقیقتا فقط در مکتب سیدالشهدا یافت می‌شود.
  

آزادی شعار مکتب سیدالشهدا است به گزارش روضه نیوز ؛ متن کامل سخنرانی حجت‌الاسلام موسوی در سومین شب از مراسم دهه اول محرم در هیئت روضه‌الزهرا را از نظر می‌گذرانید.

بزرگترین مانع رسیدن به سعادت

در شب‌های گذشته عرض کردیم همه تلاش‌های انبیاء عظام صلوات‌الله‌علیهم اهل‌بیت(ع) در دوران حیاتشان این بود که انسان را از طریق برافراشتن پرچم هدایت و استقرار کلمه توحید به سعادت برسانند. لکن برای اینکه به این هدف برسند باید یک مانع بزرگ را از راه بردارند. این هدف مقدس (یعنی رسیدن به سعادت) که همه بشر فطرتاً مفطور به آن هستند یک مانع بزرگ دارد و آن مانع بزرگ طواغیت هستند.

انسان‌های طغیانگر و صاحبان قدرتی که به محض اینکه قدرتی پیدا می‌کنند این قدرت آن‌ها را به طغیان وا‌می‌دارد. خداوند متعال نیز خطاب به حضرت موسی می‌فرماید:«اذهَب إِلَى فِرعَونَ إِنَهُ طَغَى».

قدرت ابزاری است که اگر در دست کفار قرار بگیرد طغیان می‌آورد. در طول تاریخ انبیاء و اولیاء(ع) برای اینکه به هدفشان برسند هیچ چیز را به مردم تحمیل نمی‌کنند و فقط جوامع بشری را به سوی خیر و یعادت اخروی دعوت می‌کنند. لکن طواغیت در هر زمان جلوی برنامه‌های توحیدی انبیاء و اولیاء الهی را گرفتند. طواغیت انسان‌هایی هستند که قدرت آن‌ها را مست کرده است.

آزادی شعار مکتب سیدالشهدا است

چرا انبیاء الهی غالبا به قدرت نمی‌رسیدند؟

در طول تاریخ می‌بینید اکثر قریب به اتفاق انبیاء و اولیاء موفق به تشکیل حکومت نشدند، همیشه طواغیت حاکم بودند مگر در موارد نادر.

این درحالیست که همه انبیاء و اولیاء(ع) سراسر زندگی‌شان را وقف مبارزه با طاغوت کرده بودند. چون می‌دانستند تا مانع از جلوی پای بشر برداشته نشود، انسان به سعادت نمی‌رسد. طواغیت زمان حتی نمی‌گذارد پیام توحید به گوش بشر برسد.

الآن در دنیایی که ادعا می‌کنند عصر رسانه آزاد است، ولی‌فقیه و پرچم‌داران توحید بایکت رسانه‌ای می‌شوند. آنها حتی اجازه نمیدهند اخبار و حرف‌های رهبران جبهه حق به گوش دنیا برسد. دشمنان اسلام با تزریق سیل اطلاعات، ذهن مخاطبین را مشوش می‌کنند و این‌قدر اطلاعات بیخودی به بشر می‌دهند تا اطلاعات درست گم شود.» 

اگر بشر بخواهد به سعادت برسد باید انبیاء(ع) قدرت و حکومت را به دست بگیرند. قدرت این‌قدر مهم است  قدرت و حاکمیت دین، نمی‌شود توحید را اقامه کرد مگر در سطح افراد خاص؛ اما اگر بخواهیم توحید را کلمه اعلی کنیم و بر گستره‌ی جهان تاثیر مثبت داشته باشیم، تنها از طریق سیاست و حکومت امکان‌پذیر است.

علت قدرت یافتن کفار و اولیای طاغوت

چرا تا الآن طواغیت توانستند این‌قدر قدرت داشته باشند چرا در این درگیری و مبارزه اکثراً باطل پیروز شده است. چرا نوعاً جریان باطل کارش برای حکومت کردن آسان‌تر از جریان حق است. چه فوت‌وفنی در کارشان وجود دارد که بهتر از ما می‌توانند حکومت تشکیل دهند؟

در قاعده دموکراسی همین مسئله واضح است. انتخابات یک چیز وارداتی است که از قاعده دموکراسی ایجاد شده. افرادی که که در انتخابات حرف باطل می‌زنند معمولاً در راحت‌تر پیروز می‌شوند. شما برای اینکه در انتخابات پیروز شوید معمولاً این‌طور است. به‌سادگی با یک پروپاگاندای تبلیغاتی قافیه را می‌برند. خیلی سخت است مؤمن بخواهد حاکم شود. امیرالمؤمنین علی(ع) بعد از 25 سال حاکم شد اما 4 سال بیشتر نتوانست حکومتش را نگه دارد. سخت است خیلی سخت است؛ چرا؟ چه چیزی دست‌وپای اولیاء خدا را بسته است که نمی‌توانند حاکم شوند.

بلایی که ولایت طاغوت بر سر انسا‌ها می‌آورد

می‌خواهیم پرده از پشت سر تمدن پوشالی غرب برداریم و بگوییم چتر ولایت طاغوت چه بلایی بر سر انسان می‌آورد؟ از آن‌طرف بگوییم که اهل‌بیت(ع) به‌هیچ‌وجه زیر بار این سیاست خبیثانه نمی‎‌روند برای همین کارشان گره می‌خورد.

می‌دانید چرا فرعون حاکمیت پیدا کرد؟ قرآن کریم می‌فرماید «فَاستَخَفَ قَومَهُ فَأَطَاعُوهُ» به همین سادگی! یعنی فرعون مردم را خفیف و خوار می‌کند تا خودش بتواند حاکم شود. آن‌ها افراد را سخیف و ذلیل می‌کنند بعد سواری می‌گیرند.

برای اینکه بر ملتی چیره شوید فقط کافی است بتوانید اعتمادبه‌نفس را از آنها بگیرید؛ کافی است یک انسانی را در نزد خودش خوار و خفیف کنید، این آدم به همه سواری می‌دهد. آن‌ها با سیاست و مثلث شیطانی «زر، زور و تزویر» مردم جهان را به بردگی می‌گیرند و جهانیان را به حقارت و ذلت می‌کشانند. سردمداران سیاسی و فرماندهان جبهه باطل  که از قدرت علم و رسانه استفاده می‌کنند، انسان را خوار و خفیف می‌کنند تا بتوانند بر او حکومت کنند. 

اگر به تمدن شهری ما نگاه کنید هر شهری تمدنش بیشتر می‌شود دوربین مخفی‌اش بیشتر می‌شود. به همین سادگی یک کاری می‌کنند انسان این‌قدر عبد پول شود که حاضر باشد شخصیت خود را برای پول بفروشد.

اصطلاحاً قرآن به چنین دوگانه‌ای دوگانه استکبار و استضعاف بیان می‌کند. قرآن طاغوت را مستکبر معرفی می‌کند. در لسان عرب می‌گوید مستضعف با ضعیف متفاوت است، مستضعف کسی است که او را ضعیف کردند.

چرا غربیی‌ها جلوی آزادی‌های کاذب را نمی‌گیرند؟

یکی از پردرآمدترین صنعت‌های دنیا صنعت توریسم است و هر کشوری بخواهد در بازی اقتصاد دنیا وارد شود، باید صنعت توریسمش را فعال کند و از همه ظرفیت این صنعت استفاده کند. فکر می‌کنید کشورهای عقب‌مانده‌ای مثل اندونزی، تایلند و مالزی و خصوصاً امثال تایلند چه دارند؟ چطور باید صنعت توریسم را حاکم کنیم؟ یک شرط دارد اجازه دهید آزادی‌های جنسی داخل جامعه حاکم باشد.

چرا در دنیای غرب جلوی صنعت کثیف آزادی‌های جنسی را نمی‌گیرند؟ زیرا برای اینکه حاکمیت داشته باشند جوان باید مشغول گناه باشد تا کاری به خرابکاری‌های حاکمان نداشته باشند.

این آیه در مورد فرعون است که می‌فرماید «فَاستَخَفَ قَومَهُ فَأَطَاعُوهُ ... إِنَهُم کَانُوا قَومًا فَاسِقِینَ» یعنی علت اینکه مردم از فرعون پیروی و اطاعت می‌کردند، این بود که قومی گناهکار و خوار بودند.

تمدن غرب نیز برای اینکه بشر را با خود همراه کند، آنها را در فساد و لذت‌های پوشالی غرق می‌کند.

آزادی شعار مکتب سیدالشهدا است

 یکی از بزرگ‌ترین دروغ‌هایی که مستکبرین در عالم می‌گویند "دروغ آزادی" است.

متاسفانه ما شیعیان به آزادی و آزادگی خودمان در طول تاریخ افتخار نکردیم، از بس به حریتی که در عزاداری و در مکتب سیدالشهدا(ع) یافت می‌شود افتخار نکردیم کار به اینجا رسیده است که متاسفانه افراد نالایق علم آزادی را بلند می‌کنند.

شعار آزادی برای ماست. آزادی فقط در مکتب سیدالشهدا یافت می‌شود. 

یک پیام مدیریتی و تربیتی: چرا برخی از مسئولین تکبر دارند؟

در شخصیت برخی از افراد نوعی خودکم‌بینی و حقارت وجود دارد. کافی است چنین شخصی مسئولیتی بگیرد! تکبر، سوءاستفاده، انحصارگرایی و تحقیر کردن دیگران را سرلوحه‌ی تمام کارهایش قرار می‌دهد. این شخصیت حقارت درونی خود را از طریق تحقیر دیگران برطرف می‌کند.

علت این است که این فرد به منبع قدرت لایزال الهی وصل نیست و قدرت و هیبت‌اش را از خدا نگرفته است. می‌خواهد هیبتش را از خدم‌وحشم و مسئولیت بگیرد.

این کوچکی را می‌خواهد با تکبر، استکبار و با زور گفتن به دیگران برطرف کنند.

یاران اباعبدالله، الگوی مسئولان انقلابی هستند

بزرگ‌ترین مشکل مملکت ما این است که مدیرانی بر این نظام حاکم می‌شوند که اعتقاد ندارند جمهوری اسلامی ابرقدرت عالم است.

مسئولین ما باید در برابر آمریکا و اسرائیل همان‌طور برخورد کنند که یاران سیدالشهدا با لشکریان عمربین‌سعد برخورد کردند. یاران ابی‌عبدالله، طوری با اقتدار رجز می‌خواندند گویی که امام حسین(ع) بر تخت پادشاهی عالم نشسته است! درحالیکه دشمن آنها را حتی در آب تحریم کرده بود. اما چنان با اعتمادبه‌نفس حرف می‌زدند که انگار در اوج قدرت و اقتدار هستند.

 

چرا فعالیت تشکیلاتی، مانع تهذیب نفس می‌شود؟

جوانان سوال می‌کنند «برخی اوقات که مسئولیت می‌گیریم تهذیب نفس ما تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد؛ علت چیست و چه راه حلی وجود دارد؟»

جواب این است اگر می‌خواهید مسئولیت بگیرید شرطش این است که روحتان باید از مسئولیت‌تان بزرگ‌تر باشد. شما باید به مسئولیت، شأن و جایگاه دهید نه مسئولیت به شما شأن و جایگاه بدهد. اگر شما کوچک‌تر از مسئولیت‌تان باشید، وای و بدا به حالتان! برای همین می‌گوید «مَن طَلَبَ الرِئَاسَةَ هَلَکَ» هر کسی تلاش کند یک ریاست و مدیریتی را به عهده بگیرد هلاک میشود.

اگر مسئولیت شما از روح و عظمت شما بیشتر بود طغیان می‌کنید. مستکبر و انحصارگرا می‌‌شوید، دیگران را به استضعاف می‌کشانید.

همه حرف ما همین است و می‌گوییم ظالمین نباید بر عالم حاکم باشد حالا چه کسی باید بر عالم حاکم باشد؟ کسی که بر خودش تسلط دارد. کسی که خودش بزرگ‌تر از مسئولیت است. کسی که وقتی به او پیشنهاد می‌دهند می‌گویند این مسئولیت را بگیر، بگوید این مسئولیت به‌اندازه آب بینی بز هم برایم ارزش ندارد.

به چه کسی شیعه می‌گویند؟

به قول حضرت آقا در کتاب «انسان 250 ساله» یا کتاب زیبای «هم‌رزمان حسین» در طول تاریخ به کسی شیعه می‌گفتند که در این مبارزه با امامش شرکت کند نه اینکه صرفاً امام را دوست داشته باشد یا حتی بالاتر از آن امام را قبول داشته باشد، بلکه در این مبارزه با امام شرکت کند.

اگر شغل، مسئولیت، تشکیل خانواده و درس خواندن شما در راستای مبارزه با طاغوت باشد شما شیعه اهل‌بیت(ع) هستید اما اگر صرفاً درس زیاد می‌‌خوانید که فردا استاد حوزه یا دانشگاه شوید یک اعتباری در میان اهل علم پیدا کنید، شما مبارز نیستید. آن‌وقت کارتان به جایی می‌رسد پژوهش‌های غیر اولویت‌دار می‌کنید رشته‌های غیر اولویت‌دار برای نظام اسلامی شرکت می‌کنید چون درآمد در آن است و دنبال شغل‌های غیر اولویت‌دار می‌روید.

هدف مومنین از رسیدن به قدرت

حالا بیایید جبهه مؤمن را نگاه کنید. مؤمن دنبال برتری نیست «تِلکَ الدَارُ الآخِرَةُ نَجعَلُهَا لِلَذِینَ لَا یُرِیدُونَ عُلُوًا فِی الأَرضِ وَلَا فَسَادًا» مؤمن به دنبال رسیدن به قدرت است اما به دنبال علو و برتری نیست، قدرت را برای برتری، قدرت را برای قدرت نمی‌خواهد. قدرت را برای خدمت می‌خواهد. به قول شهید بهشتی ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت.

ما قدرت خود را برای خدمت می‌خواهیم. چرا؟ چون مؤمن روح بزرگی دارد ولی روح آن‌ها کوچک است. احساس می‌کنم از حرف‌هایم خسته شدید می‌گویید یک مستند و حرف از امام ما بیاور، اگر تحملش را دارید می‌گویم.

نگاه راهبردی امام حسین(ع) به مسئله‌ی قدرت

حرکت سیدالشهدا با خطبه منا آغاز شد. در خطبه تاریخی منا که قدرت در منظر اهل‌بیت(ع) را تبیین میکند. بعد از اینکه حضرت سیدالشهدا(ع) با همه اتمام‌حجت می‌کنند، مناجاتی بسیار زیبا قرائت میکنند که «اَللهُمَ اِنَکَ تَعلَمُ اِنَهُ لَم یَکُن مَا کَانَ مِنَا تَنافُساً فِی سُلطان» یعنی خدایا شاهد باش، این تلاشی که ما انجام می‌دهیم برای این نیست که ما صرفاً به قدرت برسیم بزنیم «تَنافُساً فِی سُلطان» تسلط پیدا کنیم استعلا و برتری بر دیگران پیدا کنیم. «وَ لا التماساً مِن فُضُولِ الحُطامِ» ما دنبال ثروت نیستیم «وَ لکِن لِنَرَىَ المَعالِمَ مِن دِینِکَ» اگر ما دنبال حکومت و قدرت هستیم می‌خواهیم معالم دینت را آشکار کنیم. «أَینَ مُحیِی مَعَالِمِ الدِینِ وَ أَهلِهِ». «وَ تُظهرَ الإضلاحَ فى بلادک» ما اگر قدرت می‌خواهیم، می‌خواهیم در سرزمین‌ها اصلاح ایجاد کنیم. «وَ یَامَنَ المَظلُومُونَ مِن عِبادِکَ» بر عباد مظلومت امنیت حاکم شود.

بعد امام حسین رو به مردم می‌کند و می‌گوید ای قوم «فإنکم الا تنصرونا و تنصفونا» چاره‌ای ندارید که ما را کمک کنید، والا اگر به ما کمک نکنید ما قدرت نگیریم، ظالمان بر شما حاکمیت پیدا می‌کنند آن‌وقت شما را حقیر می‌کنند. «عملوا فی إطفاء نور نبیکم» تلاش می‌کنند نور نبی شما را خاموش کنند «و حسبنا الله و علیه توکلنا و إلیه أنبنا و إلیه المصیر».

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  دور جدید تدریس کتاب "طرح کلی اندیشه اسلامی" آغاز شد
  احیای آخرین شب از لیالی قدر در مسجد جامع کبیر یزد
  مراسم احیا و عزاداری در دومین شب قدر، در مسجد جامع کبیر و تاریخی یزد برگزار شد
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار