درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
چهارشنبه، 26 تیر 1398 - 06:57   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18473صفحه نخست » مهمترین اخبارچهارشنبه، 21 شهریور 1397 - 11:01
شعری که امام رضا(علیه السلام)آن را کامل کرد/
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت
این قصیده‌ای است که اصلاً بساط بنی‌عبّاس را،فلسفه‌ی وجودی بنی‌عبّاس را زیرسؤال میبرد و آنها را محکوم میکند؛یعنی سیاسی محض است؛فقط این نیست که یک روضه‌خوانی و مرثیه‌خوانی محض باشد؛نه،مرثیه‌خوانی لازم است امّا همان کاری که در کنار مرثیه‌خوانی انجام میگرفته،مورد توجّه ائمّه است.
  

قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت به گزارش روضه نیوز ؛

شعر شیعی که قدمتی بس طولانی دارد سینه به سینه و نسل به نسل از شعراء و مرزبانان فرهنگ شیعه به یادگار مانده است. این آثار گرانبها علاوه بر ارزش ادبی و هنری، یادمان ارزشها و عقایدی است که حتی ادیبان و شاعران زمان، خود را پاسدار و حافظ این میراث دانسته و با تمام سختی ها و فشارها توانستند این میراث بشری را حفظ نمایند. این ادبیات که در برخی به عنوان ادبیات پایداری و پایبند نیز مرسوم است، جلوگاه تلاطم و جوشش روح معنوی و دینی زمان است. شعراء بعنوان جهاد گران فرهنگی و ملی سعی در دفاع و حمایت از ارزشهای اسلامی و شیعی می نمودند؛ چرا که انقلاب فرهنگی گاه بسی مؤثر تر و ارزشمندتر از جهاد و انقلاب بدنی است و تأثیر در فرهنگ جامعه نقش مؤثر تری در سازماندهی و فرماندهی جمعی دارد. شعر و ادبیات شیعه که بعد از قیام اباعبدالله الحسین (علیه السلام) رونق و جلوه ای خاص به خود گرفته است، چون موجی عظیم سعی در ویران نمودن کاخ ستمهایی است که بر اثر زیر پا گذاشتن کلام رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) برافراشته گردید، که فرمودند: إنی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی. و سیر حکومت طاغیان زمان چنان تجلی نمود که از این دو چیز گرانبها اثری در قلوب مسلمین بر جا نماند و هر حرکت و جرقه ای در مبدأ خویش خاموش گردید. احادیث رسول گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) ممنوع گشت و هیمه ظلم خاندان پاکش را نیز در برگرفت و علاوه بر قیامهای شیعه، فریاد ادیبان و شاعران حامی ولایت را در برداشت. این ادبیات، ادبیات پایداری است و هدف، استکبار ستیزی و دفاع از اهل بیت (علیهم السلام) است. ندا و فریاد رسائی است که بر فرهنگ جامعه مؤثر است و می تواند هیمه طاغوتیان را به لرزه اندازد. در این راه شعرای زیادی رشد و نمود پیدا کردند که برخی در محضر اهل بیت بودند و برخی بصورت آزاد و خارج از مرزهای علوی و شیعی فعالیت می کردند؛ از جلمه کسانی که بعنوان شاعر مکتبی و اهل بیت (علیهم السلام) معروف و مشهور است دعبل خزاعی شاعر مرثیه سرای زمان امام رضا (علیه السلام) می باشد. 

قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت

امروزه کمتر خطیب و مداحی است که مرثیه سرائی و مداحی دعبل، او را شیفته اشعارش نکرده و برخی از اشعار او را حفظ و قرائت نکرده باشد. این شاعر اهل بیت شاید تنها شاعری باشد که قدم به سزمین ایران نهاده و در محضر امام رضا (علیه السلام) مرثیه سرائی نموده است و سپس به شهرهای دیگر ایران از جمله قم سفر نموده و از نزدیک برای مردم ایران مداحی نموده است. به همین سبب از تمامی شعرای شیعه دعبل خزاعی بیشتر مورد عشق و محبت مداحان و علمای ایران قرار گرفته است. 
 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت قصیده جاویدان دعبل: 
این قصیده که به تائیه دعبل یا «مدارس آیات» مشهور است یکی از شاهکارهای شعری او می باشد که در محضر امام رضا (علیه السلام) قرائت نمود.
قصیده در مدح و منقبت و ستایش اهل بیت سروده شده و به ذکر مصائب آنان پرداخته است و موضوعاتی همچون ولایت و خلافت امام علی و فرزندان معصوم او، عشق به آل محمّد، بی‌وفایی و جفاکاری مردم نسبت به امام علی و خاندان آن حضرت بعد از رحلت پیامبر(ص) و در طول دو قرن اول اسلام، جنایت‌های بنی امیه و بنی عباس، حادثه دلخراش کربلا، قیام‌های علویان در برابر خلافت اموی و عباسی، برخی مسائل اعتقادی و تاریخی دیگر و… پیام اصلی قصیده مدارس آیات است. گویند: دعبل پس از خواندن این قصیده بر امام رضا آن را بر جامه‌ای نوشت و در آن احرام کرد و وصیت نمود آن را در کفنش بگذارند.
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت
 قاضی نورالله شوشتری در مجالس المؤمنین نیز احوال دعبل خزاعی را اورده و می گوید: دعبل قصیده مدارس آیات را به نظم در آورد و قصد کرد که آن را به محضر علی بن موسی الرضا (علیه السلام) ببرد، پس به خراسان سفر نمود و قصیده را در محضر امام رضا (علیه السلام) قرائت نمود امام رضا (علیه السلام) به او فرمود: از این قصیده کسی را با خبر مکن و چون تو را امر کردم بخوان. دعبل که خود از شاعران و مداحان اهل بیت (علیهم السلام) بود در بین مردم و سران شهرت ویژه ای داشت و هنگامی که خبر رسیدن دعبل به مأمون رسید او را به سوی خویش فراخواند و از قصیده «مدارس آیات» سراغ گرفت. اما دعبل از اطلاع داشتن به آن انکار نمود، اما مأمون به خادم خویش فرمان داد که حضرت رضا (علیه السلام) را فراخواند چون حضرت تشریف آوردند. مأمون به عنوان گلایه به حضرت گفت از دعبل تقاضای خواندن قصیده مدارس آیات کردم اما او انکار کرد. در اینجا امام رضا (علیه السلام) به دعبل می فرمایند: ای دعبل بخوان آن قصیده را. پس دعبل شروع به خواندن قصیده نمود و پس از پایان قصیده مأمون بسیار تحسین نمود و جوایزی به او داد. آنچه که در تاریخ نقل است اینکه پس از پایان قصیده امام رضا (علیه السلام) ده هزار درهم به دعبل هدیه نمودند. اما دعبل که منتظر چیز دیگری بود به امام عرض کرد برای هدیه من یک پیراهن و بُرده از پیراهنی که به بدن شما برخورد داشته است به من عطا بنمایید تا هنگام مرگ و پس از آن بعنوان کفن خویش استفاده نمایم. آنچه در تاریخ آمده اینست که ذکاوت دعبل این بود که عرض کرد پیراهنی به من هدیه نمایید که با بدن شما تماس مستقیم داشته باشد که چنین پیراهنی برکت ویژه ای داراست. 
امام به ایشان پیراهنی بخشیدند و تمام سکه هایی که به نام حضرت رضا (علیه السلام)ضرب شده و به درهم رضویه مشهور بود را نیز به وی هدیه نمودند.
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت در کلام ره بر:
اهمیت و جایگاه این قصیده در ادبیات مکتب شیعه به قدری ست که حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آن در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت(علیهم السلام) چنین از محتوای سیاسی و موثر این قصیده تعریف می کنند:
قصیده‌ی «مدارس آیات» آن قصیده‌ای [است] که حضرت [رضا (سلام‌الله‌علیه)] تشویق کردند و به او کسوه دادند و صله دادند. این قصیده‌ای است که اصلاً بساط بنی‌عبّاس را، فلسفه‌ی وجودی بنی‌عبّاس را زیر سؤال میبرد و آنها را محکوم میکند؛یعنی سیاسی محض است؛ فقط این نیست که یک روضه‌خوانی محض و مرثیه‌خوانی محض باشد؛ نه، مرثیه‌خوانی لازم استاما همان کاری که در کنار مرثیه‌خوانی انجام میگرفته، مورد توجّه ائمّه (علیهم‌السّلام) استدیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام۱۳۹۵/۰۱/۱۱
 
 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت محتوای قصیده: 
این قصیده بدلیل اینکه در حضور امام رضا (علیه السلام) خوانده شده است از ویژگی بارزتری برخوردار است و آن تأیید محتوای آن توسط ولی مطلق است.
اختلافاتی در نقل ابیات این قصیده و شمار آن یافت می‌شود به عنوان مثال براساس نقل کتاب کشف الغمة۱۲۰ بیت و در بعضی نقل ها کمتر ذکر شده. در زیر به بخشهائی از آن می پردازیم: 
مدارس آیات خلت من تلاوة 
و منزل وحی مقفر العرصات 
لآل رسول الله بالخیف من منی 
و بالرکن و التعریف و الجمرات
مدارس آیات الهی از تلاوت خالی شده است و محل وحی به بیابانی خالی تبدیل شده است. و آل رسول الله از خیف و منی و رکن و جمرات بیرون رفتند و این مکان از آل پیامبر خالی است. 
دیار عفاها جور کل منابذ
و لم تعف للأیام و السنوات
قفا نسأل الدار التی خف أهلها
متی عهدها بالصوم و الصلوات 
دیاری که جور و ستم دشمن آن را از وجود امامان معصوم پاک کرده است و گذشت روزها و سالها نقشی در آن نداشته اند. 
بایستید تا از خانه ای که اهل آن از آنجا رفته اند سؤال کنیم که چه زمانی بود روزگاری که دراین خانه نماز و روزه بر پا می شد. 
و أین الالی شطت بهم غربة النوی 
أفانین فی الآفاق مفترقات 
هم أهل میراث النبی إذا إعتزوا 
و هم خیر سادات و خیر حماة 
کجا هستند آنهایی که دوری غربت آن ها را پراکنده کرد و مانند شاخه های درختان در زمین پراکنده گشتند. آنها (اهل بیت) میراث پیامبر بودند در نسب خویش و بهتر و برتر حامیان دین او بودند. 
أفاطم لو خلت الحسین مجدلا
وقد مات عطشانا بشط فرات
إذا للطمت الخد فاطم عنده
وأجریت دمع العین فی الوجنات
أفاطم قومی یا بنت الخیر فاندبی
نجوم سماوات بأرض فلات
ای فاطمه! اگر به خاطر می‌آوردی که روزی حسین تو در کنار شط جاری فرات لب تشنه جان خواهد داد بی‌دریغ بر چهره می‌کوفتی و سیل اشک از دیده جاری می‌کردی!
فاطمه!‌ای گرامی دخت بهترین مخلوقات! برخیز و مویه کن! مویه کن بر اختران سوخته آسمان نبوت و امامت که (چندان به خاک تیره فرو ریختند سرد که گفتی دیگر زمین همیشه شبی بی‌ستاره ماند).
قبور بکوفان و أخری بطیبة
و أخری بفخ نالها صلواتی 
و قبر بأرض الجوزجان محله 
و قبر بباخمرا لدی الغربات 
و قبر ببغداد لنفس زکیة 
تضمنها الرحمن فی الغرفات 
قبرهایی در کوفه و مدینه منوره و قبری در کربلا که درود و سلام من برایشان باشد. 
قبری در جوزجان (اشاره به قبر عیسی بن زید بن علی) و قبری در باخمرا( قبر ابراهیم بن عبدالله بن الحسن بن علی) و قبری در بغداد (قبر امام موسی کاظم) که متعلق به نفس پاکی می باشد که خداوند آن را در خانه های رحمت در بهشت قرار دهد. 
قصیده دعبل که به اینجا رسید امام رضا (علیه السلام) فرمود:آیا می‌خواهی در این جا دو بیت به قصیده تو بیفزایم تا شعر تو در بیان مصایب و غربت و پراکندگی ما اهل بیت کامل گردد؟، دعبل عرض کرد بفرمایید ای پسر رسول خدا. 
امام (علیه السلام) فرمود:
و قبر بطوس یا لها من مصیبة 
ألحت علی الأحشاء بالزفرات 
الی الحشر حتی یبعث الله قائما 
یفرج عنا الهم و الکربات 
و قبری هم در طوس است که چه مصیبت بزرگی است که اعماق وجود انسان را می سوزاند. این قبرها همچنان بر قرارند تا اینکه خداوند قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله) را ظاهر سازد، همان کسی که حزن و اندوه را از ما محو می کند. 
دعبل عرض کرد: این قبری که در طوس است از کیست؟ 
امام فرمود: آن قبر من است. 
فأما الممضات التی لست بالغا 
مبالغها منی بکنه صفات 
نفوس لدی النهرین من أرض کربلا 
معرسهم فیها بشط فرات 
اما مصائبی که من قادر نیستم آنها را ذکر کنم و وصفی از آن ذکر کنم بر افرادی نازل شدکه کنه آنها را نمی توان شناخت. افرادی که کنار فرات در کربلا فرود آمدند و کشته شدند...
فلولا الذی أرجوه فی الیوم أو غد 
تقطع قلبی إثرهم حسرات 
خروج إمام لا محالة خارج 
یقوم علی اسم الله و البرکات
پس اگر نبود آن کسی که من آرزو ظهورش را در امروز یا فردا دارم بواسطه این مصائب قلب من از شدت حسرت و حزن متلاشی می شد. اما ظهور امام مهدی (علیه السلام) یقینا تحقق می یابد که بر پا می خیزد و برکاتی را آشکار می کند. 
فیا نفس طیبی ثم یا نفس أبشری 
فغیر بعید کل ما هو آت 
فإنی من الرحمن أرجو بحبهم 
حیاة لدی الفردوس غیر تبات 
پس ای نفس خوش باش و بشارت بده که وقت برای آن کس که خواهد آمد دیر نیست. و من از خداوند دوستی ایشان را می خواهم و سپس زندگی و حیاتی در فردوس نعیم که هیچ قطع و کاستی در آن راه ندارد. 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت سرانجام دل پذیر: 
ذکر کردیم که دعبل به خاطر اشعاری که در وصف امام معصوم و مظلومیت ایشان می سرود و در جامعه قرائت می نمود حرکت فرهنگی خاص و ویژه ای را در بلاد اسلامی در پی داشت و خلفای عباسی همواره در پی از بین بردن وی بودند. همانطور که خود می گفت من پنجاه سال است چوبه اعدامم را بردوشم حمل می کنم با این حال دعبل عمر وطلانی را سپری نمود و در سال 246هـ.ق در سفرش به اهواز به شهادت رسید و قبر ایشان امروز در شوش در استان خوزستان می باشد. و دیوان اشعار او با همکاری دکتر محمد یوسف نجم و دکتر عبدالکریم اشتر جمع گردید و به چاپ رسید.
 

 
صوت ابیاتی از قصیده«مدارس آیات»
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت پایان سخن: 
در پایان می توان گفت شعر شیعی دعبل و عصر زندگی او دارای امتیازاتی است که به طور خلاصه می توان چنین نام برد: 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت دوران شعری دعبل همزمان با ولایتعهدی امام رضا (علیه السلام) است و آزادی بهتری از لحاظ اندیشه وجود داشت. 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت قصیده مدارس آیات در حضور خلیفه عباسی و اطرافیان او همچون فضل بن سهل خوانده شده است. 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت این قصیده در حضور امام رضا (علیه السلام) خوانده شد و مورد تأیید ایشان واقع گردید. در نتیجه محتوای آن از صحت عقیدتی و تاریخی برخوردار است. 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت قرائت قصیده ای در مجلس مأمون و در حضور امام رضا (علیه السلام) بازتاب وسیعی در بلاد اسلامی پیدا می کند، چنانچه اهالی قم از آن مطلع بودند.
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت حوادث و وقایع پس از سرودن قصیده «مدارس آیات» از جمله اعطای جامه امام رضا (علیه السلام) به دعبل و داستان رهزنان و شفای دختر و جاریه دعبل بازتاب دلنشینی برای شیعیان محسوب می شود. 
قصیده«مدارس آیات»دعبل خزاعی میراث مرثیه سیاسی+صوت دفاع از اهل بیت در زبان شعری، جاودانگی خاصی در اذهان مردم می گذارد.
   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  دور جدید تدریس کتاب "طرح کلی اندیشه اسلامی" آغاز شد
  احیای آخرین شب از لیالی قدر در مسجد جامع کبیر یزد
  مراسم احیا و عزاداری در دومین شب قدر، در مسجد جامع کبیر و تاریخی یزد برگزار شد
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار