درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
پنجشنبه، 26 مهر 1397 - 13:53   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17224صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 21 فروردین 1396 - 19:08
آیت‌الله توکل در هیئت روضه‌الزهرا:
«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین
آیت‌الله توکل در ویژه برنامه فصل وصل که در هیئت روضه‌الزهرا برگزار شد گفت: بزرگترین عبادت ابوذر که او را تا درجه نهم ایمان رساند، بهرمندی و استفاده‌ی صحیح از عقل و عبرت گرفتن از اتفاقات بود
  

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین به گزارش روضه نیوز ؛ فصل وصل عنوان ویژه برنامه هیئت روضه‌الزهرا اهواز در ایام ماه‌های رجب، شعبان و رمضان می‌باشد. اولین شب این مراسم، با سخنرانی آیت‌الله سید رحیم توکل عضو مجلس خبرگان رهبری برگزار شد. متن کامل سخنرانی آیت‌الله توکل در هیئت روضه‌الزهرا از نظر می‌گذرد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین تهذیب نفس، علت خلقت عالم تکوین و تشریع 

بسم الله الرحمن الرحیم

عالم به عالم تکوین و تشریع تقسیم میشود. عالم تکویین همین آسمان‌ها و کهکشان‌ها و اطراف ماست. اما عالم تشریع عالم ارسال انبیا و انزال کتاب است. به صراحت قرآن، هم عالم تشریع و هم عالم تکوین برای تهذیب نفس آمده که ما خدا را بشناسیم. در محضر خدا ادب را مراعات کنیم و حرمت محضر الهی را حفظ کنیم.

سوره طلاق آیه آخر علت خلقت عالم تکوین را معرفی می‌کند. اللَهُ الَذِی خَلَقَ سَبعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الأرضِ مِثلَهُنَ یَتَنَزَلُ الأمرُ بَینَهُنَ لِتَعلَمُوا أَنَ اللَهَ عَلَى کُلِ شَیءٍ قَدِیرٌ وَأَنَ اللَهَ قَد أَحَاطَ بِکُلِ شَیءٍ عِلمًا. خداوند آسمان‌ها و زمین‌های هفتگانه را آفرید. برای اینکه «لِتَعلَمُوا» برای اینکه یاد بگیریم.

اگر «لِتَعلَمُوا» در آخر آیه آمده بود، مشخص می‌شد که غایت و هدف عالم تکوین «مقام علم» است. خداوند این عالم را آفرید تا ما به بصیرت برسیم و از جهالت خارج شویم.

اما «لِتَعلَمُوا» آخر آیه نیست و دو متعلَق دارد. یکی اینکه «لِتَعلَمُوا أَنَ اللَهَ عَلَى کُلِ شَیءٍ قَدِیرٌ» بدانیم که خدا به هر کاری قادر است؛ و دوم اینکه «وَأَنَ اللَهَ قَد أَحَاطَ بِکُلِ شَیءٍ عِلمًا» بدانیم خدا به همه چیز عالم است. هر کجا باشیم در محضر خداییم.  در وطن و سفر، در خلوت و جلوت، در هر جا باشیم خدا به حال ما آگاه است.

عالم تکوین به ما می‌گوید مراقب باشیم چون عالم محضر خداست. باید حریم محضر خدا را رعایت کنیم.

اما عالم تشریع عالم ارسال انبیا و انزال کتاب است. انبیا باید دست ما را بگیرند و ما را بالا ببرند. قرآن نازل شد تا ما را بالا ببرد.

سوره حدید در آیه 9 تعبیر جالبی دارد. هُوَ الَذِی یُنَزِلُ عَلَى عَبدِهِ آیَاتٍ بَیِنَاتٍ. خدا بر بنده‌اش آیات بینات نازل فرمود. حالا چرا چنین چیزی را نازل کرد؟ چون « لِیُخرِجَکُم مِنَ الظُلُمَاتِ إِلَى النُورِ وَإِنَ اللَهَ بِکُم لَرَءُوفٌ» تا ما را از وادی ظلمت خارج و به وادی نور داخل کند. عده‌ای گفته‌اند مراد از ظلمت «ضلالت» و منظور از نور «هدایت» است. قرآن نازل شد تا ما را از ضلالت در بیاورد به سوی نور ببرد و هدایت کند. این معنا گرچه درست است ولی اصلا کامل نیست.

در آیه‌الکرسی می‌فرماید «اللهُ وَلِیُ الَذِینَ آمَنُوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُلُمَاتِ إِلَی النُوُرِ» یعنی خداوند ولی و سرپرست مومنین است و آنها را ازتاریکی‌ها خارج و به نور هدایت می‌کند. این قسمت برای مومنین است.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین این عالم، عالم حجاب است

من جمله‌ای خدمت شما عرض کنم که در دل آن هزاران نکته نهفته است. عالم دنیا «عالم حجاب» است. چیزهایی دیدنی است اما نمی‌توانیم ببینیم، برخی چیزهای شنیدنی وجود دارد که ما آنها را نمی‌شنویم. برخی رایحه‌های خوش قابل استشمام است ولی نمی‌توانیم آنها را استشمام کنیم. چون اساس این دنیا مادی است و حجاب‌ها دارد. ما در ظلمت قرار گرفته‌ایم. اگر پرده‌های حجاب کنار برود نادیدنی‌ها دیده می‌شوند و ناشنیدنی‌ها شنیده می‌شوند. اما ما در حجاب ظلمت دنیا قرار گرفته‌ایم و این‌ها را نمی‌توانیم احساس کنیم.

یکی از معانی خروج از حجاب ظلمت و ورود به وادی نور، خروج از حجابی است که خودمان ایجاد کرده‌ایم. هر چه بیشتر در دنیا فرو برویم، این حجاب بزرگتر و سنگین‌تر می‌شود. ما خلق شده‌ایم تا از این حجاب‌ها خارج شویم و به کشف و شهود دست پیدا کنیم.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین انسان‌ها از 4 صورت خارج نیستند

تمام افراد عالم در برابر قانون تشریع که توسط انبیا بدست ما رسیده است، از 4 حالت خارج نیستند. هر کس باید ببیند که جز کدام دسته است.

صورت اول برای عده‌ی بسیار محدودی است و ما جزء دسته اول نیستیم. اما حتما جز یکی از صورت‌های دوم و سوم و چهارم خواهیم بود.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین دسته اول: بدون اقتضای هدایت

دسته اول گروهی هستند که آنقدر گناه کرده و در دنیای ظلمت فرو رفته‌اند که به هیچ وجه اقتضای هدایت در وجود آنها نیست. گناه‌ها و معصیت‌ها آن قدر زیاد هستند که اقتضای توبه و هدایت را از برخی افراد می‌گیرند.

لذا اگر پیامبر(ص) برای اینچنین افرادی آیه و روایت بخواند، باز هم هیچ اثری نخواهد داشت. حتی چنین افرادی، آیات الهی را تکذیب و پیامبر را تمسخر می‌کنند.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین وادی احتمال تنها راه هدایت دسته اول

اگر فردی به این مرحله از گناه رسید که حتی اقتضای هدایت در او منتفی شد، باید برای هدایت به وادی «احتمال» وارد شود. وادی احتمال چیست؟ امام رضا(ع) با یک کافر در حال صحبت کردن بودند. هرچه امام استدلال می‌کند وی نمی‌پذیرد. بهترین بیانات و عالی‌ترین استدلال‌ها در کلام امام رضا است اما این شخص کافر قبول نمی‌کند. امام(ع) او به او می‌گوید به عقیده من خدا وجود دارد ولی تو می‌گویی خدایی نیست. یا احتمال تو درست است یا احتمال من. اگر احتمال تو درست بود و هیچ خدایی وجود نداشت، هر دو ما پس از مرگ نابود می‌شویم و از حساب و کتاب قیامت در امان می‌مانیم. چه تو که هیچ عمل صالحی انجام نداده‌ای و چه من که اعمال نیک انجام داده‌ام. عاقبت هر دو ما مثل هم خواهد بود. اما اگر احتمال من درست باشد، من نجات می‌یابم و تو عذاب خواهی شد.

اگر استدلال نکرد، باید با احتمال، شخص مخاطب را زمینگیر کرد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین توصیه‌ای برای به طلاب

به طلاب توصیه می‌کنم در جلد دوم اصول کافی شیوه مباحثات ائمه با زندیق‌ها و کافران را زیاد مطالعه کنند. از کلام امام معصوم باید شیوه بحث را یاد بگیریم.

یک مثال می‌زنم. از یکی از حضرات معصومین(ع) سوال می‌شود که خدا چندتاست؟ امام(ع) پاسخ می‌دهند که خدا یکی است. شخص مقابل با حالتی لجوجانه به امام گفت اما به عقیده من خدا دوتاست. امام(ع) جواب او را خیلی ماهرانه می‌دهند. امام(ع) می‌فرماید: «من و تو حداقل به یک خدا اعتقاد داریم و این شباهت ماست. اما تفاوت من و تو اینجاست که تو معتقد به خدای دوم هم هستی ولی من نه. حال باید اول خدای دوم را اثبات کنی تا من آن را رد کنم» شخص مقابل توانست خدای دوم را اثبات کند. این روش بحث با یک شخص لجباز است.
این شیوه‌ی بحث بر پایه «احتمال» است. با شخصی که آنقدر گناه کرده که اقتضای هدایت در وجودش از بین رفته است، باید به روش احتمال بحث کرد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین صورت دوم: اقتضا هدایت و مانع هدایت در معیت یکدیگر

صورت دوم که برخی از ما جزء آن هستیم، این است که در برخی از افراد اقتضای هدایت وجود دارد اما مانع هدایت هم وجود دارد. مثلا در آتش اقتضا سوزاندن هست ولی وقتی پارچه‌ای خیس باشد، نمی‌سوزد. اگر بخواهیم پارچه را بسوزانیم باید اول پارچه را خشک کنیم. لذا در آتش مقتضی موجود است ولی در پارچه هم مانع سوختن وجود دارد.

در برخی از افراد اقتضای هدایت موجود است اما کثرت گناهان باعث شده که اقتضای هدایت با مانع روبه‎‌رو شود. روایات به ما می‌گویند گناه ظلمت و باطن گنه‌کار ظلمت است. در گناه تعفن هست و باطن گنه‌کار متعفن است. تا زمانیکه باطن ما ظلمانی و متعف است، آیات و روایات اثر نمی‌کنند. باید این موانع کنار بروند تا آیات و روایات که عامل هدایت هستند، اثر کنند.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین توبه بهترین راه خروج از ظلمات

تمام ظلمات و تعفن‌ها معلول گناهان هستند. تا علت باقیست، معلول از بین نمی‌رود. تا گناه وجود دارد، ظلمت و تعفن گناه در جان گنه‌کار وجو دارد. اگر شخصی می‌خواهد موانع را برطرف کند باید مانع اصلی یعنی گناه را برطرف کند تا وجودش از ظلمات پاک شود. توبه بهترین راه برطرف کردن گناه است. اگر کسی توبه کرد، مانع اصلی هدایت یعنی گناه، از بین می‌رود. اثر توبه این است که ظلمت و تعفن گناه از بین می‌رود و به جای آن نور و طهارت می‌آید.

لذا «إِنَ اللَهَ یُحِبُ التَوَابِینَ» یعنی خدا توبه کنندگان را دوست دارد. چون شخصی که توبه میکند، طاهر می‌شود و خداوند طاهرین را دوست دارد. لذا توبه بهترین راه برطرف کردن موانع هدایت است.

وقتی دل انسان نورانی و با طهارت شود، آیات نیز در آن به نحو احسن اثر می‌کنند.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین صورت سوم: ضعف در اقتضای هدایت

دسته سوم کسانی هستند که اقتضا موجود است و مانع هم در کار نیست اما اقتضا ضعیف است. مانع ندارد ولی اقتضایش ضعیف است. شخص خوبی است ولی ظرفیت کمی دارد. چنین شخصی برای ورود به وادی نور و خروج از ظلمات باید اقتضای خودش را بالا ببرد.

در اوایل مفاتیح نماز ائمه را بیان کرده است. چرا بیان کرده‌اند؟ تا ما بدانیم نماز مخصوص حضرات معصومین چگونه بوده است. برکات خاصی در نماز امام زمان(عج) نهفته است که در هیچ نماز دیگری وجود ندارد. در نماز ائمه اطهار عنایات خاصی وجود دارد که در هیچ عمل دیگری وجو ندارد. روزه‌ی ماه رجب فضیلتی دارد که این فضیلت در هیچ روز دیگری وجود ندارد. نهری در بهشت وجود دارد به نام نهر رجب، که فقط مخصوص اشخاصی است که یک روز از ماه رجب را روزه‌دار باشند.

برخی اعمال خاص هستند که برکات و عنایات خاصی در آن وجود دارد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین ویژگی‌های عجیب نماز حضرت زهرا

برای نماز حضرت زهرا (س) ویژگی‌های خاصی نقل شده است. این نماز دو رکعت است و بعد از نماز یک تسبیحات حضرت زهرا(س) دارد و پس از آن پیشانی را بر مهر گذاشته و 100 بار ذکر شریف «یا مولاتی یا فاطمه اغیثینی» را تکرار می‌کند. دوباره صورت راست و چپ را بر مهر گذاشته و هر مرتبه 100 بار همین ذکر را تکرار می‌کند و در پایان نیز باز هم پیشانی را بروی مهر گذاشته و در حالت سجده 110 مرتبه  «یا مولاتی یا فاطمه اغیثینی» را می‌گوید. یعنی در این نماز مجموعا 410 مرتبه حضرت زهرا(س) را صدا می‌زنیم. حتما مورد توجه ایشان قرار می‌گیریم.

برکات عجیبی در نمازهای نافله وجود دارد. یکی از اثرات نمازهای نافله این است کمبود نمازهای واجب را جبران می‌کند.

زبان انسان باید ذاکر باشد. در زمان بی‌کاری باید ذکر بگوییم و آیات قرآن را تلاوت کنیم. این کار هم اثرات و برکات عجیبی دارد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین اعمال خوبتان را به حضرت زهرا هدیه کنید

هر عمل خوبی که انجام می‌دهیم، از واجبات یا مستحبات، ثوابش را به حضرت زهرا هدیه کنیم و آن را برای خودمان نگه نداریم. اگر دست ما باشد فورا خرابش می‌کنیم. مدتی که این کار را انجام دادیم دستی در زندگی ما وارد می‌شود که همه کارهای ما را درست می‌کند. حتی اگر بخواهیم برای اموات فاتحه‌ای بخوانیم بهتر است آن را به حضرت زهرا(س) هدیه کنیم تا از طریق حضرت زهرا(س) به اموات برسد. در تمام اعمال‌مان حضرت فاطمه(س) را شریک کنیم تا اثرش دو چندان شود.

دعای عهد را هر روز بخوانید. شخصی که 40 روز متوالی دعای عهد را بخواند از اصحاب امام زمان محسوب می‌شود. امام خمینی(ره) می‌فرمود «کسی که قرائت دعای عهد را ادامه دهد، خداوند شقاوت‌های باطن‌اش را به سعادت تبدیل می‌کند»

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین انجام مستحبات، راهکار افزایش اقتضای هدایت

این مستحبات می‌توانند اقتضای هدایت را در ما بیشتر کنند. هر کسی که ظرفیت و اقتضایش پایین است با انجام این اعمال، ظرف وجود خودش را بزرگتر کند. یقینا توجه و مداومت به نماز ائمه، خواندن نافله، دعای عهد، قرائت قرآن و ... اقتضای هدایت را بالا می‌برد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین صورت چهارم: اقتضا خوب است اما باید بهتر شود

اما دسته چهارم. در این دسته اقتضا هست مانع هم در کار نیست، اقتضا هم خوب است اما باید اقتضا را بالا ببریم. «إِنَ هَذِهِ القُلُوبَ أَوعِیَةٌ». این دلها «اوعیه» هستند. اوعیه جمع «وعاء» است. وعاء یعنی ظرف. این دلها ظرف است. بهترین ظرف‌ها ظرفی است که گنجایش بیشتری داشته باشد.

ظرفیت‌ها را بالا ببرید. هرچه ظرفیت ما بالاتر باشد، حجاب‌های بیشتری برای ما کنار می‌رود. جناب سلمان فارسی از ده درجه حکمت، ده درجه را طی کرده بود. جناب ابوذر 9 درجه را داشت. یعنی نسبت به سلمان فقط یک درجه کمتر طی کرده بود. اما در همین یک درجه، اسراری را که برای جناب سلمان روشن کردند، برای جناب ابوذر نگفتند. مقداد 8 درجه را طی کرده بود. مقام جناب مقداد از میثم تمار نیز بالاتر بود. آنچه که برای آن بزرگواران روشن شده بود، برای امثال ما هنوز نامفهوم است. ظرفیت همه آنها بالا بود اما عده‌ای برای افزایش ظرفیت خودشان بیشتر تلاش کردند. ظرفیت خود را بالا ببرید.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین نماز شب، اکسیر بالا بردن ظرفیت

کسی که می‌خواهد ظرفیت خودش را بالا ببرد، نماز شب اکسیر عجیبی است. جدا اکسیر عجیبی است. در روایت نقل شده که هر شخصی که برای نماز شب بیدار شود درحالیکه خواب‌آلود باشد، از طرفی دلش نمی‌آید که نماز شب نخواند، و از طرف دیگر خواب بر او غلبه دارد. اما به هر حال قیام می‌کند و در همان حالت خواب‌آلود نماز شب را می‌خواند. این نماز از نگاه ما بدرد نمی‌خورد. اما در روایت دارد که خداوند متعال به ملائکه می‌گوید به زمین بنگرید که بنده من به نماز بلند شد درحالیکه بر او واجب نکردم و خواب بر او غلبه دارد. خداوند متعال خطاب به فرشتگان می‌فرماید: شما را شاهد می‌گیرم از تمام گناهان او گذشتم. خدا به چنین نمازی افتخار می‌کند.

انسانی که نماز شب نخواند، خیلی دست خالی است. در روایتی عجیب آمده است که «أنَ شَرفُ المُؤمِن صَلاتُهُ بِاللَیلِ» یعنی شرف مومن به نماز شب است. در روایت دیگری داریم که «هر کس نماز شب نخواند، در روز قیامت فقیر محشور می‌شود». زیرا شخصی که همراه با نماز شب در صحنه قیامت حاضر می‌شود، آن‌قدر غنی است که دیگران در برابر او فقیر به حساب می‌آیند.

سعی کنید ولو نشسته یا حتی در حالت خوابیده نماز شب را ترک نکنید که در آن برکات و آثار خاصی وجود دارد. نماز شب به بطور عجیبی ظرف انسان را بزرگ می‌کند و اقتضای هدایت را افزایش می‌دهد. ولو اینکه نشسته خوانده شود.

نماز شب آن قدر عجیب است که بر پیامبر اکرم(ص) واجب بود. زیرا آثار و برکات خیلی زیادی دارد.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین بزرگترین عبادت ابوذر

در روایتی از امام صادق(ع) نقل شده «کانَ أکثرُ عِبادَةِ أبیذَرٍ التَفکُرَ و الاعتبار» یعنی «بیشترین عبادت ابوذر تفکر و کسب عبرت بود». بزرگترین عبادت ابوذر که او را تا درجه نهم ایمان رسانده بود، بهرمندی و استفاده‌ی صحیح از عقلش بود. در اوضاع فکر می‌کرد و بابصیرت اقدام می‌کرد. از اتفاقات هم عبرت می‌گرفت. این ویژگی مهم مومنین است.

«تفکر» و «کسب عبرت» دو عبادت بزرگ مومنین داستان حضرت یوسف و زلیخا، نمونه عبرت‌گیری از اوضاع

ما هم در تفکر مشکل داریم و دقت‌های ما در اوضاع پایین است و از اوضاع عبرت نمی‌گیریم. مثالی می‌زنم تا این بحث روشن شود. حضرت یوسف(ع) زمانی خادم دربار عزیز مصر بود و زلیخا همه‌کاره دربار بود. جریاناتی پیش آمد که اوضاع دقیقا برعکس شد. زلیخا همه چیز را از دست داد و گدایی می‌کرد. موقعیتی پیش آمد و نزد حضرت یوسف رفت و گفت «الحَمدُ لِلَهِ الَذِی جَعَلَ المُلُوکَ  عَبِیداً بِمَعصِیَتِهِم وَ جَعَلَ العَبِیدَ ملوک بِطَاعَتِهِم» یعنی خدایی را شکر که پادشاهانی را بخاطر معصیت ذلیل، و بنده‌هایی را بخاطر اطاعت عزیز کرد.

این همان چیزی است که مقصود ماست. زلیخا به یوسف گفت: تو نوکر ما بودی ولی بخاط عفت و پاکدامنی عزیز شدی. زلیخا از این قضیه عبرت گرفت. این یعنی اعتبار، یعنی عبرت‌گیری. درست همان عبادتی که جناب ابوذر (رحمه‌الله‌علیه) انجام می‌داد.

اگر عزت می‌خواهیم، اگر ثروت می‌خواهیم، اگر می‎‌خواهیم محبوب شویم، اگر برکت عمر می‌خواهیم همه فقط در مجاورت با خدا حاصل می‌شود. گناه انسان را خوار و ذلیل می‌کند. مومن عزیز است حتی در دید گناهکاران و گناهکار ذلیل است حتی در دید رفیق‌هایش. هیچ کس با گناه عزت پیدا نکرده و نخواهد کرد.

ان‌شاالله که خداوند متعال به برکت وجود حضرت صدیقه طاهره(س) ما را به حال خودمان رها نکند.

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  مستند حرکت جهانی اربعین
  مجموعه آنونس عهد خون | نصرتی لکم معده
  موشن گرافیک "حب الحسین یجمعنا" - (ایده پروانه سپید)
  نوحه زیبای «عمه» بمناسبت شهادت حضرت رقیه منتشر شد
  آنونس اربعین | حرم امام حسین دری از درب های بهشت
  دفتر آیت الله مدرسی ارتحال خطیب توانای تهرانی را تسلیت گفت
  مجموعه آنونس عهد خون | کرامتنا الشهاده
  آنونس اربعین | زیارت اربعین نشانه ایمان
  موشن گرافیک "حب الحسین یجمعنا" - (ایده پروانه سرخ)
  دعوت مداح مشهور عرب در پاسخ به نوحه میثم مطیعی
  پیاده‌روی اربعین احترام به وجود مقدس سیدالشهدا است
  حجت الاسلام سید ابوالقاسم شجاعی درگذشت
  مراسم هفتگی هیئت روضه الزهرا  
  متعجبم چرا مداحان ایرانی واکنشی به حادثه اهواز نشان ندادند
  سبک زندگی مردی که بهشت مشتاق او بود
  امنیت پیاده روی اربعین تأمین می شود
  ۱۰ هزار خوزستانی برای اربعین حسینی ثبت نام کرده اند
  آغاز ثبت‌نام پنجمین کارگاه «خط در گرافیک»
  Fatf، مخالف با اقتصاد مقاومتی و راهی به سوی مستعمره شدن
  چرا همسر حضرت زینب در کربلا نبود؟
  «جاذبه» اربعین از امشب به شبکه افق می‌آید
  ثبت نام چهارمین دوره انتخابات کانون مداحان و شعرای آیینی
  حضور زنان و مردان در ورزشگاه آزادی در کنار هم+تصویر
  حضور هزاران نفری زنان در ورزشگاه آزادی
  مراسم هفتگی در هیئت روضة الزهرا  
  حماسه اربعین کانون گفتمانی انقلاب اسلامی است
  آخرین مطلبی که امام سجاد به فرزند خویش گفتند
  پادکست | گریه می‌کرد  
  اربعین فرصت طلایی تجلی اقتصاد مقاومتی است
  اربعین معجزه‌ی الهی و زمینه‌ساز ظهور است
  اربعین نماد حج مستضعفان است
  عزاداری دهه اول محرم در هیئت محبان حضرت زهرا زاهدان  
  دشمنان برای اربعین نقشه کشیدند؛ به‌هوش باشیم
  اربعین انقلاب اسلامی در اربعین حسینی تجلی می‌یابد
  تکریم زائران غیرایرانی در ایران از اولویت‎های ایام اربعین است
  «شُکراً یا حسین» انیمیشنی با صدای ملا باسم کربلایی
  نماهنگ صابر خراسانی و حاج احمد واعظی برای اربعین +فیلم
  اهدای اثر هنری جوانان اهواز به رهبر معظم انقلاب+فیلم
  گردهمایی فعالان‌مردمی جبهه ‌فرهنگی ‌درعرصه‌ اربعین
  نمایشگاه «جامع نیازمندی‌های اربعین» برگزار می شود
  سپاه مقر حمله تروریستی 31 شهریور را هدف قرار داد+عکس
  دعوتنامه محبت آمیز عراق‍ی‌ها به زائران ایرانی + عکس
  اباالفضل در راه دین دست داد اما با دشمن دست نداد
  عاقبت عبیدالله‌بن‌زیاد چه شد؟
  "در امتداد حسین" روایتگر قیام عاشورا تا انقلاب اسلامی
  در امتداد حسین، به پخش شبکه سه رسید
  فیلم | نسخه کامل مستند پایتخت موکبها
  پاداش گریه و عزاداری بر امام حسین؛ مشروط یا مطلق؟
  فرهنگ مقاومت را تئوریزه نکردیم
  فیلم | نبض حادثه تروریستی اهواز
  هیئت علیه انقلاب، فاجعه‌ای در حال شدن
  می‌خواهند در مسیر اربعین ناامنی ایجاد کنند
  از عظمت عاشورای امسال در جهان تا جنایت یزیدیان در اهواز
  طراح ضریحی هستم که توفیق زیارتش را ندارم!
  معرفی برخی از این سنت ها در سوره حشر
  پشت صحنه «دوخط روضه»  
  فیلم | «حامد صافی» مهمان دو خط روضه  
  فیلم | امام حسین درباره مادر حر چه گفت؟  
  فیلم | «محمد علی افشین نیا» مهمان دو خط روضه  
  «ترک گناه» شرط معیت با ولی خدا است
  زائران اربعین امسال به حمایت بیشتری نیاز دارند
  چرا خداوند ما را با امتحان‌های سخت می‌آزماید؟
  حفظ تشیع در گرو محفوظ ماندن جایگاه مراجع تقلید است
  فیلم | شعری که امام زمان آن را کامل کرد  
  فیلم | «زهرا آراسته نیا» مهمان دو خط روضه  
  مراسم شام غریبان در هیئت صاحب‌العصر اراک  
  فیلم | نظر امام رضا درباره سینه زنی چیست؟  
  فیلم | «مرتضی حیدری آل کثیر» مهمان دو خط روضه  
  فیلم | حرف های او شنیدنی است... | فصل دهم  
  رجز | ما مسلمانیم اما، ما مسلمان نجف  
  شب دهم عزای سیدالشهدا در هیئت صاحب‌العصر  
  فیلم | حضور حضرت زهرا در یکی از روضه های تهران  
  فیلم | «مرتضی حیدری آل کثیر» مهمان دو خط روضه  
  فیلم | حرف های او شنیدنی است... | فصل نهم  
  فیلم | نام چه کسی در برگه امام حسین بود؟  
  فیلم | «ابراهیم سنایی» مهمان دو خط روضه  
  فیلم | حرف های او شنیدنی است... | فصل هشتم  
  مراسم عزاداری شب تاسوعا در هیئت روضه الزهرا
  فیلم | این کار را یک بار امتحان کن  
  فیلم | «علی حاتمی» مهمان دو خط روضه  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار