درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
شنبه، 5 خرداد 1397 - 09:43   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17171صفحه نخست » مهمترین اخبارشنبه، 12 فروردین 1396 - 17:40
به مناسبت شهادت امام هادی؛
مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام
حجت‌الاسلام کاشانی اظهار داشت: امام هادی(ع) مردم را به سمت امیرالمؤمنین(ع) دعوت کردند، زیرا اگر امیرالمومنین شناخته شود، حق شناخته می‌شود.
  

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام به گزارش روضه نیوز ؛ زندگی سه امام آخر جهان تشیع شاید تاکنون کمتر مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است در حالی که نقش این امامان بزرگوار در تبلیغ شیعه و مدیریت شیعیان تاثیر بسزایی در تناور شدن نهال تشیع داشت. ایام شهادت امام هادی(ع) بهانه‌ای شد که به بازخوانی دوران آن امام همام بپردازیم. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با حجت‌الاسلام کاشانی پیرامون سیره‌ی زندگانی امام هادی(ع) کشور است.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام تبعید امام هادی (ع) از مدینه به عراق

حجت الاسلام کاشانی گفت: وقتی امام جواد (ع) به شهادت رسید، امام هادی (ع) را تنها چند سال در مدینه تحمل کردند، چون امام هادی(ع) رسماً خود را امام شیعه و حکومت را غاصب معرفی می‌کرد ولو این‌که زیاد اظهار نظر نکند، یعنی یک مرحله از تقیه گذشته بود. آن چیزی که امام باقر (ع) سعی می‌کرد در لفافه بگوید در دوره‌ امام جواد و امام هادی (ع) رسماً اعلام می‌شد. لذا حکومت نتوانست تحمل کند، امام هادی (ع) را به عراق تبعید کرد.

وی افزود: وقتی حضرت به عراق تشریف آورد به زیارت امیر المؤمنین (ع) رفت. یک زیارت در مورد امیر المؤمنین در روز غدیر بیان شده است که سند آن صحیح است. روایت معتبر صحیح السند بسیار کمیاب است که فقیه بتواند طبق آن فتوا بیان کند. این زیارت قریب به ۳۰ صفحه است. وقتی حضرت به عراق تشریف برد این زیارت را خواند. لذا حضرت در عراق محصور شد.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام فداکاری‌های امام هادی (ع)

وی ادامه داد: حضرت اقداماتی برای شیعیان انجام داده است که بسیار رقت‌بار است. معمولاً من هر وقت در مورد امام هادی (ع) صحبت می‌کنم این مورد را به عمد می‌گویم ولو این‌که تکراری است. امام هادی (ع) کاری انجام داد که معمولاً ما برای ائمه (ع) انجام نمی‌دهیم. تا وقتی آن‌ها را امام خود می‌دانیم که برای ما سودی دارند. سید الشهداء فرمود همه دم از دین می‌زنند «وَ الدِینُ لَعِقٌ عَلَی أَلسِنَتِهِم‏» اما در زمان بلا «إِذَا مُحِصُوا بِالبَلَاءِ قَلَ الدَیَانُونَ» رها می‌کنند و می‌روند، کسی که عملاً دغدغه‌ دین داشته باشد کم است. کاری که امام هادی (ع) انجام دادند این است که آن‌ها هرچه داشتند در راه حقیقت دادند، خودشان را خرج کردند.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام نعمت امامت امام هادی (ع)

این کارشناس دینی ابراز کرد: امام هادی (ع) از اقدامات پر رنگی که در طول امامت داشتند این بود که از وجود خود برای حقیقت استفاده می‌کردند، امساک نمی‌کردند. این‌که ما می‌گوییم «جَاهَدتُم فِی اللَهِ حَقَ جِهادِهِ‏» ممکن است بگویند امام باقر (ع) یک بار شمشیر به دست نگرفت و امام صادق (ع) هم یک بار نیزه نزد. چرا می‌گوییم «بَذَلتُم أَنفُسَکُم فِی مَرضَاتِهِ … جَاهَدتُم فِی اللَهِ حَقَ جِهادِه» چند نمونه‌ آن را عرض می‌کنم.

وی گفت: ما به اهل بیت عرضه می داریم «فَجَعَلَکُم بِعَرشِهِ مُحدِقِینَ حَتَی مَنَ عَلَینَا بِکُم» شما عرش‌نشین بودید، برای هدایت ما به این‌جا آمده‌اید. انبیاء و اولیاء همه در برابر شما سر خم کردند. در روایتی که شیعه و سنی نقل کرده‌اند پیغمبری به نبوت نرسید الا به این‌که به حقیقت ولایت شما اقرار کرد. همه باید برای این فرد از خودگذشتگی کنند و او خود را حفظ کند. درست است که جایگاه امام هادی (ع) روشن شده بود ولی در پادگان بود و ارتباط بسیار سخت بود. من روایاتی دیده‌ام که بعضی افراد برای مدت‌های طولانی در سفر بودند تا با حضرت ارتباط برقرار کنند و حضرت نیز به آنها کمک می کرد.

وی تاکید کرد: سبک زندگی اهل البیت این‌طور است. می‌گویند اگر فهمیدی برادر مسلمان تو گرفتاری دارد «لَا یُلجِئُهُ أن یَسئَلَکَ » آن‌قدر به تأخیر نینداز که عرق شرم به صورت او بنشیند و به تو بگوید، قبل از این، کار او را انجام بده. در این شرایط امام هادی (ع) که امامت می‌کند، می‌بیند فقر شیعیان زیاد است، وقتی فقر زیاد می‌شود ممکن است بیماری رایج شود. حضرت شروع می‌کنند به بیان روایات طبی برای پیشگیری از بیماری و صحت بدن شیعیان. جایگاه یک معصوم که قابل قیاس با یک طبیب نیست، این کار دون شأن امام است. وقتی می‌بیند شیعیان در فقر هستند، حضرت برای پیشگیری از بیماری روایات طبی را بیان می‌کنند.

کاشانی گفت: حضرت بررسی می‌کند که الآن چه وظیفه‌ای باید انجام شود، چه کاری انجام نشده مانده، مشکل کجا است؟ آن را حل کنیم. عباراتی که خواندم عبارات خود امام هادی است، کسی که عرشیان و قدسیان باید مقابل او زانو بزنند نگاه می‌کرد که باید چه کاری انجام دهد؟ یکی از اقدامات همین کاری بود که عرض کردم. چون امام هادی (ع) در آن جامعه در بین مردم چهره‌ی موجهی بود و هیبت عظیمی داشت.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام برخورد برده‌های تربیت نشده با امام هادی (ع)

وی افزود: یک روز ۵۰ نفر از این سیاه‌ها را آوردند گفتند وقتی امام هادی وارد شد، ادا در بیاورید، مسخره کنید، به حضرت تنه بزنید؛ این‌ها از داستان‌های مشهور تاریخ است. حضرت وقتی خواست وارد بشود، این‌قدر پرنده‌های باغ متوکل سر و صدا می‌کردند، حضرت که خواست وارد شود همه‌ی پرنده‌ها ساکت شدند، این ۵۰ عبد سیاهی که هیچ چیزی نمی‌فهمیدند به سجده افتادند. نقل است که این‌ها را زدند ولی این‌ها از جا بلند نشدند. در یک نقل است که این‌ها را کشتند ولی این‌ها از جا بلند نشدند.

حجت‌الاسلام کاشانی ادامه داد: ما چون هیبت امام معصوم را ندیدیم بیچاره‌ فراق حضرت حجت نیستیم ولی آن زنگیِ سیاهی که اسلام را نمی‌فهمید، هادی امت را که می‌دید به سجده می‌افتاد. بارها رخ داده است. یعنی هیبت امام هادی (ع) را برده‌ تربیت‌نشده هم می‌فهمید. در این شرایط که حضرت محترم بود، معتبر بود، جمعیت شیعه زیاد شده بود به تبلیغ امیرالمومنین پرداخت.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام امام هادی (ع) مداح امیر المؤمنین (ع)

این کارشناس دینی اظهار داشت: امام هادی (ع) مداح امیر المؤمنین (ع) است. وقتی خواستند حضرت را به عراق بیاورند، امام بر سر قبر امیر المؤمنین رفتند، زیارت غدیر -که در مفاتیح وجود دارد و سند آن هم صحیح است- را خواندند. آن‌جا ۱۵۰ مورد از فضیلت‌های امیر المؤمنین (ع) را بیان کردند که کسانی که با حضرت هستند نوشته‌اند که حضرت چه فرمود.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام تبلیغ امام هادی (ع) در حقانیت امیر المؤمنین (ع)

وی افزود: امام هادی (ع) در اوج حرمت و احترامی که داشت، هزینه داشت که بخواهد برای امیر المؤمنین تبلیغ کند. چون بخش زیادی از دوران امامت امام هادی (ع) در دوران متوکل بود. متوکل جشنواره می‌گرفت در مورد اینکه هر کسی بهتر علی بن ابی‌طالب را مسخره کند! در این شرایط حرف زدن از امیر المؤمنین هزینه دارد.

وی تاکید کرد: امام هادی (ع) به جای این‌که خود را حفظ کند خود را خرج حقیقت کردند. شما می‌بینید زیارت جامعه گفته‌اند، زیارت غدیریه دارند، یعنی امام با این‌که اگر به خودش دعوت کند حق است «إِن ذُکِرَ الخَیرُ کُنتُم أَوَلَهُ وَ أَصلَهُ وَ فَرعَهُ وَ مَعدِنَهُ وَ مَأوَاهُ وَ مُنتَهَاه» یعنی همه‌ خیر و اول و آخر و همه چیز شما هستید. اگر امام بگوید به سمت من بیایید یعنی به سمت خدا دعوت کرده است ولی امام به سمت خود دعوت نکردند و مردم را به سمت امیر المؤمنین (ع) دعوت کردند، برای این‌که اگر امیر المؤمنین شناخته شود حق شناخته می‌شود و معلوم می‌شود که مقصر اختلافات قبلی چه کسی بوده است. اگر سر منشأ را درست کنیم باقی جریان درست می‌شود و این هزینه دارد.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام فعالیت امام هادی (ع) در مورد جریان کربلا

حجت الاسلام کاشانی گفت: امام هادی (ع) در مورد جریان کربلا هم همین کار را انجام داد. امام هادی (ع) قطعاً مستجاب الدعوه است، شکی در آن نیست. در شرایطی که می‌دیدند جلوی حضرت سجده می‌کنند می‌توانستند بگویند اگر مریض شدید به من توسل کنید. غلط هم نبود ولی امام (ع) اهداف اصلی دارند. اصلاً به خودشان دعوت نمی‌کردند.

وی ادامه داد: وقتی امام هادی (ع) بیمار می‌شدند به یک عده پول می‌دادند. حضرت در پادگان محاصره بودند و می‌گفتند من نمی‌توانم به کربلا بروم، به یک عده پول می‌دادند تا به کربلا بروند و برای ایشان دعا کنند. حضرت مستجاب الدعوه بود، نیازی به این کار نبود ولی حضرت می‌خواستند آدرس بدهند که شما گم نکنید. خدا روزی ما کند که ما خود را فدای حقیقت کنیم نه این‌که حقیقت را فدای خودمان کنیم.

مدح امیرالمومنین، روش کارآمد امام هادی برای تبلیغ اسلام کم‌کاری ما شیعیان در قبال امام هادی (ع)

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاشانی در پایان یادآور شد: امام هادی (ع) حاضر شد آبروی خود را نادیده بگیرد. وقتی به امام هادی (ع) جسارت شد باید خیلی کارها انجام می‌دادیم. حضرت هادی (ع) آبروی خود را داد مبادا شیعه‌ او به خاطر عسرت مالی جلوی غیر شیعه سر کج کند، مبادا به او رشوه بدهند و او از نعمت ولایت محروم بشود. ما شیعیان چقدر خطیب شیعه را می‌شناسیم؟

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  راه رسیدن به خدا چیست؟
  پوستر | جلسات رهپویان وصال شیراز در ماه رمضان
  راهکاری برای حل مشکلات با استفاده از ماه رمضان
  طرح ضیافت امام حسن مجتبی کلید خورد  
  چرا شیرینی مهربانی خدا را حس نمی‌کنیم؟!
  مجموعه آنونس«اولین قبله» منتشر می شود
  مجموعه منبر کوتاه "شهر خدا" منتشر شد +دریافت
  برای شروع «باورکردنِ مهربانی خدا»به تفکر نیاز داریم
  ماجرای جالب آشنایی دو مداح معروف تهرانی
  ماه رمضان ۹۷ در تهران هیئت کجا برویم؟
  حرف‌های پلیس ۳۵ ساله از روزه داری در «ماه رمضان»
  برای حضور در مهمانی الهی چه باید کرد؟
  شهیدی که به عشق جبهه از خانه فرار کرد + عکس
  سازمان بسیج مداحان حمله تروریستی اهواز را محکوم کرد
  ربنایی متفاوت مهمان سفره های افطار روزه داران
  امسال ۹۰۰ موکب در مراسم پیاده روی اربعین خواهیم داشت
  اعزام اولین گروه حجاج در نهم مرداد
  سلسله دروس شرح مراتب طهارت برگزار می‌شود
  مراسم مناجات‌خوانی شب‌های رمضان در حرم امام رضا را آنلاین ببینید
  مداومت بر مطالعه تفسیر قرآن داشته باشید
  به محض ارتکاب گناه، فوری توبه کنید
  مرحوم طباطبایی نمونه بارز یک روحانی مردمی بود
  ده توصیه ویژه رهبر انقلاب برای روزه داران  
  مجموعه تصویرنوشت «بوی باران» منتشر شد  
  ششمین نخل میثم استاد سازگار منتشر شد
  پرهیز از گناه افضل اعمال در ماه رمضان است
  تصاویر دیده نشده از حاشیه شهر اهواز + دریافت فیلم
  حضور اسلام میرزایی در هیئت صاحب العصر اراک  
  جلسه های تبلیغی بیش از ۲۰ دقیقه طول نکشد/ نگذارید قرآن مهجور بماند
  اطلاعیه مراسم جشن ولادت حضرت حجت بن الحسن در مسجد مقدس جمکران
  اطلاعیه اجتماع جوانان انقلابی ویژه ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان
  اطلاع رسانی سلسله مباحث در آمدی بر نهج البلاغه
  هدیه روز دهم ماه شعبان
  اگر امت اسلامی از قرآن اعراض کند سیلی خواهد خورد
  چگونه آسوده تر زندگی کنیم؟(قسمت سوم)
  هدیه روز نهم ماه شعبان
  چگونه آسوده تر زندگی کنیم؟(قسمت دوم)
  اگر حوزه علمیه سراغ فلسفه نرود نا اهلان متصدی آن می شوند
  یادواره ی شهدای مدرسه علمیه امام مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
  اطلاعیه | ولادت حضرت علی اکبر
  هدیه روز هشتم شعبان
  چگونه آسوده تر زندگی کنیم؟(قسمت اول)
  هدیه روز هفتم شعبان
  اکران مردمی فیلم سینمایی به وقت شام با حضور حاتمی کیا در اهواز + پوستر  
  محکومیت توهین روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب به ساحت مقدس امام رضا(ع)
  مناجات شعبانیه بهترین دعا و مناجات در ماه شعبان است
  هدیه روز پنجم شعبان
  هدیه روز چهارم ماه شعبان
  روحانی نابینا و مبلغ نمونه کشوری
  قم از ایران تفکیک ناپذیر است!
  شنیدن آیه ای از قرآن که آیت الله را بیهوش کرد!
  هدیه روز دوم ماه شعبان
  ایستگاه صلواتی حرم رضوی در اعیاد شعبانیه
  اطلاعیه | قرائت مناجات شعبانیه در اهواز  
  مداحی حماسی و ضد صهیونیستی حاج مهدی رسولی  
  امید من شفاعت توسط شهدای شماست
  توزیع بیش از ۸۸ هزار بسته حمایتی میان خانواده‌های نیازمند سراسر کشور
  پذیرایی از 116 هزار زائر و گردشگر خارجی
  هدیه روز اول ماه شعبان
  اطلاعیه |مراسم جشن میلاد سرداران کربلا با مولودی خوانی حاج محمود کریمی
  روزی ما را کدخدا باید برساند!
  اطلاعیه | مراسم ولادت امام حسین
  یادواره شهید ابراهیم هادی در قم + تیزر
  نقد اتفاقات اخیر پیرامون تعطیلات مناسبت های دینی
  حجت‌الاسلام مهدوی‌نژاد: قدرت اخلاقی، نظامی و اقتصادی؛ سه رکن تمدن نوین اسلامی
  گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی در دیار دارالعلم
  جشن میلاد انوار کربلا
  احیای مهدوی ٩٧
  اطلاعیه | جشن میلاد سرداران کربلا در بین الحرمین
  ویژه‌نامه «شعبان ماه رسول خدا»
  ذکر یونسیه همیشه اثر دارد ولى در ماه شعبان دو چندان است
  اطلاعیه | جشن میلاد سرداران کربلا با مولودی خوانی سید مجید بنی فاطمه
  اولین دوره تخصصی مهارت های زندگی
  جشن میلاد حضرت زین العابدین علیه السلام
  آغاز عملیات بزرگ برای پاکسازی شمال استان حمص و جنوب استان حماه + نقشه میدانی
  رئیس پژوهشکده انساب: شجره نامه ملکه انگلیس ناشیانه جعل شده است
  گزارش تصویری | چشن مبعث و گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی در هیئت انصار ولایت یزد  
  پناهیان: «ایجاد یأس» مهم‌ترین ابزار سلطۀ دشمن بر جوامع است
  آوینى ما را به صلابه میکشید
  خسروپناه :چرا صداوسیما برای الگوسازی فراتر از بازیگران نمی رود!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار