درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
سه شنبه، 29 خرداد 1397 - 02:45   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16605صفحه نخست » اخبار کوتاهدوشنبه، 13 دی 1395 - 17:58
پاسخ جالب استاد پناهیان؛
آیا عمر شهدا کوتاه شده است؟!
آیا کسی برای شهادت دعا کند بگوید خدایا هرچه زودتر مرا شهید کن، عمرش کوتاه خواهد شد؟!
  

آیا عمر شهدا کوتاه شده است؟! به گزارش خبرنگار  روضه نیوز ؛این جلسه در قبل از ظهر پنجشنبه 2/10/95 با حضور خانواده های شهدای اربعین در مسجد اعظم اهواز برگزار گردیده است.

بانوان شهیده طریق‌الحسین+مراسم بزرگداشت «بانوان شهیده طریق‌الحسین» +تصاویر+پناهیان+پناهیان اهواز+علیرضا پناهیان+بزرگداشت شهدا اربعین

مزارشهدا؛ محل اندیشه است...

شهادت بسیار شورآفرین است و آتش اشتیاق انسان به ملاقات خدا را شعله‏ور می‌کند. شهادت برانگیزاننده احساس و علاقه‏های معنوی مؤمنان است. شهادت قلب انسان را تکان می‌دهد و می‌تواند توجه بسیار عمیق در روح انسان ایجاد کند. در کنار همه تأثیراتی که شهادت بر روح و قلب انسان به جای می‌گذارد تأثیراتی در اندیشه و فکر انسان هم دارد که گاهی مورد غفلت قرار می‌گیرد، واقعاً شهادت برانگیزاننده‏ی اندیشه انسان هم هست. شاید بیشتر از اینکه احساس‌برانگیز باشد، اندیشه انسان را روشن و انسان را وادار به فکر می‌کند. انسان در کنار یاد شهدا خودبه‏خود مجبور به فکر می‌شود و مزار شهدا محل اندیشه قرار می‌گیرد. مگر انسان چقدر می‌تواند در کنار مزار شهدا گریه کند؟! گریه یک هیجان و احساس روحی ناب است، بسیار زیباست که مدت‌زمان کوتاهی را به خود اختصاص می‌دهد ولی اندیشیدن و فکر کردن مدت‌زمان طولانی‏تری را می‌تواند به خودش اختصاص دهد. دلی که پاک و شوریده شد حالا موقع این است که بنشیند و بیندیشد.

نگاه علمی ومعرفتی به مقوله شهادت

متأسفانه درباره شهادت - به دلیل اینکه احساس‌برانگیز است شعرها و سروده‏های فراوان داریم - کتاب‏ها و نوشته‏های علمی که بتواند حقیقت شهادت را تبیین کند کمتر وجود دارد. معقوله شهادت انگار بیشتر با شاعرانه‏ها تبیین شده است. معقوله شهادت بیشتر با رنگ‏ آمیزی حماسی توأم بوده است. حرفی نیست باید شهادت را تقدیر و حماسه‏سرایی کرد و هر چه در این زمینه انجام شده کم است و می‌شود بیشتر از این‏ها درباره شهادت شعر سرود و فریادهای سرشار از عاشقی سر داد ولی درباره شهادت گفت‏گوی عالمانه هم لازم است، درباره شهادت نگاه عمیق و نگاه بسیار دقیق علمی و معرفتی هم لازم است.

اندیشه صحیح درباب شهادت

نمی‏دانم جامعه درباره شهادت چگونه می‌اندیشد؟ جامعه درباره شهادت احساس خوبی دارد و موضع‌گیری قلبی صحیحی دارد ولی بعید می‌دانم هنوز درباره شهادت، همه اندیشه‏ها درست توجه پیدا کرده باشند. چند کلمه‏ای در مورد شهادت بیندیشیم. شهادت مرگ انسان را زودتر از موعد قرار نمی‏دهد، مرگ انسان را جلو نمی‏اندازد. کسی که دعا می‎کند خدایا من شهید شوم، به خاطر دعای برای شهادت عمرش کوتاه نخواهد شد. شهادت رزق و روزی انسان را کاهش نمی‏دهد اگر افزایش ندهد که شاید افزایش هم بدهد. این‏جور نیست کسانی که شهید نمی‏شوند حتماً زندگی طولانی‏تری کنند. این‏جور نیست کسانی که به شهادت نرسند فرصت پیدا کننده بهره‏های مادی بیشتری ببرند.

درباره شهدا تاسف راه ندارد

 شهادت به ظاهر پایان عمر انسان در این دنیا را رقم می‌زند، اما به واقع شهادت کاری به عمر انسان ندارد. عمر شما در دنیا باشد، لایق شهادت هم باشید به‌هیچ‌وجه شهید نخواهید شد، در پایان عمر هر کسی به شهادت می‌رسد. جوانی که جانش را در کف گرفته به جبهه‏های جنگ می‌رود، این جوان چون به جبهه‏های نبرد رفته و گلوله به بدن مبارکش اصابت کرده به شهادت نرسیده است، او چون عمرش پایان یافته بوده و در پایان عمر خدا شهادت را روزی‏اش کرده است به دست دشمن به شهادت می‌رسد. علت شهید شدن پایان یافتن عمر انسان است. لذا درباره شهدا شبهه تأسف وجود ندارد که آدم بگوید حیف شد، این شهدا از دست رفتند اگر جنگ و دشمنی‏ها نبود این شهدا الآن بودند، خیر!! هر کسی عمرش به پایان برسد حتی پیامبر گرامی اسلام(ص) که خداوند به پیغمبرش می‌فرماید: ای پیغمبر من، تو می‌میری و دیگران هم همه خواهند مرد، هر کسی عمرش به پایان برسد از این دنیا خواهد رفت. شهادت باعث پایان یافتن عمر انسان نخواهد شد. در سوره مبارکه توبه خداوند به کسانی که از جنگ به دلیل ترس از شهادت فرار می‌کنند، می‌فرماید «یدْرِککمُ الْمَوْتُ وَلَوْ کنتُمْ فِی بُرُوجٍ مُشَیدَةٍ» اگر شما در برج های مستحکم هم باشید مرگ شما فرا برسد مرگ شما را در بر خواهد گرفت.

برای گروهی از دوستانی که برای دفاع از حریم اهل‏بیت حرکت می‌کردند، صحبت می‌کردم یک صحبت دوستانه در جمع کوچکی به آن‏ها گفتم اینکه می‌گویند تیر و ترکش به آدم می‌خورد این دروغ و شایعه است، اینکه ممکن است گلوله به انسان بخورد همه شایعه است، ما 8 سال در جنگ رفت‏وآمد می‌کردیم یک گلوله مؤثر به ما نخورد و چون مطمئن بودیم ما شهید نمی‏شویم به ما گفته بودند عمر شما فعلاً هست، هر جا ناامن بود حضور پیدا می‌کردیم آنجا امنیت پیدا می‌کرد، حتی اگر بنا نباشد آدم به شهادت برسد، به تعبیر دقیق‏تر بنا نباشد از دنیا برود، در آن موقعیتی برود که بناست گلوله‏ای اصابت کند، حتماً آنجا گلوله نخواهد آمد چرا؟ چون ایشان نباید از دنیا برود. برخی از بچه‏ها در جبهه می‌گفتند ما در این عملیات شهید نمی‏شویم هر کسی می‌خواهد امنیت داشته باشد پیش ما بیاید. البته این مزاح بود، چون ممکن بود پیش او بروید یک ترکش نصیب شما شود و شهید شوید. ولی اینکه می‌گویند دشمن آدم را می‌کشد این دروغ و شایعه است. خداوند هنگام جان دادن، جان انسان را دریافت می‌کند، خدا مقدر می‌کند چه کسی از دنیا برود، حالا وسیله آن دشمن، تصادف، مریضی، زمین خوردن یا هر اتفاق دیگری باشد. لذا درباره‏ی شهادت باید درست اندیشید.

شهدا جان خود را ایثار نمیکنند!!!

یک‌بار حضرت امام(ره) فرمود شهدا جان خود را به خدا ایثار نمی‏کنند که خدایا ما این جان ناقابل را داشتیم ولی چون شما لازم دارید، باشد این جان را به شما می‌بخشیم، شما بردارید خودتان استفاده کنید، ما در راه شما یک کاری کردیم. حضرت امام(ره) در دوران دفاع مقدس این را می‌فرمودند که شهید جانی که برای خود خداست، به انسان امانت داده بود، امانت را به صاحبش برمی‌گردانند، در چه زمانی؟ در زمانی که مقدر بوده عمرش به پایان برسد. امیرالمؤمنین(ع) در نهج‏البلاغه می‌فرماید جهاد و شهادت عمر انسان را کم نمی‏کند. از این شبهه که آیا درباره شهادت باید تأسف خورد بگذریم. شهادت عمر هیچ شهیدی را کم نکرده است، عمرش به پایان رسیده است.

شهادت فوزعظیم است

به قسمت دوم سخن بپردازیم که شهادت یک سود بسیار بزرگ است. من می‌خواستم از این دنیا بروم چه بهتر با شهادت بروم. خوشا به سعادت کسی که مرگش شهادت قرار بگیرد. علما این‏قدر ضجه و گریه در طول تاریخ کردند که خدایا ما را به شهادت برسان. این‏قدر شهادت قیمتی است مگر به این سادگی به دست کسی می‌رسد که ما باید شهادت را یک سود بزرگ بدانیم. ما می‌خواهیم از دنیا برویم اگر آدم خوبی باشیم یک‌دفعه خداوند به دل ما می‌اندازد امسال اربعین بیایی هان، یک‌دفعه به دل ما می‌‏اندازد این مسیر امن است، بروید آن مسیر ناامن یک زیارتی هم از آن امامزاده عظیم‌الشأن داشته باشید. یک‌دفعه در دل ما می‌اندازد در آن مسیر برای کاری متوقف شویم، دشمن می‌آید و ما عمرمان را با شهادت به پایان می‌رسانیم، چه سودی از این بالاتر؟! شهادت فوز عظیم است. اصلاً نمی‏شود سودی که یک نفر از شهادت می‌برد را تصور کرد. مثل اینکه شما حرکت کردید به این مجلس آمدید برای اینکه از ذکر شهدا و روضه اهل‏بیت عصمت و طهارت فیض ببرید، در این موقعیت شریف یک‌دفعه کنار درب بگویند اینجا به‌صورت تصادفی خواستند گروهی از مردم اهواز را انتخاب کنند، یکی یک امکانات مالی بزرگ، مثل یک خانه بدهند، این هدیه را خواستند تصادفی بدهند تصادفاً به جمع شما دادند. شما می‌گویید ما برای جلسه هیئت رفته بودیم ولی چه اتفاق بزرگی افتاد توانستیم امکانات بزرگی به دست بیاوریم که نیازمندان اطراف خود را از این امکاناتی که به دست آوردیم سیراب کنیم.

نگاه تاجرانه به مقوله شهادت

از این جهت شهادت یک اتفاق عجیب‌وغریب و سود بسیار بزرگ است. واقعاً انسان اول برای شهدا خوشحال می‌شود، عجیب سودی کردند. متأسفانه تبلیغات ما درباره شهادت با آن واقعیتی که رخ داده تطبیق ندارد. سود بزرگی که کردند، چطور آدم می‌توانست در این موقعیت قرار بگیرد که مرگش تبدیل به شهادت شود، حالا اگر در راه با خانواده خود حرکت میکردند تصادف و فوت می شدند{ آنوقت میگفتیم چه سودی کردند؟!} چند ده هزار کسانی داریم که در این مملکت با تصادف فوت کردند، از این میان بانوان هم هستند. پس به معقوله شهادت به تعبیر قرآن نگاه تاجرانه کنید. خداوند فرمود: من جان شهیدان را می‌خرم و من خریدار خوبی هستم، خداوند متعال از بنده‏اش خرید کند در ازای چیزی که از بنده‏اش گرفته است کم عنایت نخواهد کرد، پروردگار عالم در اندازه‏های خودش محاسبه می‌کند خیلی سودآور است. از جهتی شهادت تأسف‏بار به‌هیچ‌وجه نیست، از جهت دیگر شهادت فوق‎العاده سودآور است. همین‌جا دعایی کنم و به قسمت بعدی سخن بپردازم. خدایا هر کسی عمیقاً این مطلب را دریافت کرده است صمیماً الهی آمین بگوید، شاید یک زمانی بود بانوان محترم معقوله شهادت را مردانه می‌دیدند ولی این واقعه نشان داد اگر خداوند بخواهد شهادت را نصیب کند برای بانوان هم امکان دارد. لذا همه ما باید صمیمانه و مصرانه دعا کنیم خدایا مرگ ما را در راه شهادت خودت قرار بده.

بانوان شهیده طریق‌الحسین+مراسم بزرگداشت «بانوان شهیده طریق‌الحسین» +تصاویر+پناهیان+پناهیان اهواز+علیرضا پناهیان+بزرگداشت شهدا اربعین

آرزوی شهادت

آیا کسی برای شهادت دعا کند بگوید خدایا هرچه زودتر مرا شهید کن، عمرش کوتاه خواهد شد؟! شاید بتوانیم بگوییم امیرالمؤمنین(ع) حدود 40 سال لااقل برای شهادت اشتیاق داشت، اشتیاقی که وقتی خودشان این اشتیاق را توصیف می‌کنند توصیف عجیب‌وغریبی دارند، در اشتیاقی که به شهادت دارند، طبیعتاً دعا هم می‌کردند؛ اما آیا امیرالمؤمنین مستجاب‌الدعوه نبودند؟! و کسی که بیش از هر کسی به شهادت اشتیاق داشت، آیا تا حضرت برای شهادت دعا کرد به شهادت رسید؟ «لا والله» شاید 50 سال در این آرزو سوخت و ساخت تا شهادت نصیبش شد. شما اگر این‏طوری که من دعا کردم هم دعا نکنید، من گفتم خدایا مرگ ما را شهادت قرار بده، شما دعا کنید خدایا هر چه سریع‏تر ما را به شهادت برسان، مگر خدا حرف شما را گوش می‌دهد، مگر خدا عمر شما را کوتاه خواهد کرد؟ خداوند عمر چه کسانی را کوتاه می‌کند؟ عمر آدم بد را کوتاه می‌کند، شما که تازه آدم خوبی شدید حالا که این را گفتید باید عمرت را کامل ببرید بعد به شهادت برسید.

ترس ازشهادت

نکته دیگری که درباره شهادت باید عرض کنم این است که ترس از شهادت هم جا نخواهد داشت، ترس از شهادت را چه کسی دارد؟ کسی که احتمال مرگ را درباره خودش نمی‏دهد، فقط احتمالی که می‌دهد شهادت است خب این ترس کودکانه‏ای است. همه ما حتماً از این دنیا خواهیم رفت «کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ». ترس از مرگ ترس بیهوده‏ای است به چه دلیل؟ علی(ع) فرمود من به اجل پناه می‌برم از اجل. اجل یعنی چه؟ مدتی که خداوند برای انسان تعیین کرده است، این مدت اگر تمام نشده باشد خودش محافظ انسان می‌شود، حتی اگر بنا شود دیواری سر انسان خراب شود ولی عمر ما به پایان نرسیده باشد، یا این دیوار خراب نمی‏شود یا یک کسی می‌آید ما را بلند می‌کند فلان جا می‌برد، یا به ذهن خود ما می‌رسد این دیوار دارد خراب می‌شود جابجا شویم. ولی اجل ما را به هر وسیله‏ای مراقبت خواهد کرد؟ معنی این حرف این نیست که مراقبت نکنیم، وظیفه ما این است که مراقبت کنیم، وظیفه ما این است که اسباب مرگ خود را خودمان با بی‏توجهی فراهم نکنیم، ولی بالأخره همه انسان‏ها توجه دارند که اسباب مرگ خود را فراهم نکنند غالباً هم فراهم می‌کنند، دست خودشان هم نیست وقتی اجل برسد دیگر ذهن انسان درست کار نمی‏کند.

مثالی از زلزله بم بزنم. آن ایام یکی دو مثال از زلزله بم عجیب‌وغریب به من رسید. اتفاقاً همان سال‏ها در منبرها این را می‌گفتم برای اینکه مردم با حقایق مربوط به مرگ بیشتر آشنا شوند. یک خانواده‏ای بودند زنده می‌مانند، از آن‏ها می‌پرسند چه شد زیر آوار زنده ماندید؟ می‌گفت ما برای نماز بیدار شدیم، آمدیم در حیاط وضو بگیریم سقف پایین آمد، اینجا باید بگوییم نماز آن‏ها را نجات داد، درحالی‌که نماز نجات نمی‏دهد اجل نجات می‌دهد، ایشان چون آدم مؤمنی بودند با نماز نجات پیدا کردند، خوشا به سعادتشان. دقیقاً یک خاطره‏ای برعکس این هم بود. خانواده نجات پیدا کردند یکی از اعضای خانواده زیر آوار ماند، چرا شما نجات پیدا کردید؟ ما دیدیم سقف دارد تکان می‌خورد بیرون آمدیم دیدیم سقف ریخت، پس چرا آن عضو دیگر خانواده شما زیر آوار ماند؟ گفت او داشت نماز می‌خواند رفت در سجده دیگر بلند نشد و آوار ریخت، حالا بگوییم نماز ایشان را کشته است؟! اگر آنجا بگویید نماز او را نجات دارد اینجا باید بگویید نماز این را کشته است! پس بهتر است آدم موقع زلزله نماز نخواند نمازخوان‏ها زیر آوار می‌مانند؟ خیر این حرف‏ها چیست، عمر انسان به پایان برسد؛ ولی چه لحظه شیرینی می‌شود این آدم از دنیا رفته است، در زلزله آوار سرش ریخته است، مرگ که حق است زمانش هم که دست خداست، می‌تواند در روز قیامت به خدا بگوید من در سجده از دنیا رفتم چه مرگ شیرینی است، آن کسی که هم که عمرش ادامه دارد می‌تواند بگوید من به برکت نماز عمرم ادامه پیدا کرد، علاقه‏اش به نماز بیشتر شود. ولی بحث مرگ بحثی فراتر از این اسباب و علل ظاهری است. نه تأسفی برای شهادت و شهدا باید خورد، هم اشتیاق به شهادت باید داشت که اشتیاق به شهادت مرگ انسان را نزدیک نمی‏کند و هم از جهت دیگر ترس از شهادت را باید از بین برد. ترس از شهادت وجود ندارد.

حضور بانوان در زیارت اربعین

اگر به زیارت اربعین امسال نگاه کنید، قبل از اینکه زیارت اربعین شروع شود بیش از 10 نفر از زائران ایرانی در سامرا به شهادت رسیدند. همین امسال که این اتفاق افتاد ایرانی‏ها زیارتشان از سامرا در ایام اربعین، چند برابر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد. این نترسی از مرگ افتخار از ایرانی‏ها است که بصیرت و معرفت آن‏ها را نشان می‌دهد. من به شما قول می‌دهم سال آینده در اربعین شاهد حضور بیشتر بانوان خواهید بود از همین خطه بسیار نورانی خوزستان تا موقعیت‏های دیگر مملکت؛ یعنی اشتیاق به شهادت خیلی‏ها را به هوس خواهد انداخت به اربعین برویم شاید دشمنان کوردل باعث شدند که اگر عمر ما به پایان رسیده باشد، ما به‌واسطه شهادت به محضر پروردگار عالم بشتابیم. وقتی شما ترس را کنار گذاشتید آن وقت خواهید دید چگونه موجب افزایش حتی برکت در عمر و زندگی خواهد شد. بانوان محترم که نگاه می‌کنند به این صحنه شهادت، اگر آگاهانه نگاه کنند، یک نفر از این جوانانی که در این مسیر اربعین به شهادت رسیدند، این شهادت عمرشان را کم نکرده است. مگر ما اتوبوس‏هایی از جوانان دانشجو نداشتیم که اتوبوسی با هم تصادف کردند و دچار صدمات شدند، یا جوانانی که در موقعیت‏ها مختلف به بهانه‏های مختلف از دنیا رفتند. عمر دست خداست البته ما وظایفمان را برای حفظ جان باید انجام دهیم، ولی معقوله شهادت ترس‌برانگیز نخواهد بود. وقتی آن شوق را آوردیم و حسرت را کنار گذاشتیم برای دیگرانی که به شهادت رسیدند، ترس را از شهادت خود کنار گذاشتیم و یقین داشتیم اگر ما وظیفه خود را انجام دهیم عمر ما به پایان نرسیده باشد، هیچ گلوله‏ای به سمت ما نخواهد آمد و هیچ صدمه‏ای به ما نخواهد خورد، آن موقع شما ببینید این راه چقدر پر رهرو خواهد بود.

بانوان شهیده طریق‌الحسین+مراسم بزرگداشت «بانوان شهیده طریق‌الحسین» +تصاویر+پناهیان+پناهیان اهواز+علیرضا پناهیان+بزرگداشت شهدا اربعین

شهادت جلوه گر عظمت روحی انسان

اما در مورد شهادت بانوان گرامی‏ای که از برخی از این بانوان خاطرات عجیب‌وغریبی نقل می‌شود، باید چند نکته دیگر عرض کنم. شهادت یکی از فرصت‏هایی است که مقام اولیا خدا برای مردم آشکار می‌شود. خوبان معمولاً به‌سادگی شناخته نمی‏شوند، از میان خوبان اندکی هستند که مشهور می‌شوند. فرصت شهادت برای مردان و زنان، فرصتی است که عظمت‏های روحی آن‏ها را نشان می‌دهد. بانوی گرامی که وصیت‏نامه خودش را طوری نوشته که انگار به رأی‌العین می‌بیند که به شهادت خواهد رسید. در یادداشت‏های شخصی که داشته و نمی‏خواسته منتشر کند برای دل خودش نوشته بود، عاشقانه از شهادت دم می‌زند و به عشق زیارت اباعبدالله الحسین و رسیدن به محضر شخص امام حسین قدم در راه زیارت حرم گذاشته است و اشتیاقش بالاتر از زیارت حرم است و بعد به شهادت می‌رسید آدم «صَدَقوا ما عاهَدُوا اللهَ عَلَیه» را در وجود این بانوی بزرگوار می‌بیند. آن بانوی بزرگواری که وقتی از اطرافیان خود حلالیت می‌طلبد، حتی دیگران را به تعجب وادار می‌کند که مگر دارید جبهه می‌روید، مگر دشمنان دارند شما را می‌برند شهید کنند؟ این چه طرز حلالیت طلبیدنی است؟ می‌گوید شما کاری نداشته باشید حلالم کنید، این دل آگاه و ضمیر روشن را آدم در او می‌بیند و بعد به شهادت می‌رسد این شخصیت گرامی، آدم به تواضع در برابر عظمت شخصیت او می‌افتد. فرصت شهادت فرصتی است که می‌تواند اولیایی که در میان ما پنهان هستند و زندگی می‌کنند، مقامشان مشخص شود. لذا شما از کنار بیان خاطرات و شخصیت این شهدا و وصیت‏نامه‏های این شهدا ساده عبور نکنید، این‏ها از فرصت‏های استثنایی تاریخ است برای جامعه بشری به ارمغان می‌گذارند. البته شهدا در میان مردها زیاد داریم اما شهدایی که در میان بانوان هستند، چون تعدادشان نسبت به مردان کمتر است، باید این را در نظر داشته باشیم فرصت را از دست ندهیم.یک‌بار در یکی از بمباران‏ها در شهر مقدس قم در زمان جنگ، یکی از این موشک‏ها یا بمباران‏ها در خانه‏ای خورد آن خانه روضه حضرت زهرا(س) بود سی و خورده‏ای خانم به شهادت رسیدند. 18 نفر از این‏ خانم‏ها در این روضه زنانه اسمشان فاطمه بود، این اتفاق‏ها ساده رقم نمی‏خورد یک معانی و اسراری پشت سرش است و چقدر شکوه و زیبایی دارد بماند، این‏ها که جان خود را از دست ندادند عمرشان به پایان رسیده بود، اما باید در کنار هم جمع بشوند، در یک مجلس روضه حضرت زهرا(س) و در راه دفاع از دین به شهادت برسند و نامشان در فهرست شهدای اسلام قرار بگیرد، توفیق عجیب‌وغریبی است. پس شهادت فرصتی است که برخی از اولیای خدا که در میان جمیعت پنهان هستند را بشناسیم، نامشان را بر زبان جاری کنیم، به این و آن معرفی کنیم. با همه محدودیت‏هایی که هست، یکی از این شهدا دغدغه‏اش این بوده که از سال‏ها قبل این حرف را می‌زد، اربعین آن زمان کجا بوده، حله کجا بوده، بمب‏گذاری در کنار اتوبوس یا انفجار تروریستی کجا بوده، از آن زمان می‌گفت من از دنیا بروم چگونه بخواهند مرا تشییع کنند، من نمی‏خواهم برخی از این مراسمی که اتفاق می‌افتد برایم اتفاق بیفتد، حالا این‏قدر بدن مطهر این بانوی بزرگوار پودر شده چیزی برای تشییع‌جنازه باقی نمانده است، این چه جوری قبلاً این حرف بر زبانش جاری شده بوده؟ بعد خدا می‌آید مقدرات را تنظیم می‌کند آن دل نورانی به خواسته خودش برسد، آدم یاد دوران دفاع مقدس می‌افتد که بچه‏ها نحوه شهادت خودشان را از خدا تقاضا می‌کردند، خدایا ترکش به بازو و پهلوی ما بخورد یک کمی بفهمیم مادرمان فاطمه زهرا(س) چه کشیدند، دقیقاً همین‏طور به شهادت می‌رسیدند. مقدرات تحت تأثیر گرایش‎های این اولیای خدا قرار می‌گیرد.

توجه به وصیت شهدا و خاطرات

برخی از این شهدا خاطر یا وصیت خاصی ممکن است به جای نگذاشته باشند ولی خانواده‏های محترمشان بدانند گوهرهای تابناکی در خانه‏های آن‏ها به‏عنوان دختر یا مادری نورانی حضور داشتند. در روایت داریم به هیچ مردم و مؤمنین بی‏احترامی نکنید مگر اینکه یکی از این‏ها از اولیاء خدا باشد. یک دختر خانمی، یک خانمی از خانواده‏ای حرکت کردند و رفتند به شهادت رسیدند. پدر و مادر متوجه می‌شوند که پس ما یکی از اولیای خدا را بزرگ می‌کردیم چه دل نورانی این دختر ما داشته است، چه دل نورانی داشته این مادری که بالای سر این فرزندان داشت مادری می‌کرده و چه دل‏های نورانی در این شهر زندگی می‌کردند. باید به حوزه علمیه خواهران تبریک کرد، باید به حوزه علمیه خواهران در اهواز تبریک گفت که این‌همه شهید داده است و این‌همه دل‏های نورانی. ما که هنوز به شهادت نرسیدیم و عاقبتمان معلوم نشده است، واقعاً تکلیف ما معلوم نیست، باید برای عاقبت بخیری هنوز دعا کنیم معلوم نیست «صَدَقوا ما عاهَدُوا اللهَ عَلَیه» درباره ما واقعاً صدق کند یا خیر، اما برای چنین شهدایی صدق کرده است و آدم در مقابل این بزرگواران سر تعظیم فرود می‌آورد.

شهادی اربعین ذوشهادتین اند

نکته دیگر اینکه بانوان نیاز به جهاد و شهادت ندارند برای اینکه به درجات عالی برسند. «جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّل» روایتی است که همه شنیدید اما در معنای عمیق آن دقت کنید. چرا جهاد با اینکه این‌همه با فضیلت است برای بانوان گذاشته نشده است؟ آیا تبعیضی است؟ خداوند بین بندگانش تبعیض نمی‏گذارد. یقیناً با زحمات خانه‏داری اجر جهاد و شهادت را خداوند برای بانوان عنایت می‌کند، نیازی ندارند به شهادت برسند. ولی وقتی شهادت برای بانوان رخ می‌دهد آدم متوجه می‌شود کسی که اجر مادری را برده است، اجر همسرداری برده است، آخر عمرش اجر شهادت را هم اضافه کرده است. واقعاً در زیارتگاه‏های شهدا، این شهدا قابل‌احترام‌تر هستند، از مردانی که به شهادت رسیدند. به‌نوعی ذو شهادتین هستند.

در خاطرات این مادران گرامی، فرزندانشان حرف‏هایی را نقل می‌کنند «جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّل» را به احسن نحو به انجام رساندند. این‏ها اگر شهید هم نمی‏شدند در فهرست رتبه مجاهدان در راه خدا مشهور می‌شدند، این سخن رسول خداست سخن دقیق است «جِهَادُ الْمَرْأَةِ حُسْنُ التَّبَعُّل». حالا این شهادت هم اضافه شده است واقعاً مردان دچار حسرت می‌شوند و این غبطه‏ای است که در جان مردان پدید می‌آید که چطور می‏شود ما نه هنوز جهاد کردیم؛ یعنی موقعیتش برای خیلی‏ها پیش نیامده، نه به شهادت رسیدیم اما یک بانویی می‌آید گوی سبقت را می‌رباید، هم در عرصه جهاد و هم در عرصه شهادت سرآمد است، عیناً صحنه شهادت را ربوده و برداشته است.

شهادت توفیق مضاعف برای بانوان

سالیان قبل اولین یادواره شهدای زن در دزفول به‌صورت کشوری برگزار شده بود، در آن همایش بزرگ عرض کردم که واقعاً اگر شما می‌بینید تابلوهای شهدا اکثراً آقایان هستند چون بانوان به این نیاز ندارند بروند شهید بشوند، با اندکی تأمل در روحیات پاک خودشان، می‌توانند به اوج معنویتی که می‌توانند برسند، با اندک زحمتی که در خانه‏داری انجام می‌دهند که زحمت‏های طاقت‏فرسایی است به اوج ثواب جهاد در راه خدا می‌توانند برسند. بانوان نیازی ندارند مانند مردان در جبهه‏ها حاضر شوند، نه اینکه نتوانند بلکه نیازی ندارند، مأموریت‏های دیگری که آن‏ها دارند اجر شهادت را برای آن‏ها به ارمغان می‌آورد. ولی درعین‌حال برخی فرصت پیدا می‌کنند به شهادت برسند توفیق مضاعف است و این فوز عظیم انگار به‌صورت مضاعف برای آن‏ها پدید آمده است. واقعاً این شهدایی که در اربعین به شهادت رسیدند دل همه ما را بردند و ما را به غبطه واداشتند.

قربانیان راه احیای اربعین

نکته نهایی که عرض کنم اینکه این شهدا قربانی‏های راه احیای اربعین بودند. هیچ‌وقت این‌گونه نیست که راه با عظمتی باز شود مسئولیت بزرگی به عهده قوم، جمعی از مؤمنان یا رسولان الهی قرار بگیرد ولی این‏ها قربانی ندهند. نمی‎شود قربانی ندهند، خداوند قربانی می‌گیرد و اربعین قربانی خود را دارد عنایت می‌کند. این قربانی جدا از اینکه دلیلی برای پذیرش مجاهدت‏های بانوان است، در عرصه‏های مختلف، دلیلی برای پذیرش اصل اربعین از جانب این امت اسلامی، دلیلی است برای پذیرفته شدن زیارت اربعین توسط بانوان گرامی. شاید زیباترین صحنه‏ها در اربعین و زیارت اربعین این باشد که شما می‌بینید در زیارت اربعین، خانواده‏ها و خانم‏ها در این راه دارند حرکت می‌کنند. یادآور حرکت زینب کبری(س) و اهل‏بیت پیامبر است. نمی‏خواستم تا الآن برای حضور بانوان تبلیغ کنم. یک سالی هم حتی گفتم اگر بانوان نیایند شاید بهتر باشد به دلیل خبرهایی که به من دادند، گفتند نقشه‏هایی ریختند تا مسیر کربلا را به‌ویژه برای خواهران را ناامن کنند، شما تبلیغ کنید که خواهران برای زیارت اربعین سال قبل، نیایند. ما هم مختصر گفتیم زیاد اولویت ندارد بانوان محترم در این مسیر اربعین اصرار داشته باشند حتماً بیایند، آقایان بیشتر بیایند. این تبلیغ روی ما ماند، هر سال دارند از ما می‌پرسند؛ یعنی امسال گفتند آقا شما گفتید که بانوان نیایند؟! گفتم پارسال این را گفتم دلیلش هم این بود که به من گفتند خبرها و توطئه‏هایی است می‌خواهند مسیر را ناامن کنند، حالا بانوان این بار بیشتر نیایند بهتر است. اواخر هم گفتند مسیر کاملاً امن شده و هیچ مشکلی نیست. اصلاً زیارت اربعین اگر بنا باشد بر اساس سنت تاریخی به آن نگاه شود بیشتر کار بانوان است یا آقایان؟! این زینب کبری(س) و بانوان حرم بودند که به زیارت اربعین شتافتند و اربعین را آغاز همایش‎های باعظمت حسینی قرار دادند و اگر بانوان در این راه باید سختی تحمل کنند، مگر بانوان اهل‏بیت در این راه سختی تحمل نکردند.عجیب این است خداوند متعال امسال با کمال عزت در اوج احترام قربانیان اربعین را، شهدای اربعین را از میان بانوان انتخاب کردند واقعاً در این راز و رمزی است، این قبولی قربانی، ضمن اینکه این راه را امن‏تر خواهد کرد و این مسیر را پرشورتر قرار خواهد داد، الهاماتی به ما عنایت می‌کند.

شهدای اربعین؛عنوانی پرافتخار

این روضه را به همه بانوان شهیده‏ای تقدیم می‌کنیم که در شهدای اربعین پیش‏قدم بودند. شاید در اربعین باز هم شهید بدهیم ولی عنوان شهدای اربعین عنوان بسیار پرافتخاری برای این شهیدان است، نباید این عنوان را از دست داد، مثل شهدای حرم که عنوانی است برای شهیدان راه دفاع از حریم اهل‏بیت؛ شهدای اربعین هم نام اربعین را پرآوازه‌تر می‌کنند، این نام را نباید از دست داد. این روضه را به شهدای اربعین و بانوانی که در راه زیارت اربعین به شهادت رسیدند تقدیم کنیم.

روضه...

شب عاشورا بنا بر نقلی اباعبدالله الحسین حبیب بن مظاهر را صدا زدند، فرمودند حبیب به همسر و برخی از همسران اصحاب که در خیمه هستند بگو که آماده شوند کسی را مأمور کنید این‏ها را به خانه‏های خود برگرداند؛ یعنی خانواده شما دیگر در کربلا نباشند، فردا دیگر اینجا ناامن است اذیت می‌شوند. حبیب بن مظاهر از باب امتثال امر حرفی نزد، تعارفی نکرد اصراری نکرد، آمد همسرش را صدا زد و گفت آقا اباعبدالله الحسین(ع) فرمودند شما اگر می‌خواهید بروید، بروید فردا اینجا محیط امنی برای خانواده‏ها نیست. خانم با معرفت حبیب بن مظاهر به همسرش گفت حبیب الآن برای چه در کربلا هستی؟ گفت من برای دفاع از پسر فاطمه(س) اینجا هستم، همسر حبیب بن مظاهر گفت من هم برای دفاع از دختر فاطمه اینجا هستم مگر نمی‏گویید فردا اینجا ناامن می‌شود، فردا زینب به ما احتیاج دارد و این‏ها غریب‏هایی هستند که در کربلا کسی از آن‏ها تقدیر نکرده است. خدا می‌داند که خانم حبیب بن مظاهر و خانم‏های اصحاب چقدر بدن‏های خود را سپر تازیانه‎ها قرار دادند تا بچه‏ های حسین(ع) تازیانه نخورند. خدا می‌داند این خانم‏ های اصحاب چقدر شام غریبان در بیابان‏ها دنبال بچه‏ های حسین گشتند و بچه‏ های حسین(ع) را در امان قرار دادند. حبیب بن مظاهر پیش اباعبدالله الحسین برگشت، این لبخندی است که امام حسین به شهدای اربعین اهواز هم زده است و چه‌بسا بالاتر از این لبخند، حبیب بن مظاهر برگشت و گفت خانم من می‌گوید شما اجازه دهید ما برای دفاع از زینب بمانیم تا این جواب را داد، می‌گویند اباعبدالله الحسین لبخند زد و برای خانم حبیب بن مظاهر دعا کرد. یا اباعبدالله این شهدای اربعین ما را هم قبول کن، به محضر خودت بپذیر، الا لعنة الله علی القوم الظالمین.

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  راهکارهای ایجاد خشوع در نماز
  ویژه | حال و روز مؤمنین در لحظات پایانی ماه رمضان
  صوت | احیاء شب بیست و هشتم ماه مبارک رمضان  
  صوت | احیاء شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان  
  صوت | احیاء شب بیست و ششم ماه مبارک رمضان  
  صوت | احیاء شب بیست و پنجم ماه مبارک رمضان  
  بیست نکته پیرامون عید فطر و وداع با ماه رمضان
  ماه رمضان بهترین ماه هاست  
  مراسم شب بیست و هفتم ماه رمضان در هیئت روضه الزهرا  
  مراسم شب بیست و ششم ماه رمضان در هیئت روضه الزهرا  
  دعای غروب آخرین روز ماه رمضان  
  مهر ورزی نسبت به یتیمان در ماه رمضان  
  برکت سحر در ماه رمضان  
  توفیق نیکی به خویشان در ماه رمضان  
  مراسم شب بیست و پنجم ماه رمضان در هیئت روضه الزهرا  
  مرحوم احمدی دلداده علامه طباطبایی بود
  خدایا این ماه را از بندگی ما پر کن  
  پیامبر ماه رمضان را چگونه معرفی می کند؟  
  صوت | احیاء شب بیستم و چهارم ماه مبارک رمضان  
  مراسم شب بیست و چهارم ماه مبارک رمضان در هیئت روضه الزهرا
  هر چیزی زکاتی دارد  
  چرا روزه واجب شد؟  
  مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه رمضان در هیئت روضه الزهرا
  احیاء شب بیست و سوم در هیئت صاحب العصر
  صوت | احیاء شب بیستم و سوم ماه مبارک رمضان  
  اوج کلمات امیرالمومنین در توحید و خداشناسی
  دعای انسان روزه دار؛رد نخواهد شد  
  پاداش صدقه در ماه مبارک رمضان  
  « ما حرفمان قدس لناست»
  صوت | احیاء شب بیستم و دوم ماه مبارک رمضان
  مراسم شب بیست و دوم ماه مبارک رمضان در هیئت روضه الزهرا
  «قدس» محور وحدت مسلمانان؛ چرا به راهپیمایی می‌رویم؟
  صوت | احیاء شب بیستم و یکم ماه مبارک رمضان  
  مهمترین نقطه اقتدار نظام جمهوری اسلامی چیست؟
  چرا روزه واجب شد؟  
  مراسم احیاء شب بیست و دوم در هیئت صاحب العصر
  بهترین نیکی ها چیست؟  
  مراسم احیاء شب بیست و یکم ماه رمضان در هیئت روضه الزهرا  
  احیاء شب بیست و یکم ماه رمضان در هیئت صاحب العصر
  صوت | احیاء شب بیستم ماه مبارک رمضان  
  صوت | احیاء شب نوزدهم ماه مبارک رمضان  
  علت اصلی شهادت حضرت علی چه بود؟
  قلب ماه رمضان چه روزی است؟  
  توصیه پیامبر در ماه رمضان  
  اعمال شب بیست و یکم ماه رمضان
  مراسم احیاء شب 19 رمضان در هیئت روضه الزهرا  
  احیاء شب بیستم ماه رمضان در هیئت صاحب العصر  
  صوت | بسیجی با هدف حاج مسعود پیرایش  
  احیاء شب نوزدهم ماه رمضان در هیئت صاحب العصر
  شب قدر و برنامه سالیانه بندگان  
  توصیه امام علی در ماه رمضان  
  بهترین نیکی ها چیست؟  
  روزه سپری در مقابل آتش جهنم  
  امام خمینی(ره) با قیامش سه هدف را دنبال می کرد
  مراسم با شکوه احیاء لیالی قدر در مصلی بزرگ بابل
  اگر ارزش ماه رمضان را می داشتیم  
  چرا روزه واجب شد؟  
  مناجات خوانی حجت الاسلام شیخ سعید شحیطاط  
  مستند ضیافت نیمه رمضان |شبکه سوم سیما  
  چگونه به مرتبه کامل اخلاص برسیم؟
  چرا ماه مبارک؛رمضان نامیده شد؟  
  پاداش روزه داری به عهده خداست  
  احیاء دهه آخر ماه رمضان در هیئت روضه الزهرا
  ثواب قرائت قرآن در ماه رمضان  
  ثواب افطار دادن به روزه داران  
  بیانات رهبری در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب
  پنجمین سال طرح ضیافت امام حسن مجتبی  
  اقدام جالب جوانان اهوازی برای میلاد کریم اهل بیت  
  دعای چه کسی زمان افطار مستجاب است؟  
  نام دیگر ماه رمضان؟  
  تصاویر خصوصی حکام عرب منتشر شد  
  برنامه پخش مستند «ضیافت نیمه رمضان» از شبکه های سیما
  لذت بردن از ماه رمضان
  ماه رمضان بهترین نقطه شروع خودسازی است
  تصاویر دیده نشده از بی حرمتی به زنان در همین حوالی  
  شما این کودکان را می شناسید؟!  
  تابلوی سفارت آمریکا در فلسطین + فیلم  
  دعایی که هنگام افطار مستجاب می شود  
  تنها راه علاج قضیه فلسطین را بشناسیم  
  ثواب روزه گرفتن در گرما  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار