درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 12:43   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 13937صفحه نخست » اخبار کوتاهیکشنبه، 22 فروردین 1395 - 17:36
یادداشت/ قاسم آریانی
کاربرد هنر ستایشگری اهل‌بیت در امیدبخشی به مخاطبان
هنر ستایشگری اهل‌بیت(ع) از آنجا که سرشار است از عناصر معنوی،انرژی عاطفی و شور و احساس،قادر است جویندگان معنویت و تشنگان عشق و عرفان را سیراب ساخته و زمینه تعادل روحی،روانی و افزایش امید به زندگی را در مخاطبان خود ایجاد کند.
  

کاربرد هنر ستایشگری اهل‌بیت در امیدبخشی به مخاطبان به گزارش روضه نیوز به نقل از فارس؛ قاسم آریانی (دبیر مجمع ستایشگران اهل بیت): مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با مداحان اهل‌بیتخطاب به آنها ضمن اشاره به نقش مؤثر مداحان اهل‌بیت در بصیرت‌افزایی و بیدارگری مستمعین، خاطرنشان کردند: «شما می‌توانید با یک اجرای عالی، هنرمندانه و پرمغز، مخاطبان خود را تبدیل کنید به انسان‌های امیدوار و کارآمدی که با عزم جزم بروند دنبال کار. می‌توانید هم تبدیل کنید به آدم‌های بی‌خیال، بی‌فکر، ناامید و از لحاظ معنوی تهی‌دست. شما از این فرصت استفاده کنید و آن شَق اول را انتخاب کنید. حرف من این است.»

کاربرد هنر ستایشگری اهل‌بیت در امیدبخشی به مخاطبان

نگارنده به دور از هرگونه تعصبی، به پشتوانه چهار دهه تحقیق، پژوهش و تفکر در اهداف هنر متعالی ستایگشری اهل‌بیت علیهم‌السلام اذعان می‌دارد، تاکنون احدی هم ‌پای مقام معظم رهبری نسبت به مقوله هنر و خصوصاً هنر ستایشگری اهل‌بیت(ع)، توانمندی‌ها، کاربرد و اهداف آن، نگاهی تا به این حد ژرف، دقیق، کریمانه و کارشناسانه نداشته است. از همین منظر اینکه معظم له نسبت به کاربرد هنر ستایشگری در فرایند امیدبخشی به مخاطبان در راستای کار و تلاش برای آبادانی کشور تأکید می‌ورزند، نشان از توانایی و پتانسیل بالقوه هنرقدسی مداحی اهل‌بیت در این خصوص دارد.

کاربرد هنر ستایشگری اهل‌بیت در امیدبخشی به مخاطبان هنر مداحی و افزایش امید به زندگی

بی‌شک از جمله آثار و رسالت‌های اجتماعی هنر متعالی ستایشگری اهل‌بیت(ع) می‌توان به نقش تأثیرگذار آن در التیام معضل بی‌هویتی، استیصال اخلاقی و افسردگی متأثر از معنویت‌زدایی اشاره کرد. هنر ستایشگری اهل‌بیت(ع) از آنجا که سرشار است از عناصر معنوی، انرژی عاطفی و شور و احساس، قادر است جویندگان معنویت و تشنگان عشق و عرفان را سیراب ساخته، از این رهگذر زمینه تعادل روحی، روانی و افزایش امید به زندگی را در مخاطبان خود ایجاد کند.

در این خصوص قرآن کریم دعوت خداوند و پیامبران الهی را مایه حیات و امید به زندگی دانسته می‌فرماید: «یا أَیُهَا الَذینَ آمَنُوا استَجیبُوا لِلَهِ وَ لِلرَسُولِ إِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم»؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، دعوت خدا و پیامبر اکرم را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی فرامی‌خواند که مایه حیاتتان است.(الانفال، 24)

به اعتقاد نگارنده، دعوت به کمال و سعادتمندی، هم سوی با دعوت پیامبران الهی ارزیابی می‌‌شود و همانگونه که آیه فوق به وضوح، اجابت دعوت پیامبران را موجب حیات و جاودانگی ارزیابی می‌کند:

[هنرمندان ستایشگر اهل‌بیت(ع) نیز با دعوت به قرآن، دعوت به خدا و دعوت به دوستی پیامبر و ائمه اطهارعلیهم‌ صلوات الله، روح امید به زندگی را در جان مخاطبان خویش جاری می‌سازند.]

من باب اشاره، توجه شما را جلب می‌کنم به نکته‌ای ظریف در تصدیق حقیقت فوق، مبنی بر اینکه؛ در مجالس اهل‌بیت عموماً سخن از عشق و امید به زندگانی می‌شود نه غصه مذموم و نه مرگ و نیستی! می‌پرسید چگونه؟ اینگونه که حتی وقتی از کشته شدن حضرت اباعبدالله و ائمه اطهار(ع) سخن می‌گوییم، فهوای کلام و جان سخن، معطوف به فنا و مرگ نیست، بلکه سخن از شهادت است و شهادت به معنای واقعی کلمه یعنی زندگی جاودان؛ کما اینکه قرآن کریم به صراحت اذعان می‌دارد: « وَ لا تَحسَبَنَ الَذینَ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَهِ أَمواتاً بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِهِم یُرزَقُون»؛ گمان نکنید آنان که در راه خدا کشته می‌شوند مرده‌اند، بلکه زنده‌اند و در نزد خدا روزی داد می‌شوند. (آل‌عمران، 169)

بدیهی است آنگاه که سخن از مرگ، فنا و نیستی به میان آید و یا آنجا که سخن از زشتی، پلیدی و آلودگی باشد، جان آدمی فطرتاً متألم، محزون و ناامید خواهد شد. حال آنکه تمامی شرکت‌کنندگان در مجالس اهل‌بیت(ع) پس از خروج از مراسم مذهبی، ملهم از فضای امید بخش حاکم بر مجالس اهل‌بیت، چنان شوق و نشاطی را در وجود خود حس می‌کنند که در هیچ جای دیگر نظیر آن را تجربه نکرده‌اند.

متأثر از این شور و هیجان، گرایش به امور خیر، پرهیز از امور ناپسند و بالتبع میل به حیات و زندگانی در ایشان دوچندان می‌شود و این واقعیتی است غیرقابل انکار در تأیید نقش سازنده هنر ستایشگری اهل‌بیت(ع) در درمان افسردگی و ارتقاء روحیه امید به زندگی و کار و تلاش برای سازندگی.

البته ناگفته نماند که بهره‌مندی از پتانسیل بالقوه موجود ایجاب می‌کند؛ ستایشگران محترم از علوم، فنون، مبانی، مهارت‌ها و توانمندی‌های این عرصه برخوردار باشند، از اهم این توانمندی‌ها، می‌توان صدای نافذ و اثربخش را برشمرد.

کاربرد هنر ستایشگری اهل‌بیت در امیدبخشی به مخاطبان اصل نافذیت صدا

اصولاً صدای زیبا به دو بخش شکلی و محتوایی قابل تقسیم است. در عرصه هنر ستایگشری اهل‌بیت، صدای مناسب به صدایی گفته می‌شود که در هر دو بخش شکلی و محتوایی زیبا و ممتاز باشد؛ یعنی هم دارای زیبایی ظاهری و هم برخوردار از وجاهت محتوایی و باطنی باشد. ما محتوای باطنی صدا را «نافذ بودن صدا» نام می‌نهیم و معتقدیم مبلغان دینی اعم از سخنوران، قاریان و مداحان اهل بیت، ضمن برخورداری از صوت زیبا، الزاماً باید دارای نفوذ کلام نیز باشند، در غیر این صورت موفق به تأثیرگذاری بر قلوب مخاطبان خود نخواهند بود.

حجت ما بر این مدعا نیز دعای مؤثر و بسیار زیبای حضرت موسی(ع) است که عرضه می‌دارد: «رَبِ اشرَح لِی صَدرِی وَیَسِر لِی أَمرِی وَاحلُل عُقدَةً مِن لِسَانِی، یَفقَهُوا قَولِی»، (طه/ 25) حضرت موسی(ع) آنچنان خوش‌بیان و شیرین‌سخن بودند که افتخار هم‌کلامی با خداوند متعال را کسب نموده و ملقب به موسی «کلیم» می‌شوند. با این حال وقتی صحبت از تبلیغ می‌شود، ایشان نیز اینگونه دعا می‌کنند که: خدایا گره از صدایم بگشا و به من نفوذ کلام عطا فرما.

اهمیت نفوذ کلام به اندازه‌ای است که هر قدر از میزان آن کاسته شود، به همان میزان ضریب تحول‌سازی نفوس و هدایت‌بخشی مخاطبان کاهش می‌یابد. دقیقاً خلاف آن چیزی که هدف نهایی رسالت ستایشگران اهل‌بیت(ع) است بر این اساس شاید بتوان تعبیر دیگری نیز برای صدای نافذ به کار برد تحت این عنوان که صدای نافذ، صدای «تحول‌ساز» است؛ لیکن اینکه صدایمان تحول‌ساز شود تابع شرایطی است که خیلی هم سهل الوصول نیست!

کاربرد هنر ستایشگری اهل‌بیت در امیدبخشی به مخاطبان صدای تحول‌ساز

در عالم انسانی چه از بعد فردی، چه از بعد اجتماعی، تغییر و تحول از سخت‌ترین کارها محسوب می‌شود. تغییر و تحول به این مفهوم که انسان با یک تصمیم قاطعانه آنچه را که تا امروز انجام می‌داده کنار گذاشته، روشی نو و زندگی تازه‌ای را از سر بگیرد.

اساساً یکی از رسالت‌های خطیر هنر ستایشگری اهل‌بیت(ع) تحول‌سازی است و در تحقق این رسالت، تنها آن ستایشگری موفق است؛ که در روند تبلیغی و در فرایند تغییر، یار و معین مخاطبان خویش باشد به این معنا که مسیر تحول را برای ایشان هموارتر و مقصد را نزدیکتر کند.

از این منظر در تاریخ معاصر چه از طبقه روحانیت و چه از قشر ذاکران اهل‌بیت کم نیستند مبلغان توانمندی که توانسته‌اند با هنر کلام و انفاس قدسی، مخاطبان خویش همچون طیب، رسول ترک و سایرین را متحول ساخته به گونه‌ای که بعدها همین افراد متحول شده، خود منشأ تحولات عظیم در عرصه اجتماع شده‌اند.

در دستگاه الهی، تحول به اندازه‌ای حائز اهمیت است که در آغاز هر سال، وقتی مقدمات ورود به سال جدید فراهم می‌شود، در آن لحظات مبارک استجابت دعا که فرموده‌اند از خداوند تعالی مهمترین خواسته‌های خویش را طلب کنیم و در زمانی که انسان متحیر است، چه از خدا بخواهد، در یک چنین لحظات حساسی، ائمه طاهرین به ما آموخته‌اند که از خدای قادر توانا «تحول در حال» را استمداد کنیم و عرضه بداریم: «یا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن الحال».

به نظر نگارنده، ملهم از فرمایشات مقام معظم رهبری، رسالت اصلی هنرمندان خصوصاً اهالی هنر قدسی ستایشگری اهل‌بیت(ع) آن است که حال بد مردم را خوب کنند! به عبارتی اجابت دعای فوق را تجسم عینی ببخشند. تنها در این صورت است که به وظیفه خطیر خود عمل کرده‌اند.

در پایان به تأسی از فرمایش مقام معظم رهبری عرض می‌کنیم: چنانچه ما مداحان اهل بیت، مخاطبان خود را از فکر کردن در باره «زنده مانی»، به امید برای «زندگانی» دعوت کنیم؛ از این رهگذر به  بخشی از انتظارات رهبر معظم جامه عمل پوشانده‌ایم. همچنین است؛ دعوت امید به رزاقیت خداوند متعال در دنیا، شفاعت ائمه اطهار در آخرت، امید به جمهوری اسلامی، به انقلاب، به شهدا، به سازندگی، به پیروزی حق بر باطل و دعوت به سایر ارزش‌های دنیوی و اخروی.

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
عبداللهی
|    | 1395/1/23 - 16:04 |     0     0     |
احسنت خیلی عمیق و کارشناسانه بود واقعا ما از مجالس اهل بیت اینگونه انرژی میگیریم.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
  جایی ننوشته است گنهکار نیاید
  آنقدر غمت به جان پذیرم حسین ...
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار