درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
یکشنبه، 26 خرداد 1398 - 10:46   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 13785صفحه نخست » مهمترین اخبارسه شنبه، 17 فروردین 1395 - 20:11
بمناسبت دیدار سالیانه رهبر با مداحان؛
تبیین توصیه های امسال رهبر انقلاب در جمع مداحان
گزارش پیش رو نگاهی به مهمترین محورهای صحبت های رهبری انقلاب در دیدار با مداحان است.
  

تبیین توصیه های امسال رهبر انقلاب در جمع مداحان به گزارش روضه نیوز به نقل از مهر؛دیدار امسال رهبری انقلاب مانند سال های گذشته پر از نکات و توصیه های کوچک و بزرگی بود که مقام معظم رهبری به عنوان خطوط اصلی فعالیت مداحان اهل بیت به آن اشاره داشتند. از راهکارهای عملی گسترش و عمق یابی پدیده مداحی تا توجه به مسائل روز و استفاده از اشعار پر مغز توسط مداحان گرفته تا هشدار نسبت به تلاش دشمن برای تضعیف باور و به اسلام در میان جوانان و نقش مداحان در استحکام و تعمیق این باور از جمله توصیه های ایشان به مداحان بود. در این گزارش سعی می شود تا با نگاهی به مهمترین محورهای صحبت های رهبری انقلاب در دیدار با مداحان داشته باشیم. امری که شاید در پس موضع گیری ایشان در مورد برنامه موشکی ایران توسط رسانه ها کمتر به آن پرداخته شد.

پدیده ای درخور کار علمی

سخن در مورد نقش و اثر گذاری هیئت های مذهبی و امر مداحی زیاد به میان آمده است اما به نظر می رسد آنچه نیاز است نسبت به هیئت ها و موضوع مداحی جدی گرفته شود پرداخت علمی به این موضوع است. اگرچه هیئت ها بعنوان مهمترین جنبش اجتماعی معطوف به شیعیان مطرح است اما جامعه شناسان ما بخاطر نگاه غربی خود هیچگاه آن را در بررسی های علمی خود ندیده و ابعاد و کارکردهای آن را بررسی نکرده اند. با یک پرداخت علمی از منظر مختلف اعم از جامعه شناختی، روانشناسی، معرفت شناسی و… می توان ابعاد ناشناخته این موضوع را احصا و برای تقویت و تحکیم آن برنامه ریزی های علمی درخوری صورت داد. آنچه که رهبری معظم انقلاب در دیدار با مداحان اینگونه به آن اشاره کردند: «این پدیده درخورِ کار علمی است؛ یعنی واقعاً جا دارد دانشجویان ما، اساتید ما، محقّقین ما بنشینند و روی این پدیده فکر کنند، کار کنند؛ هم تفسیر و تحلیل کنند، هم راه‌های علمیِ گسترش این را به ما نشان بدهند و یاد بدهند. ما در واقع دستِ‌کم گرفتیم این پدیده را؛ خیلی پدیده‌ی مهمّی است.»

بیان مباحث کاربردی زندگی اهل بیت

رهبر انقلاب در این دیدار با اشاره به مطهره بودن حضرت صدیقه طاهره(س) و صفات اینچنینی آن حضرت اشاره کردند که این امور برای ما کاربردی است. ایشان فرمودند: «طهارت باطن، با تقوا است، با ورع است، با ملاحظه است؛ ملاحظه‌ی دائمی و مراقبت دائمی از خود طهارت به‌وجود می‌آورد.» ایشان محبت را کافی ندانسته و بر لزوم دنباله روی تاکید داشتند که باید این امر در مداحی ها و اجراهای معطوف به آن گنجانده شود. باید گفت برخی به غلط وظیفه مداحی را صرفا تحریک عواطف می خوانند این در حالی است که اگرچه تحریک عواطف بخش عمده اجرای مداحی ها را شامل می شود اما در بستر آن باید سیره ائمه معصومین در مواجهه با مسائل مختلف و تبیین آن در دستور کار قرار گیرد. آنچه در سال های اخیر بعنوان سبک زندگی اهل بیتی از آن یاد می شود اتفاق مبارکی بود که این امر نیز نیاز به پرداخت علمی را می طلبد که چگونه می توان از سبک زندگی اهل بیت در زندگی امروز بهره گرفت.

توجه به مسائل جاری روز

رهبر انقلاب در این دیدار با اشاره به لزوم پرداختن به مسائل جاری کشور نکته را مورد توجه قرار دادند که شاید مورد شبهه بسیار در حوزه هیئت های مذهبی باشد و آن این است که فرمودند: «نباید خیال کنیم که اینها از حیطه‌ی تدیّن ما خارج است.» شاید برخی به بهانه اینکه طرح مباحث سیاسی در هیئت های مذهبی جایی ندارد، به مسائل روز و تحولات کشور بی توجه باشند این در حالی است که رهبری انقلاب با مثالی که در مورد رسول اکرم(ص) زدند، فرمودند: «پیغمبر اکرم نمی‌نشست فقط احکام نماز و روزه و توجّه و عبادت و نماز شب را به مردم یاد بدهد؛ نه، در همین مسجد مردم را جمع میکرد، آنها را به جهاد دعوت میکرد، آنها را به وحدت دعوت میکرد، آنها را به آگاهی در مقابل دشمن دعوت میکرد؛ همین حرفهایی که امروز برای من و شما مطرح است. مسائل روز مسائلی نیست که بشود از آن صرفِ‌نظر کرد.» این توصیه را رهبری انقلاب قبل از این نیز در جمع اعضای هیئت رزمندگان اسلام بیان داشته بودند، آنچه با عنوان «هیئت سکولار نداریم» معروف شد. لذا توجه بیش از پیش به مسائل روز کشور و جهان اسلام و همچنین عدم بی تفاوتی نسبت به این امور هم مسئله مهمی است که در این فراز از سخنرانی رهبر انقلاب به آن اشاره شد.

مقابله با تلاش دشمن برای تغییر باورهای مردم

هشدار رهبر انقلاب نسبت اقدام دشمن در حیطه فرهنگی و تلاش آنها برای اثرگذاری بر باورهای مردم توصیه ای است که رهبر انقلاب همواره در قالب های مختلف از جمله شبیخون فرهنگی، جنگ نرم، نفوذ و… به آن اشاره داشته اند. ایمان و معنویت مسئله ای است که رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال ۹۴ نیز ان را بعنوان یکی از آرزوهای ملت ایران برشمردند و بر آن تاکید داشتند. لذا نقش هیئت ها و مداحان اهل بیت نیز در این خصوص بی بدیل است: «اینها آن میدانهایی است که جنگ روانی دشمن در این میدانها است و شما به‌عنوان مدّاح، میتوانید اثر بگذارید، میتوانید این جوان را از لحاظ بنیه‌ی فکری تقویت کنید.» همچنین باید گفت رهبری انقلاب در دیدار سال گذشته با مداحان به آنان توصیه کردند که مواظب باشید گره فکری و اعتقادی برای جوانان بوجود نیاورید، ایشان در این خصوص فرمودند: «پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوانها؛ گاهی ما یک کلمه‌ای میگوییم که یک گرهی در ذهن جوانِ مخاطب ما به‌وجود می‌آید؛ این گره را چه کسی میخواهد باز کند؟ این گرهی را که ما با بیان ناقص خودمان یا بیان غلط خودمان یا بی‌توجّهی و بی‌مسئولیّتی خودمان در ذهن این جوان به‌وجود می‌آوریم و عقیده‌ی او را دچار مشکل میکنیم، این گره چگونه باز خواهد شد؟ اینها مسئولیّت است.» لذا مداحان علارغم اینکه باید مواظب باشند تا برای مردم شبهه اعتقادی درست نکنند باید فعالیت خود را در جهت تحکیم باور های مردم به اسلام و انقلاب قرار دهند.

پرورش انسان های کارآمد

رهبری انقلاب ضمن انتقاد از هیجان های کاذبی که در بستر برخی هیئات به آن دامن زده می شود، به مداحان توصیه کردند که اجرای خود را طوری تنظیم کنند که منجر به پروش انسان های کار آمد شود: «شما میتوانید با یک اجرای عالی، هنرمندانه و پُرمغز، اینها را تبدیل کنید به انسانهای کارآمدی که با عزم جزم بروند دنبال کار، میتوانید هم تبدیل کنید به آدمهای بی‌خیال، بی‌فکر، ناامید و از لحاظ معنوی تهیدست؛ این کار را هم میشود کرد. شما از این فرصت استفاده کنید و آن شقّ اوّل را انتخاب کنید.»

رهبر انقلاب نیز سال گذشته با اشاره به این موضوع، مغتنم شمردن فرصتی که در اختیار مداحان قرار گرفته است را مورد توجه قرار داده و بهترین استفاده از این فرصت را نشر و بیان معارف اهل بیت خواندند، اما فرمودند: «اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟ این شکر این نعمت است که خدا به شما داده؟»

مدح اهل‌بیت(علیهم‌السّلام) و بصیرت‌افزایی و بیدارگری مستمعین

رهبر انقلاب در فراز آخر سخنرانی خود این سه مسئله را بعنوان کارویژه ها و مهمترین مشغله مداحان برشمردند و تمام تلاش ها را معطوف به آن قلمداد نمودند. در بحث سوم رهبر انقلاب در سال گذشته در دیدار مداحان جمله ای کلیدی را مطرح کردند و فرمودند: موتور حرکت جهان اسلام زیر کلید شماست. لذا این امر اهمیت بیش از پیش امر مداحی را بخصوص در جهان اسلام روشن می کند.

فرجام سخن

مباحثی که امسال توسط رهبری انقلاب مطرح شد در اغلب دیدارهای ایشان در سال های گذشته با مداحان مورد اشاره قرار می گرفت و این امر نشان دهنده نوعی خلا در تحقق این توصیه ها را دارد. لذا لازم است در کنار این توصیه ها پرداخت های علمی به مسئله مداحی و تبیین بیانات رهبری انقلاب و اهمیت و ضرورت مباحث طرح شده بیشتر برای قشر مداح کشور بازگو شود.

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  احیای آخرین شب از لیالی قدر در مسجد جامع کبیر یزد
  مراسم احیا و عزاداری در دومین شب قدر، در مسجد جامع کبیر و تاریخی یزد برگزار شد
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار