درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  صفحه اصلی     اخبار     استان ها     اندیشه     چند رسانه ای  
یکشنبه، 26 خرداد 1398 - 10:13   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11969صفحه نخست » اخبار کوتاهدوشنبه، 11 آبان 1394 - 17:33
نکات نغزی از استاد قرائتی درباره وقف؛
مضاربه بی ضرر با خدا
رئیس هیأت بود، فرشهاى مسجد را برداشته بود و در حسینیه انداخته بود. روى آن هم ظهر عاشورا غذا می‌داد و مردم با کفش مى آمدند و فرشها حسابى چرب و خاکى و کثیف مى شد.
  

مضاربه بی ضرر با خدا به گزارش روضه نیوز ؛رئیس هیأت بود، فرشهاى مسجد را برداشته بود و در حسینیه انداخته بود. روى آن هم ظهر عاشورا غذا می‌داد و مردم با کفش مى آمدند و فرشها حسابى چرب و خاکى و کثیف مى شد. به او گفتند: اى رئیس هیئت! آخر این فرش ها براى مسجد است، چیزى که وقف مسجد است، نمی‌شود در حسینیه آورد. گفت: آقاى شیخ برو! ابوالفضل دست هایش را براى خدا داده است، خدا زیلوهایش را براى ابوالفضل نمی‌دهد؟ آقاجان! ابوالفضل دست‌هایش را براى خدا داد که تو خلاف شرع نکنى.

 
   
 
از روی غیظ
 
شخصى نزد من آمده بود تا همه اموالش را وقف کند. گفتم: انگیزه‌ات چیست؟
 
گفت: این همسر کذایى، این بچه کذایى، اصلا از زندگى سیر شده‌ام.
 
من دیدم خیلى عصبانى است، گفتم: تو غیظ کردى و از بغض اینکه چیزى به خانواده‌ات نرسد می‌خواهى اموالت را وقف کنى. این وقف قبول نیست برو کمى فکر کن.
 
 
  
 
امداد رسانى کار انبیاء است. پیغمبرها بودند که امدادرسانى می‌کردند. امیرالمؤمنین عمرى کشاورزى کرد، همه اموالش را وقف کرد. بهترین امدادرسانى وقف است.گاهى امداد رسانى لحظه اى است. گاهى دائمى است. گاهى امداد فنى و حرفه‌اى است. می‌گویند: هرکسى را دوست ندارى ماهى به او بده. به او ماهى بده بخورد. هرکسى را دوست ندارى این رقمى کمکش کن. براى امداد رسانى ماهى به او بده. هرکسى را دوست دارى، تور به او بده که خودش ماهى بگیرد. هرکسى را خیلى خیلى دوست دارى، تور بافى یاد او بده. همین‌که ما بتوانیم به یک جوان بیکار کار بدهیم، یک دختر را خیاط کنیم. یک پسر را مکانیک کنیم. امداد رسانى دائمى، نه امدادرسانى که حالا خرما بدهیم، چادر بدهیم. این یک امداد رسانى واجب است و لحظه‌اى. امداد رسانى دائمى!
 
 
 
   
 
حق وقف
 
مگر می‌شود هرکسى بگوید: من شیعه هستم؟
 
در زمین وقفى نشسته و حق وقف را نمی‌دهد.
 
حضرت عباسى اگر این دکان براى خودت بود، می‌خواستى اجاره بدهى چقدر اجاره می‌دادى؟
 
وجدان هم خوب چیزى است.
 
 
 
   
 
ما را برگردان
 
وقف گامى براى تعدیل ثروت است. یکى از راههاى تعدیل ثروت همین وقف کردن است. اینها ارزش وقف است.
 
حالا اگر کسى وقف نکند چه می‌شود؟ اگر کسى وقف نکند مصداق این آیه است.
 
«ما أَغْنى عَنِّى مالِیَهْ» آیه قرآن است. افرادى روز قیامت می‌گویند: خاک بر سر ما! پول داشتم، پولم به دردم نخورد.
 
«ما أَغْنى عَنِّى مالِیَهْ» این فریاد افرادى است که دارند و انفاق نمی‌کنند.
 
«یا لَیْتَنى قَدَّمْتُ لِحَیاتى»آیه قرآن است. کاش براى قیامت یک چیزى ذخیره کرده بودم. این ناله افرادى است که انفاق نمی‌کنند.
 
«رَبِّ ارْجِعُون» خدایا مرا به دنیا برگردان. عمل صالحى انجام دهم.
 
این شعار کسانى است که وقف نمى کنند.
 
 
 
   
 
پاساژ می‌سازی؟
 
به اسم اینکه می‌خواهى کار مذهبى بکنى، شما حق ندارید پول اوقاف را ندهید. آقا این زمین وقفى است. تبدیل کنیم به پاساژ، به مغازه، سودش بیشتر است. حق ندارى!
 
مالک گفته: می‌خواهم این زمین وقف باشد. خوب این زمین سى میلیون درآمده است، به چهار تا مغازه تبدیل کنى شصت میلیون مى شود. مالکش چه؟ مالکش آدم بوده، انسان بوده، نیت کرده، می‌خواسته روى این زمین عزادارى شود. شما این زمین را می‌فروشى پاساژ می‌کنى. خوب نیت مالک از بین مى رود. مردم باید اعتماد کنند. من بدانم یک چیزى وقف مى کنم به نیت من عمل می‌شود.
 
نگوییم: امروز وقف مى کنیم فردا معلوم نیست چه کسى برد و خورد و جا به جا شد. درست است ممکن است سود بیشترى باشد، اما این سود بیشتر اعتماد مردم را سلب می‌کند. 
 
می‌گوید: آقا من می‌خواهم اینجا تفسیر خوانده شود. شما می‌گویى: نه امشب تفسیر تواشیح بگذاریم. بچه‌ها بیشتر جذب می‌شوند. آقا این زمین وقفی است.
 
بابا من اینجا را وقف تفسیر کردم. حالا شما اگر بگویى پول تفسیر را مى‌دهیم براى تواشیح یا براى سرود، برای بچه ها خوشمزه تر است، جمع مى شوند، این دلیل نیست.
 
دولت هم حق ندارد در زمین وقفى چاه بزند.
 
 
 
   
 
لقمه حرام
 
حالا خدا می‌داند چقدر بازاری‌ها و خیابانى‌ها، در این مغازه‌هایى نشستند که کرایه‌اش خیلى سنگین است، نصف، یک صدم، یک پنجم کرایه مى‌دهند به هواى اینکه ما مثلًا کتاب مفاتیح مى فروشیم. مفاتیح فروختن هم حرام است. 
 
صرف اینکه کتاب مفاتیح مى فروشیم نمى‌توانید حق اوقاف را ندهید. به هیچ دلیلى حق اوقاف را کسى نمى‌تواند عوض کند. ما هیئت امنا هستیم، باش! کار فرهنگى مى کنیم باش! مى‌خواهیم نمى دانم جمعیت اضافه کنیم باش! اینها هیچ کدام دلیل نیست که ما حق اوقاف را ندهیم. آنوقت اگر لقمه تان حرام شد، حدیث داریم مال حرام در نسل اثر مى‌کند. نگذارید بچه‌هایتان بد عاقبت شوند.
 
لقمه حرام مى‌دهید فکر نکنید زرنگ هستید. نه این لقمه حرام از حلقوم بچه‌ات درمى‌آید.
 
 
 
   
 
حرام حرام
 
خیلى زشت است به آدم بگویند: دزد! چه چیزى دزدیدم؟ چند تا توجیه مى‌کنند براى اینکه مال مردم را بخورند. مى‌گوید: سى سال است ما در این دکان هستیم. حالا سى سال است در این دکان هستى، باید سال به سال اجاره‌اش تمدید شود. سی‌سال پیش شما ماهى فلان مبلغ کمى مى دادید.‌ اینکه من چون سى سال است، چهل سال است، پنجاه سال است، پدر در پدرم اینجا بوده است، پس کرایه کم بدهم نه! این مغازه چقدر کرایه‌اش است؟ حالا چون براى حضرت معصومه است باید بخورى؟ براى امام رضا،
 
براى حضرت عبدالعظیم، شاهچراغ، فلان امامزاده است باید بخورى؟ آقا پدر در پدر من اینجا کار می‌کردند. پدر در پدرت آن زمان کرایه ى‏ خودشان را باید بدهند. الآن این تاریخ کرایه ى‏ اینجا چند است؟ چون سابقه ى‏ ما زیاد است کرایه کم بدهیم. حرام! حرام! حرام!
 
 
 
   
 
هیأت امنا
 
عمل کسى که با آگاهى بدون اجازه ى‏ متولى در زمین وقفى تصرف مى کند، باطل است. بدون اجازه ى‏ متولى شرعى مى آید در زمین وقف، حتى نماز مى خواند، نمازش باطل است. روضه مى‌خواند، روضه‌اش باطل است.
 
با کمال تأسف ما در بحث زکات به این گناه‌ها گرفتار شدیم. آوردیم که هرکس هرچه زکات بدهد، همان مقدار را هم دولت رویش مى‌گذارد خرج همان روستا مى‌کند. بعضى به دروغ آمدند گفتند: این بیست میلیون زکات است.  زکات نبود، الکى گفتند: زکات است. بیست میلیون هم از دولت گرفتند، چهل میلیون حسینیه ساختند. ببینید حسینیه بر اساس دروغ!
 
در این حسینیه چه کسى منبر مى رود؟ چه کسى مى خواند، چه کسى آدم مى‌شود؟ چه کسى اصلاح مى‌شود؟
 
هیئت امنا حق ندارند در موقوفات تصرف کنند. درآمد موقوفات فقط براى متولى شرعى است. هیئت امنا را مردم انتخاب کردند، شما هیئت امنا باشید. خیلى خوب هیئت امنا باشند. اما در اموال وقف، یا پول وقف را بگیرند، به اداره اوقاف نگویند. مثلًا بیست میلیون کرایه مى گیرند، دو میلیونش را مى‌دهند.
 
 
 
   
 
شکست ندارد
 
وقف مضاربه بى‌ضرر با خداست. اینهایى که مضاربه مى کنند، پول مى‌دهند ممکن است سرمایه‌شان از بین برود. همین الآن که داشتم مى‌آمدم در ماشین یک کسى زنگ زد که فلانى پول گرفته براى تجارت ورشکست شد.
 
وقف یعنى مضاربه با خدا. مضاربه با خدا شکست ندارد. چون «إِنَّ الله اشْتَرى» به بهشت مى‌خرد.
 
 
 
   
 
آفت ندارد
 
وقف انفاق خالصانه است. چون نیستیم. من همین فکر را براى خودم هم کردم. به رفقایم هم گفتم. آنچه من در تلویزیون مى‌گویم معلوم نیست
 
خدایى باشد. بله من از تلویزیون پول نمى‌گیرم. در این سى سال هم نگرفتم. اما شهرت که گرفتم. بالاخره مردم به خاطر تلویزیون احترام مى کنند، سلام علیک می‌کنند. بالاخره یا در تلویزیون پول است، پول هم نباشد، پز که در آن است. اما اگر یادداشت مرا یک طلبه ى‏ دیگر رفت خواند. آن نه پول دارد. نه پز. آن براى قیامت مى‌ماند. کارهایى که خودمان مى‌کنیم بو دارد. بوى ریا، سمعه، غرور، عجب، منت، کارهایى که با دست خودت مى‌کنى آفت پذیر است.
 
اما وقف را مى‌دهى و مى‌روى. بنابراین انفاق هست و به اخلاص هم نزدیک است. یعنى انفاق بى‌آفات است.
 
 
 
   
 
بی‌منت
 
وقف، انفاق بی‌منت است. چطور؟
 
آدم وقتى زنده است پول به کسى مى دهد، ممکن است منت بگذارد. من بودم که تو را داماد کردم. جهیزیه ات را من درست کردم. خانه‌ات را من به تو وام دادم. هى می‌گوید: من، من ... اما وقتى وقف مى‌کنى مى میرى، دیگر طرف را که استفاده مى کند نمى بینى که بر سرش منت بگذارى. بنابراین وقف انفاق بى‌منت است.
 
 
 
   
 
مال کثیر
 
کسى که از پول نگذرد در خط قارون است. کسى که از پول بگذرد در خط خدیجه است. خدیجه مال کثیر داد، خداوند به کوثرش رساند. خدیجه پولدار بود. مال کثیر داد، مادر کوثر شد. مال کثیر بدهیم تا به کوثر برسیم. وقف از کثیر گذشتن و به کوثر رسیدن است.
 
من دلم می‌خواهد این بحث امروز ما را اداره اوقاف یک پوستر کند. چون از خودم نیست. من حرف‌هایم ارزش ندارد. اینها چیزهایى است که محصول سى چهل ساعت مطالعه بوده که من دیشب فقط چهار ساعت نشستم اینها را تنظیم کردم. یک تابلویى از این در بیاوریم. مردم هم اگر بشنوند، مردم ما مردم خوبى هستند، منتهى ما غافل مى‌شویم. این اهمیت وقف است.
 
 
 
   
 
جلوگیری از اسراف
 
وقف جلوگیرى از بریز و بپاش وارثان است. آدم که مال زیاد گذاشت، وارثان بخور بخور راه مى اندازند. اسراف و تبذیر مى‌کنند. 
 
اما اگر بخشى از مالش را وقف کرد، یک چیزى هم براى وارث ها بگذارد. دیگر اینقدر نیست که به عیاشى بیافتند. وقف جلوگیرى کردن از اسراف و تبذیر وارثان است. دیگر وارث خیلى پول نیست که در آن شیرجه برود.
 
 
 
   
 
خدا بی‌خدا
 
مسأله‏ وقف خیلى ارزش دارد. روایت داریم که انسان که مى میرد سه چیز بعدش می‌ماند:
 
یکى صدقه‏ جاریه،
 
یکى سنتى که به آن عمل شود،
 
یکى اولاد صالحى که در حقش دعا کند.
 
اینها جزو باقیات الصالحات است.کسانى که مى‌گویند: وقف نکن، چون گاهى آدم مى‌خواهد وقف کند، دور و اطراف مى‌گویند: وقف نکن.پیرى دارى، کورى دارى، نمى‌دانى آینده چه مى‌شود. الآن وقف می‌کنى ممکن است فردا...
 
مثل بعضى از مغازه دارها مى‌گویند: پول خرد دارى؟
 
می‌گوید:نه! بچه‌اش مى‌گوید: آقاجان تو که دارى، چرا به این گفتى نه؟ می گوید: خفه شو! من خودم یک ساعت دیگر مى‌خواهم. یعنى حالا نمى دهم براى اینکه ممکن است بعداً...
 
شما امروز بده فردا خدا بزرگ است. پس توکل چیست؟
 

 

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  احیای آخرین شب از لیالی قدر در مسجد جامع کبیر یزد
  مراسم احیا و عزاداری در دومین شب قدر، در مسجد جامع کبیر و تاریخی یزد برگزار شد
  تقدیر دفتر آیت الله مدرسی از رایگان شدن روادید بین ایران و عراق
  دولت استرالیا برای از بین بردن نفرت و نژادپرستی بین ملت‌ها پیش قدم شود
  لزوم بررسی جامع سیل گلستان و درس‌های آینده
  کمک یک میلیاردِی آستان حضرت معصومه به سیل‌زدگان
  محبت اهل ‌بیت باید با تبعیت از آن‌ها همراه باشد
  بهشت از دنیا شروع می‌شود
  مجالس امام حسین تبدیل‌کننده سیئه به حسنه است
  تشرف بیش از یک میلیون زائر‌اولی به حرم رضوی
  فیلم | مجموعه «هفت سین مادران آسمانی»  
  حضور بیش از ۴۰۰ هزار معتکف در ۴۰۰۰ مسجد کشور
  مراقب باشید از قافله رهروان با ولایت تا شهادت جا نمانید
  سال ۹۸ ؛ سال «رونق تولید» نامگذاری شد
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  مجموعه نماهنگ «هفت سین مادران آسمانی» تولید شد
  کشور ما به قوه قضائیه‌ای باصلابت نیاز دارد
  ثمن بهشت، توحید و «لا اله الا الله» است
  به مردم خوزستان در عرصه محرومیت‌زدایی خدمت می کنم
  بیت‌کوین از مصادیق بارز اکل مال به باطل است
  امام هادی در دوران چه کسی و چگونه بهش شهادت رسید؟
  گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله‌ داودی در تهران
  نماهنگ "فرصت دوباره" منتشر شد  
  از سرمایه مداحی برای اهداف حسینی و فاطمی استفاده کنید
  گام دوم انقلاب و رسالت ستایشگران اهل بیت
  نخستین مسابقات قرآنی شیعه و اهل سنت کشور در کرمانشاه برگزار می شد
  هر سال پنج میلیون قرآن چاپ می شود
  مومن خانواده خود را وارد بهشت می‌کند
  تازه‌ترین کتاب فاضل نظری منتشر شد
  از سرپل ذهاب تا سرپل صراط یک مو بیشتر راه نیست
  خواننده لنگرودی در دانشگاه دزفول به ترانه خوانی پرداخت
  جشن تکلیف دانش آموزان همزمان با میلاد حضرت زهرا
  روایت پدر و مادر شهید گلستان هفتم از حضور رهبر انقلاب در منزلشان
  داغ تو شکست کمرم، پسرم
  هدیه رهبر انقلاب به شبکه رسانه ای صف
  ویدیو کلیپ "زنده باد ایران" بمناسبت چهلمین سال انقلاب ایران
  چه کسی اشتباه شیخ مفید را جبران کرد؟
  چرا FATF مخالف اسلام است؟
  علامه طباطبایی الگوی سبک زندگی قرآنی و اسلامی است
  حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی در تهران طلبه می‌پذیرد
  دشمن برای ضربه زدن به انقلاب از خوزستان شروع می‌کند
  کتاب «تاریخ اسلامی» با ترجمه اردو منتشر شد
  نشست هم اندیشی «اجتماع فاطمی» در جنوب تهران برگزار شد
  آیت الله میرسجادی دریای علم و اجتهاد است
  مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی گلپایگانی در حرم حضرت معصومه برگزار می‌شود
  آیین نکوداشت آیت‌الله میرسجادی در تهران برگزار شد
  باید با شایعه‌سازی دشمن در فضای مجازی مقابله کرد
  نامه‌ای از نهج‌البلاغه که باید در کتب درسی بیاید
  برای سلامتی استاد مشهور اخلاق دعا کنید
  روایت آیت الله نوری همدانی از حماسه ۱۹ دی
  پیام آیت‌الله سبحانی به همایش کاتبان، ناشران و مترجمان قرآن
  پدر شهیدی که تمام دارایی اش را وقف کرد
  نقدی پیرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدی یراحی
  مداحان در شکست دشمن تاثیرگذارند
  فیلمی منتشر نشده پیرامون اتفاق جالب دو روز قبل از 9 دی
  گناهی که پنج تهدید خدای متعال را به دنبال دارد
  خطیب برجسته هیئات مذهبی عزادار شد
  فیلم | نماهنگ زیبای «مادر بمون» بمناسبت ایام فاطمیه
  رفع نابرابری‌های جامعه نیازمند امثال شهید حججی است
  هیأت‌های مذهبی از هویت شیعی و اسلامی جامعه پاسداری کنند
  آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی
  خروجی هیأت تراز انقلاب اسلامی انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  احیای امر "فاطمیه" را فراموش نکنید
  علامه طباطبایی چراغی فروزان برای حوزه علمیه است
  معاد گرایی زمینه ساز سعادت اخروی انسان است
  توصیه آیت‌الله قرهی درباره فتنه جدید
  رسیدن به مقام تسلیم از بالاترین ارزش‌های انسانی است
  توصیه همیشگی مرحوم آیت الله شاهرودی به فرزندانش
  نسخه به روز نرم افزار تلفن همراه پیام محراب منتشر شد
  خروجی هیئت تراز انقلاب اسلامی، انسان مجاهد و انقلابی خواهد بود
  امامزاده ای در قم که جد سادات رضوی است
  استاد پرورش از یاران امام و رهبری و در راه خدمت به مردم بود
  شخصی که رهبری او را "یار صدیق انقلاب" نامید
  آیت الله شاهرودی از چهره های برجسته جهاد و فقاهت بود
  آیت الله شاهرودی درس آموخته حوزه علمیه نجف بود
  دهمین همایش هیأت‌های محوری در قم برگزار می‌شود
  دو روز قبل از 9 دی اتفاق خاصی نیفتاده!
  گزارش تصویری مراسم شهادت بی بی دو عالم در فاطمیه اول
  شهیدی که مفقودالاثر شدن رادوست داشت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار