درباره ما   |  تماس   |  ارسال خبر   |  پیوندها  
  یادداشت     شعر     سنگر روضه     کتاب     فیش منبر     روایت ماه     در سایه سار قرآن     اخبار     صفحه اصلی     چند رسانه ای  
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 - 10:28   
  روی خط روضه:  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 10911صفحه نخست » مهمترین اخباردوشنبه، 26 مرداد 1394 - 20:59
حاج منصور ارضی؛
اگر توفیق هیئت رفتن نداری؛ از خدا دوری
گاهی انسان امتحان می‌شود، می‌گویی آقا جان این همه زحمت می‌کشیم، سی شب ماه رمضان برای این مردم می‌خوانیم، خوب نخوان کی گفته بخوانی، برو در خانه ات بشین، گاهی انسان با اهل بیت علیهم السلام گرو کشی می‌کند.
  

به گزارش روضه نیوز ؛بیانات حاج منصور ارضی در دعای کمیل مورخ بیست و سوم مرداد 1394 در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام به شرح زیر است:

 
اَعُوذُ بِاللّهِ منَ الشّیطانِ الرَّجیم بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِیمِ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ بِجَمیعِ مَحامِدِهِ کُلِّهَا عَلی جَمیعِ نِعَمِهِ کُلِّه
 
قلبی که محبت خدا در آن نباشد مریض است.
عرض کردیم در مناجات خائفین حضرت این گونه بیان می‌کنند که هر عضوی از بدن که برای انسان خیر و برکت دارد، همان عضو را خدا می‌تواند از انسان بگیرد، چنانچه ما در دنیا می‌بینیم خیلی‌ها زیبایی‌های زیاد دارند، ثروت زیاد دارند ولی یکی از اعضاء وجودیشان ناقص است که در اینجا زبان را بیان می‌کند. بعد قلب را بیان می‌کند. چه مرضی قلب دارد، قلبی که محبت خدا نداشته باشد. بحث گوش را بیان می‌کند که لذت شنیدن ذکر را می‌تواند از آن بگیرد "أَوْ تُصِمُّ أَسْمَاعاً تَلَذَّذَتْ بِسَمَاعِ ذِکْرِکَ فِی إِرَادَتِکَ‏" همین که شب جمعه یک روضه می‌روی این یک علامت است. ولی برای بعضی "تَلَذَّذَتْ بِسَمَاعِ ذِکْرِکَ" نیست. حرف خدا را می‌شنود اما دنبال ریزه کاری هایی هستند که ایراد بگیرند. کسی به من گفت چرا یک چیزی را که اشتباه می‌خوانی، دوباره می‌خوانی؟ این بدعت است. گفتم بدعت یعنی منافق یعنی کافر، مراقب حرف زدنت باش. بعضی بیمارند، به جای التماس دعا دنبال اشکال هستند.
 
هر حرکتی که به اعضاء و جوارحت می‌دهی نیت الهی کن.
"أَوْ تَغُلُّ أَکُفّاً رَفَعَتْهَا الْآمَالُ إِلَیْکَ رَجَاءَ رَأْفَتِکَ" آیا می‌بندی دستهایی را که همیشه با رجا و امید در خانه ات دنبال رفعت تو هستند، دستی که می‌تواند کار برای خدا کند، به سمت خدا بیاید، در راه خدا گرهی را باز کند، می‌توانی با آن خلاف هم بکنی. می‌توانی با همین دست یک فیلم بد که برای تو آمده را برای دوستت هم بفرستی، با همین دست هم می‌توانی یک حدیث و یک کلام زیبایی را منتقل کنی. "أَوْ تُعَاقِبُ أَبْدَاناً عَمِلَتْ بِطَاعَتِکَ حَتَّى نَحِلَتْ فِی مُجَاهَدَتِکَ" بدن هایی را که در طاعت تو اذیت شده می‌خواهی بسوزانی؟
"أَوْ تُعَذِّبُ أَرْجُلاً سَعَتْ فِی عِبَادَتِکَ" پاهایی که آنقدر برروی آن ایستاده ای و گریه کرده ای در مناجات، معطل یک مجلس هیئت شده، راهپیمایی رفته، برای امام صادق علیه السلام دسته عزاداری شرکت کرده، کارهایی که نشان دهنده‌ی عبادت خداست. این ترس در وجود گروه خائفین است که حضرت علیه السلام بیان می‌کند. "إِلَهِی لاَ تُغْلِقْ عَلَى مُوَحِّدِیکَ أَبْوَابَ رَحْمَتِکَ‏" بر موحدین درها را نبند. همه جور مالکیت داری بر من "لا تَمْلِکُ نَفْسٌ" من که مالکیتی ندارم، همه در اختیار توست. پس هر حرکتی که به اعضاء و جوارحت می‌دهی نیت الهی کن. خائف گریه می‌کند و می‌گوید با همه‌ی زحمت هایی که من کشیده ام می‌توانی همه را بسوزانی. در رحمتت را نبند، من که دیگر جایی ندارم بروم.
 
اگر زمان امام صادق علیه السلام هم بودند می‌گفتند تو داری جلو امام صادق علیه السلام روضه می‌خوانی؟ 
"وَ لاَ تَحْجُبْ مُشْتَاقِیکَ عَنِ النَّظَرِ إِلَى جَمِیلِ رُؤْیَتِکَ" و مشتاقانت را از مشاهده جمالت در حجاب محرومى مکن. یک زمانی حرم سیدالکریم را می‌بینی یاد خدا می‌افتی، بعضی‌ها که رشد می‌کنند جمال پدر و مادر را که می‌بینند یاد خدا می‌افتند. چرا می‌گوید نگاه مهربان به پدر و مادر عبادت است؟ رشد که می‌کنی بیشتر مواظبت می‌کنی و شاید عنایت شد و جمال پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و اهل بیت علیهم السلام را هم ببینی. حجاب قرار نده برای کسی که مشتاق است. شاید کسی حتی کنار مرجع باشد اما بیمار باشد، اگر اینها زمان امام صادق علیه السلام هم بودند می‌گفتند تو داری جلو امام صادق علیه السلام روضه می‌خوانی؟
 
شخصی به من گفت در محضر مرجع عالیقدر آیت الله وحید خراسانی که دغدغه داشت برای شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها که دسته عزاداری به راه بیندازد، چرا این گونه شعر خواندی؟ وقتی برای امام صادق علیه السلام روضه خواند حضرت فرمود همان طور که در شهر خودتان می‌خوانی برای من بخوان. بعضی‌ها بیمارند، به بیمار که برخورد می‌کنی باید مواظب باشی که تو هم بیمار نشوی. یک روزی می‌گفتند تمام مراجع غیر از امام خمینی(رحمت الله علیه) همه ضد انقلابند، چه کسانی یار امام هستند؟ همین کسانی که خانوادگی مجرمند، یکی از آنها زندان می‌رود و دیگری ضد تمام ارزش‌ها می‌شود.
 
بعضی اتفاقات امتحان است، کسی شعرهای بلند و پر محتوا برای امیرالمومنین علیه السلام می‌گفت، با آقا داشت حرف می‌زد، کسی آمد گفت السلام علیک یا علی، شمع می‌سازم برایت یا امیرالمومنین قد این گلدسته هایت. دید یک شی ارزشی در بغل شخص افتاد، گرفت تشکر کرد و رفت. شاعر تعجب کرد و شروع کرد به شعر خواندن ولی هر چه خواند دید چیزی نرسید، گفت یا امیرالمومنین زیاد هم سواد و طبع شعر نداری. گاهی انسان امتحان می‌شود، می‌گویی آقا جان این همه زحمت می‌کشیم، سی شب ماه رمضان برای این مردم می‌خوانیم، خوب نخوان کی گفته بخوانی، برو در خانه ات بشین، گاهی انسان با اهل بیت علیهم السلام گرو کشی می‌کند.
 
دوری از خدا علامتش این است که دیگر نتوانی برای امام حسین علیه السلام گریه کنی.
"إِلَهِی نَفْسٌ أَعْزَزْتَهَا بِتَوْحِیدِکَ" خدایا آن جان را که عزت توحید بخشیدى، "کَیْفَ تُذِلُّهَا بِمَهَانَةِ هِجْرَانِکَ" چگونه باز خوار و ذلیل هجرانت خواهى کرد. دوری از خدا علامتش این است که دیگر نتوانی برای امام حسین علیه السلام گریه کنی، دیگر توفیق هیئت رفتن نداشته باشی. از بس گرو کشی کردی و گفتی اگر این را ندهی دیگر نمی‌آیم و حرف‌های دیگر، توفیق از تو گرفته شد. بزرگان دین و خائفین می‌ترسیدند خدا بین خود و آنها لحظه ای فاصله و دوری ایجاد کند. زار می‌زدند. یکی از مجلس امام حسین علیه السلام که بیرون می‌آید گریه می‌کند که شاید دیگر نتواند این مجالس را درک کند، درک و فهم را ببین که چقدر با ما فرق دارد. خدایا تو راه‌های زیادی برای تنبیه من داری ولی بدترین تنبیه این است که دیگر من نتوانم برای امام حسین علیه السلام گریه کنم.
 
حسین جان اگر تو نبودی که اصلا ما یاد خدا نمی‌کردیم، تو ما را اینجا کشاندی. نفس ما را آورده ای در خانه‌ی خدا بسته ای، ممنونیم خوب جایی هم آوردی. حسین جان همان هایی که به تو در کربلا ظلم کردند، الان نوادگانشان شیعیان تو را می‌کشند و هنوز آن نسل باقی است. اما باز هیچ کسی مثل تو اذیت نشد. خدایا هر چه می‌خواهی از ما بگیر ولی این اشک بر امام حسین علیه السلام را از ما نگیر.
 

 

   
  

اخبار مرتبط:

           

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
  شب اول| هیئت محبان فاطمه الزهرا
  شب دوم| هیئت روضه الزهرا
  معرفی کتاب|داستان سیستان 10 روز با ره بر
  شب اول| هیئت روضه الزهرا(س)
  شرح خطبه فدک(13)| حقارت مردم قبل از اسلام
  فیش منبر|ایران قدرتمند تر از آمریکا
  معرفی کتاب| پرورش نخبگان معنوی
  گزیده کتاب|مرام شیعه
  وصیت نامه شهید سید عباس جولایی
  گزارش تصویری| مراسم هفتگی روضه انتظار
  شناخت عظمت قرآن
  معرفی کتاب|مجموعه کتاب های «اندیشه در بحران » به قلم دکتر زرشناس
  حاکم وجود تو کیست!؟
  الگو بودن پیامبران
  وصیت نامه شهید سید جمال دربان فلک
  چگونه از گناه تنفر پیدا کنیم؟
  وصیت نامه شهید مجید پازوکی
  وصیت نامه شهید حسین برهانی
  صدای مردم ، اینجاست
  عوامل یاری نکردن ولی خدا
  نقش اجتماعی هیئات مذهبی
  در ایام فاطمیه، اهواز هیئت کجا برویم؟
  سه دقیقه در قیامت
  در سایه سار قرآن| رعایت انصاف در معاملات
  شرح خطبه فدک(12)| منافق فاقد قدرت تحلیل
  مهمترین رکن مدیریت جهادی
  بازی AFC یا هزینه ایستادگی پای پیکر حاج قاسم!
  فیض سحر؛ محفل عاشقان مناجات با خدا
  نشست فصلی شورای هیئات مذهبی استان خوزستان
  شرح خطبه فدک(11)| موجودی که خلاف مسیر جهان حرکت می کند
  تحلیل قرآنی ـ روایی نکات مهم خطبه های رهبر معظم انقلاب
  یادداشت| نماز جمعه و امر جامع
  بهترین دوست
  شرح خطبه فدک(10)| اعتراض حضرت زهرا(س) به عملکرد مردم
  شرح خطبه فدک(9)|علت شهادت رسول خدا (ص) چه بود؟
  بازتاب گسترده بیانات امام خامنه‌ای در رسانه‌های دنیا
  گزیده کامل بیانات امام خامنه ای در مصلی تهران
  خودت کجای کاری؟
  شرح خطبه فدک(8)| انسانی که شرافت ندارد
  دلنوشته| عظمت روحی
  شرح خطبه فدک(7)| آیا عبادت خدا اجباری است؟
  شرح خطبه فدک(6)| خساست خدا
  فیش منبر| چه کسانی حیات دارند؟
  شرح خطبه فدک(5)|ذهن نورانی
  نقش جبهه انقلاب اسلامی در اتفاقات اخیر کشور
  ۱۲ نکته پیرامون حادثه سقوط بوئینگ 737 اوکراین
  سرانجام هواپیمای بوئینگ چه می شود؟
  شرح خطبه فدک(4)| دلبستگی به خدا
  شرح خطبه فدک(3)|چگونه مخلص شویم
  "داغ حاج قاسم"  
  پوستر | جامعه ایمانی عصر ظهور(1)
  شرح خطبه فدک(2)|چگونه نعمت ها را افزایش دهیم
  "دشمنان احمق"  
  گزارش تصویری| مراسم شب اول هیئت روضه الزهرا
  سبک زندگی فاطمی
  شرح خطبه فدک| راز نزول دائمی نعمات
  "نقش وجود ماورایی" شهید حاج قاسم سلیمانی  
  امروز، فرمانده همه را بخط کرده بود!
  فاطمیه؛ سرآغاز انتقام سخت
  در تشییع شهید سلیمانی چه اتفاقی افتاد؟
  حضور بی سابقه خوزستانی ها در تشییع شهداء جبهه مقاومت
  جلسه هم آهنگی هیئات مذهبی خوزستان
  پیام هیئت روضه الزهرا اهواز در پی جنایت شیطان بزرگ
  پیام تسلیت پایگاه خبری تحلیلی روضه نیوز
  نانی که حضرت زینب درراه خدا انفاق کرد
  عمه سادات یازینب
  حال و هوای حرم حضرت زینب
  مسئولیت دینی!
  مصاحبه اختصاصی با مداح ارزشی کربلایی مصطفی مروانی
  9 دی، تجلی بیداری امت در تحقق آرمان ولایت
  شوق رها شدن!
  شیرین تر از طعم بلا
  تجمع هیئات مذهبی اهوازبه مناسبت بزرگداشت 7 دی
  مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام حاجتی
  مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام علیرضا پناهیان
  مصاحبه اختصاصی با مداح انقلابی حاج سعید کرمعلی
  یادش از دل اهل ایمان غایب نمی شود
  زمانیکه شیعیان ریشه کن می شوند!
  اقدام خالصانه| قرارگاه جهادی شهید اسکندری
  چقدر خسارت؟
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© روضه نیوز 1390
info@rozenews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار