تلکس روضه نيوز: مجالس امام حسين تبديل‌كننده سيئه به حسنه است
سه شنبه، 6 فروردین 1398 - 16:30     کد خبر: 18779

هر گناهي براي انسان مرضي است كه اگر ادامه يابد علاج آن سخت‌تر مي‌شود

 به گزارش روضه نيوز به نقل از شبستان؛حجت الاسلام والمسلمين «محمدرضا عابديني» استاد حوزه علميه به مناسبت ايام اعتكاف در مسجد دانشگاه تهران به سخنراني پرداخته و گفت: خداوند انسان را با هر نيازي به سمت خود راه داده است و هر حركت به سوي خدا يك بيدار شدن به دنبال دارد.بدون عکس

وي افزود: همان گونه كه خواب ديدن‌هاي انسان تعبير مي‌خواهد حوادثي هم كه در دنيا براي ما اتفاق مي‌افتد نياز به تعبير دارد، بسياري كه با حوادث حشر دارند ظاهر را مي‌بينند اما از حقيقت آن غافل هستند، مردم در دنيا خواب هستند وقتي مي‌ميرند تازه بيدار مي‌شوند و خواب آنها تعبير مي‌شود.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با بيان اينكه انسان بيدار با خواب همراه نيست و تعبير حوادث را مي‌فهمد، عنوان كرد: حوادث گسسته نيست كساني كه آن را گسته مي‌بينند خواب هستند، عمده ارتباط ما با حوادث گسسته است بنابراين علت و نتيجه آن را نمي‌دانيم؛ قرار نيست خداوند تمام علت تمام حقايق را با ريشه آن نشان دهد اگر قرار بود از ابتدا آتش گناه را ببينيد جزا و اختيار معنا نداشت.

استاد حوزه علميه با بيان اينكه ما شديدترين روايات را مي‌شنويم خوشمان مي‌آيد اما يادمان مي‌رود به اين دليل كه آن را جدي نگرفتيم، ابراز كرد: حوادث تعبير مي‌خواهد اگر تعبير نكرديد در ظاهر آن متوقف شديد؛ شيطان دنبال اين است كه انسان به ظاهر حوادث سرگرم شده و خواب بماند.

وي با بيان اينكه برخي اولياء الهي سفارش كردند كه سرگذشت هاديان و گمراهان را بخوانيد، گفت: در قرآن كريم سرگذشت رويش هاي پيامبران و اولياء الهي و ريزش‌هاي كافران و منافقان بيان شده است.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با بيان اينكه بهشت و جهنم بودن افراد همين الان است اما تعبير آن را در آخرت مشاهده خواهيم كرد، اظهار كرد: هر واقعه يا آيه‌اي در دنيا دنبال اين است كه ما را با خود ببرد اما ما مقاومت داريم و جذب آن نمي‌شويم امام صادق(ع) فرمودند چيزي نيست كه چشم شما مي بينند مگر اينكه براي تو پيام ويژه دارد، اگر انسان اينگونه باشد بيدار شده است.

 

استاد حوزه علميه با بيان اينكه چند مساله است كه سبب بيداري انسان مي شود، عنوان كرد: نخستين آن نعمت خدا را ديدن است، امام سجاد(ع) فرمودند وقتي نماز مي‌خوانيد همچون آخرين نماز باشد، به اين شكل حال انسان بسيار متفاوت مي‌شود.

وي افزود: گاهي خداوند انسان را به سختي‌ها مبتلا مي‌كند كه او را رشد دهد، جريان تحريم‌ها كه پيش آمد دشمن توقع داشت مردم قيام كنند اما مردم صبوري كردند، باران‌هاي عظيمي كه امسال باريد يكي از جهات آن به خاطر صبر مردم بود، اگر ما چنين نگاهي داشته باشيم شاكر درگاه الهي شده و نعمات براي ما افزايش مي‌يابد. با اين حالت انسان مي‌تواند به جايي برسد كه همه چيز را اسماالله ببيند.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با بيان اينكه در آخرت ما مشاهده خواهيم كه همه اشياء اطراف ما شعور دارند، گفت: اگر انسان حال نعمت را ادارك كند به مرور نورانيت را كسب خواهد كرد.

استاد حوزه علميه افزود: اگر انسان در ارتباطات خود با دنيا نعمت‌بين شد در وجود او ياس و نااميدي ايجاد نمي‌شود، حضرت موسي(ع) وقتي در بيابان مانده بود به درگاه الهي فرمودند خدا به هر چه بدهي نيازمند هستم، پس از آن با دختران شعيب و پدر آنها ملاقات كرده و نجات پيدا كردند.

وي با بيان اينكه هر گناهي براي انسان مرضي است كه اگر ادامه يابد علاج آن سخت‌تر مي‌شود، خاطرنشان كرد: كار شيطان اين است كه مرز گناه را كم رنگ جلوه دهد اگر انسان بين خود و گناه مرز كشيد عبور نخواهد كرد.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با بيان اينكه گاهي انسان گناه را محرميت مي‌داند اما گاهي آنر ا چاه مي‌داند كه خود را در آن نمي اندازد، گفت: ما به اعتكاف امديم كه مرز خود و گناه را پررنگ كنيم، اين ايام براي توبه بسيار عظيم است، مجالس امام حسين(ع) تبديل‌كننده سيئه به حسنه است و زمان بيداري و پررنگ شدن مرزهاي گناه است.

استاد حوزه علميه با بيان اينكه حسنات اجتماعي آثار بسيار بيشتري نسبت به حسنات فردي دارد، اظهار كرد: حال انسان‌هاي خوب در نگاه به ثواب و گناه متفاوت است.

وي افزود: شيطان تبعيت از خود را عادي‌سازي كرده و براي روز خاص نگه مي‌دارد، علت اينكه اصحاب پيامبر(ص) روز احد ايشان را تنها گذاشتند به علت گناهان سابق آنها بود، بايد توبه جانانه كنيم كه مبادا روزي ولي فقيه، امام زمان(عج) يا خدا را رها كنيم.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با بيان اينكه گاهي ابتلا براي ترفيع درجه و گاهي براي تطهير انسان است، خاطرنشان كرد: توجه به نعمات الهي، پررنگ شدن معاصي، توجه به عظمت حق، شناخت نفس اماره، معادباوري از جمله عواملي هستند كه سبب بيداري انسان مي‌شود.


برگشت به تلکس خبرها