تلکس روضه نيوز: تشرف بيش از يك ميليون زائر‌اولي به حرم رضوي
سه شنبه، 6 فروردین 1398 - 16:23     کد خبر: 18778

توليت آستان قدس رضوي گفت: در طول ۳ سال گذشته، بيش از يك ميليون زائر اولي به حرم رضوي مشرف شدند.

 به گزارش روضه نيوز ؛آيت‌الله سيدابراهيم رئيسي پيش از سخنراني مقام معظم رهبري در بارگاه رضوي در سخناني اظهار داشت: ماه مبارك رجب، ايام بسيار بابركتي است؛ عيد نوروز، آغاز بهار سال 1398 را تبريك عرض مي‌كنم و اميد داريم آغاز سال نو با نام مقدس اميرالمومنين(ع) بر همه هموطنان مبارك باشد و اميدواريم دعاي معتكفان در تمام مساجد و مراكز در حق همه ما و در حق امت اسلامي مستجاب شود.بدون عکس

توليت آستان قدس رضوي با اشاره به جوانان به عنوان رويش‌هاي انقلاب حاضر در اعتكاف گفت: اينها جزو افتخارات نظام اسلامي هستند و اميد است خداوند متعال به بركت اين زمان و مكان نوراني و به بركت مضجع نوراني امام هشتم بركاتش را بر جمع ما نازل فرمايد. صميمانه به عنوان خادم اين آستان مقدس از سوي مسئولان و علما و نماينده مقام معظم رهبري در استان و مسئولان عالي استان و از سوي تمامي خادمان اين آستان مقدم مقام معظم رهبري را گرامي مي‌داريم و اميد است سخنان راهبردي معظم‌له در روز نخست سال و در كنار مضجع نوراني آن حضرت براي تمام امت اسلامي و مردم بزرگوار چراغ راهي براي يك سال در برنامه‌ريزي و حركت اجتماعي و سياسي و اقتصادي و فرهنگي كشور باشد.

وي افزود: مقدم همه شما گرامي باد؛ گزارش مختصري از تلاش خادمان اين آستان مقدس در اين 3 سال كه توفيق خدمت اين بارگاه عظيم و ملكوتي را داشتم ارائه مي‌كنم؛ سياست زائرمحوري را دنبال كرديم؛ نخستين ماموريت مسئله توجه به زائر بود و هست و همچنان در برنامه آستان قدس رضوي توجه به زائر و محوريت زيارت نكته بااهميتي است. همه برنامه‌ها تحت الشعاع توجه به زائر و يك زيارت دلنشين است.

رئيسي گفت: تغييراتي كه در كالبد حرم مطهر داده شده و ده‌ها تغيير با حفظ اين بناي ملكوتي بوده در راستاي اين امر است تا زيارت تسهيل شود و ما زيارت را نه فقط در حرم مطهر مي‌بينيم بلكه زيارت را از مبداء تا مبداء تعريف مي‌كنيم؛ خودمان را موظف مي‌دانيم تا بتوانيم در اين مسير تسهيل امر زيارت شود.

وي ادامه داد: مشكل حضور زائران نيازمند و آناني كه مشكلات مادي رنجشان مي‌دهد را دنبال كرديم و در اين مدت با همكاري بخش‌ها و استان‌ها بيش از يك ميليون زائر اولي به مشهد آمدند. محل اسكان و تغذيه و وسيله رفت و آمد نيز فراهم شد؛ زائرشهري احداث شد كه در آنجا بيش از 20 هزار زائر بتوانند از اين مكان استفاده كنند. زائرسرايي ايجاد شد كه محرومان و افراد كم‌درآمد از آن استفاده كنند و زمينه اسكان 30 هزار زائر محروم در اين مدت فراهم شد.

توليت آستان قدس رضوي ادامه داد: براي زيارت تلاش شد تا براي همه مشتاقان امكانات فراهم شود؛ در توسعه حرم مطهر نيز به‌نظر رسيد بايد مكاني مسقف و هم در مواقعي به صورت صحن در نظر گرفته شود و مقدمات صحن رضوان آغاز و آماده پذيرش زائران است و بيش از 300 هزار نفر گنجايش استفاده و بهره برداري دارد.

وي افزود: اقداماتي كه نسبت به زائران و خدمت زائران صورت گرفته سبب شده امروز شاهد باشيم نذورات در آستان قدس به دو برابر افزايش يابد و موقوفات سالي كه آمديم 4 رقبه وقفي بود و امروز 82 رقبه وقفي و بيش از 227 رقبه آماده اقدامات مقدماتي وجود دارد. تلاش كرديم كه از هرگونه كاري كه هزينه اجتماعي دارد پرهيز و به اموري توجه كنيم كه ايجاد سرمايه ايجاد مي‌كند. اطعام براي زائران سه برابر شده اما بازهم مردم كمك مي‌كنند و اين اخلاص حضور خود مردم است.

رئيسي با اشاره به اقدامات فرهنگي آستان قدس رضوي تصريح كرد: در مشهد امكانات خوبي داريم؛ زائران امام هشتم غير از موقعيت در حرم مطهر بايد براي اوقاتشان فكري كرد؛ 4 مركز در مشهد به عنوان مراكز فرهنگي و تربيتي تاسيس شد تا معرفت افزايي نسبت به سيره رضوي صورت گيرد و باغ بيلدر به پسران اختصاص يافت و تا امروز بيش از 70 هزار نفر از اين مكان استفاده كرده‌اند و مركز دوم باغ اردوگاه خاتون بود كه در اختيار بانوان براي كار فرهنگي و معرفت‌افزايي قرار گرفت و مجتمع دانشجويي نيز ايجاد شد تا صرفا مورد استفاده دانشجويان سراسر كشور قرار گيرد.

وي افزود: در اين مراكز اجازه قطع شدن يك درخت را هم نداديم و فضا نيز فضاي مفرحي است اما كاربري را در راستاي سيره رضوي قرار داديم و مركز چهارم نيز در تهران 4 هكتار باغ به مركز تربيتي توانا براي تربيت مربيان تبديل شد. اين‌ها همه بيش از يك سال و نيم كار مطالعاتي داشته است. مهدالرضا(ع) تعدادش 100 درصد افزايش يافته و اكنون 157 مركز داريم.

توليت آستان قدس رضوي عنوان كرد: مركز مشاوره جوانان، ده‌ها روانشناس از بهترين روانشناسان را براي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي جذب كرده است و اين مراكز مشاوره از حرم مطهر آغاز و در سراسر كشور توسعه يافته است. امروز نه فقط در حرم رواقي به عنوان شعر دعبل داريم بلكه در سراسر كشور براي شعرا و ادبا مراكز شعر رضوي داريم؛ از مراكز مهم ديگر مسئله سوغات فرهنگي زائر است كه دو سال روي آن كار فكري كرديم زيرا سوغات زائر بايد تناسب با زيارت داشته باشد و حريم و حرم بايد يك آهنگ داشته باشد. اين كار، به عنوان كار مطالعه شده به عنوان مركز فرهنگي براي سوغات زائر راه افتاد و تصدي‌گري را در اين زمينه صحيح نمي‌دانيم زيرا كار بخش خصوصي است و بايد خودش وارد ميدان شود.

وي با اشاره به اينكه امام رضا(ع) بنيانگذار گفت‌وگوي اديان است و در اين راستا نشست علمي راه‌اندازي و گفت‌وگوي اديان ابراهيمي در مشهد برقرار شد، تصريح كرد: گفت‌وگوي ميان عتبات و ديپلماسي زيارت مقدمه‌اش ايجاد شده است و هفته فرهنگ رضوي و كاروان زير سايه خورشيد نيز راه‌اندازي شد؛ امروز كشورهاي زيادي تحت‌الشعاع اين كار قرار دارند و به لطف خداوند دنبال مي‌شود.

رئيسي با اشاره به افزايش 8 برابري آموزش قرآن و 2 برابري تربيت مبلغان فرهنگي در حرم رضوي خاطرنشان كرد: ارتباطات با تشكل‌هاي فرهنگي به ويژه جوانان و دانشجويان و طلاب در حال افزايش است و اميدواريم اين حركت بين‌المللي با قوت دنبال شود. مسئله مهم ديگر موضوع توجه به فقرا و محرومان است. نگرش ما به نيازمندان اين نيست كه اگر نيازي رفع شود او بدعادت مي‌شود و اين فرهنگ را قبول ندارم.

توليت آستان قدس رضوي خاطرنشان كرد: كسي كه نيازمند باشد و به اين حريم كشيده شود بايد به هر طريق ممكن گره گشايي كنيم؛ اين گره گشايي جزو نعمت‌هاي خداست و در مراكز موقوفاتي به امر رهبر معظم انقلاب تلاش كرديم مركزي تحت عنوان مجتمع فرهنگي و كتابخانه و داراالشفاء برپا كنيم و مراكزي شناسايي كرديم و در سرخس و درگز و گناباد و قائن اين مراكز شناسايي شده است.

رئيسي بيان كرد: بيش از 3 هزار گروه جهادي در سراسر كشور از طريق آستان قدس حمايت شدند و كار جهادي در جاي جاي كشور صورت گرفته و بايد از دانشجويان و طلاب در اين زمينه تشكر كنيم. آنها ميدان‌دار بودند و ما صرفا پشتيباني كرديم. اصل كمك به جهيزيه را نيز در دستور كار داشتيم؛ اصل كار توانمندسازي محرومان و نيازمندان است و در اين زمينه نيز اقداماتي در زمينه كشاورزي و لايروبي قنات صورت گرفته و قريب به 250 قنات در خراسان بزرگ لايروبي شده و در خيلي از خانه‌ها نيز دام سبك ايجاد اشتغال كرده است.

وي گفت: بيش از 100 هزار بيمار نيازمند توسط خادمياران رضوي ويزيت شدند و در مناطق حادثه ديده نيز بنياد كرامت و آستان قدس حضور پيدا مي‌كنند و در سيل اخير مازندران نيز بنياد كرامت آستان قدس رضوي ورود سريع داشت و به كمك سيل‌زدگان شتافت. 600 واحد مسكوني در مشهد و بيرجند با عنوان مسكن جوانان راه اندازي شده و فاز نخست آماده افتتاح شده است. اعلام كرديم زيبنده نيست در كنار حرم رضوي كسي سر به بالين بگذارد و اين طرح را جوانان در مشهد دنبال كردند و طرح مشهد بدون گرسنه را دنبال كردند. انشاءالله در عيد امسال كسي در مشهد و شعاع اطرافش گرسنه سر به بالين نمي‌گذارد.

توليت آستان قدس رضوي خاطرنشان كرد: هميشه مسئله اقتصادي آستان قدس رضوي و هزينه و درآمدش مورد سوال بوده است؛ براي اولين بار عرض مي‌كنم سامانه شفافيت رضوي را شكل داديم و تمام شركت‌هاي اقتصادي پشت ويترين قرار گرفت و در سراسر كشور همه مي‌توانند شرايط را ببيند و معتقديم اين شفافيت بر اعتماد مردم مي‌افزايد؛ سرمايه اجتماعي را نبايد از دست دهيم و هر كاري در اين كشور كه سرمايه اجتماعي را دچار آسيب كند بايد كنار گذاشت و تمام تلاش بايد در راستاي اعتمادسازي باشد و از هرگونه هزينه اجتماعي بايد پرهيز شود. سراغ هر كاري كه سود داشته باشد نرفتيم؛ پاساژسازي كار آستان قدس نيست اما اگر يورو براي بيمار هموفيلي از كشور خارج نشود صحيح است و امروز 45 درصد نياز هموفيلي‌ها در كارخانجات استان قدس توليد مي‌شود و تا چند ماه ديگر صددرصد نياز هموفيلي‌ها تامين مي‌شود.

رئيسي تصريح كرد: بيمارستان رضوي را ارديبهشت 95 سوبسيد مي‌داديم اما اكنون 50 تخت زده‌اند و با صددرصد ظرفيت كار مي‌كنند و زمينه چند بيمارستان رضوي برايش فراهم شده است؛ دارالشفاهايي در حال ساخت است و بيش از 7 دارالشفا ساخته شده و بازهم كارها در ميانه راه است و در آينده ادامه پيدا مي‌كند. شبكه عظيمي به نام خدمت تشكيل شد؛ خدمت فقط در حرم مطهر نيست و خادم و مخدوم فقط در حرم رضوي نيست؛ از باب توسعه خدمت و خادم و مخدوم امروز بيش از 200 هزار نفر در سامانه خدمت آماده هستند و روزهاي بسياري در شهر و ديار خود گره گشايي مي‌كنند و امروز اين خادمياري تبديل به موجي از خدمتگزاري شده و موج آن همچنان در سراسر كشور ادامه دارد.

توليت آستان قدس رضوي با اشاره به اينكه در اين امر همه دخيل هستند تصريح كرد: در دنيا حقوقدانان بدون مرز مطرح هستند اما ما اينجا محور داريم و آن محور امام رضا(ع) است؛ تلاش شده حتي در بخش‌هاي كشاورزي به كار استراتژيك روي بياوريم و امروز توليد بذر و نهال را در دستور كار داريم و خادمان ما در اين بخش فعال هستند؛ روزي كه ما آمديم 14 شركت زيان‌ده بود و امروز جز يك شركت هيچ شركت زيان‌ده نداريم و امروز سود هم برخلاف اينكه مشكل اقتصادي در برخي جاهاي ديگر هست وجود دارد و اين با حضور بچه‌هاي بسيجي و حزب اللهي محقق شده و يك كارگر بيكار شده نداريم و كارخانه دارو و نان رضوي نيز توسعه يافته و سود نيز 438 بوده و به 2580 رسيده يعني 5 برابر شده پس در اين كشور مي‌شود كار كرد و نيروي كارآمد اگر باشد اين مهم محقق مي‌شود.


برگشت به تلکس خبرها