تلکس روضه نيوز: سال ۹۸ ؛ سال «رونق توليد» نامگذاري شد
جمعه، 2 فروردین 1398 - 11:43     کد خبر: 18775

رهبر معظم انقلاب در پيام نوروزي:امسال هم عيد نوروز را كه با ميلاد مسعود امير مؤمنان و مولاي متّقيان همزمان شده است، به ملّت عزيز ايران تبريك عرض كنم.

 به گزارش روضه نيوز ؛به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي به‌مناسبت آغاز سال 1398 هجري شمسي، با تبريك عيد نوروز و ميلاد مسعود اميرمؤمنان حضرت علي عليه‌السلام به هم‌ميهنان عزيز و بويژه خانواده‌هاي معظم شهيدان و جانبازان، و با آرزوي سالي توأم با شادي، سعادت، سلامت جسمي و توفيقات روزافزون مادي و معنوي براي ملت ايران، سال جديد را سال «رونق توليد» نامگذاري كردند.

ايشان در ارزيابي سال 97، آن را سالي پُر ماجرا خواندند و خاطرنشان كردند: دشمنان در اين سال نقشه‌هاي زيادي براي ايران كشيده بودند، اما ملت ايران به معني واقعي خوش درخشيد و با صلابت و بصيرت و با همت جوانان، آن نقشه‌ها را خنثي كرد.

رهبر انقلاب اسلامي واكنش مردم به تحريمهاي شديد آمريكا و اروپا را در عرصه‌هاي سياسي و اقتصادي واكنشي محكم و مقتدرانه برشمردند و افزودند: در عرصه سياسي مظهر اين واكنش راهپيمايي عظيم 22 بهمن و موضع‌گيري‌ها مردم در طول سال بود و در عرصه تقابل اقتصادي نيز با «افزايش ابتكارات علمي و فني»، «افزايش چشمگير شركتهاي دانش بنيان»، «افزايش توليدات زيربنايي و اساسيِ داخلي مانند افتتاح فازهاي متعدد گاز جنوب كشور و افتتاح پالايشگاه بزرگ بندرعباس»، ملت ايران توانست در مقابل دشمني و خباثت دشمنان، قدرت و هيبت و عظمت خود را نشان دهد و آبروي ملت و انقلاب و نظام جمهوري اسلامي افزايش پيدا كرد.

ايشان در ادامه مشكل اساسي كشور را همچنان مشكل اقتصادي دانستند و با اشاره به افزايش مشكلات معيشتي مردم در ماههاي اخير، گفتند: بخشي از اين مشكلات مربوط به مديريتهاي نارسا در زمينه مسائل اقتصادي است كه حتماً بايد جبران شود، البته برنامه‌ها و تدابيري انديشيده شده است كه اين تدابير بايد در طول سال جديد به ثمر بنشيند و مردم آثار آن را احساس كنند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأكيد مجدد بر اينكه اولويت و مسئله فوري و جدي كشور، مسئله اقتصاد است، از «كاهش ارزش پول ملي» «قدرت خريد مردم» و «كم‌كاري و يا تعطيل بعضي كارخانجات» به‌عنوان مشكلات مهم اقتصاد كشور ياد و تأكيد كردند: بر اساس مطالعه و همچنين نظرات كارشناسان، كليد حل همه اين مشكلات «توسعه توليد ملي» است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به استقبال مردم از شعار سال 97 يعني «حمايت از كالاي ايراني» و آثار مثبت آن، افزودند: امسال، مسئله محوري و اصلي، مسئله «توليد» است، زيرا اگر توليد جريان يابد، هم مشكلات معيشتي و اشتغال حل مي‌شود، هم موجب استغناي كشور از بيگانگان و دشمنان خواهد شد و حتي مي‌تواند مشكل ارزش پول ملي را تا حدود زيادي برطرف كند، بنابراين من شعار امسال را «رونق توليد» قرار دادم.

حضرت آيت الله خامنه‌اي همگان را به تلاش براي رونق توليد در كشور فراخواندند و ابراز اميدواري كردند با گسترش چشمگير و محسوس اين تلاش در طول سال، مشكل اقتصادي در مسير حل شدن قرار بگيرد.

ايشان با درود به ارواح مطهر امام راحل و شهيدان سرافراز، و با سلام به پيشگاه حضرت ولي‌عصر(عج)، دعاي آن بزرگوار و سعادت ملت ايران و همه ملتهايي كه نوروز را گرامي مي‌دارند، از خداوند متعال مسألت كردند.

متن كامل پيام نوروزي امام خامنه‌اي به شرح ذيل است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم
يا مقلّب القلوب و الابصار يا مدبّر اللّيل و النّهار يا محوّل الحول و الاحوال حوّل حالنا الي احسن الحال.

خدا را شكرگزارم كه مقدّر فرمود امسال هم عيد نوروز را كه با ميلاد مسعود امير مؤمنان و مولاي متّقيان همزمان شده است، به ملّت عزيز ايران تبريك عرض كنم؛ عيدتان مبارك هم‌ميهنان عزيز! اميدوارم همه‌ي شما با سعادت، با سلامت جسمي، با دل شاد و با توفيقات روزافزون مادّي و معنوي ان‌شاءالله اين سال جديد را بگذرانيد. تبريك ويژه عرض ميكنم به خانواده‌ي معظّم شهيدان و به جانبازان عزيز و خانواده‌هاي آنها، و درود فراوان ميفرستم به روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح مطهّر شهيدان.

سال پُرماجرايي را گذرانديم. در اين سالي كه گذشت، ملّت ايران به معني واقعي خوش درخشيد. دشمنان نقشه‌ها كشيده بودند، نقشه‌ها داشتند براي ملّت ايران. صلابت ملّت و بصيرت ملّت و همّت جوانان، نقشه‌هاي دشمنان را خنثي كرد. در مقابلِ تحريمهاي شديد و به قول خودشان بي‌سابقه‌ي آمريكا و اروپا، ملّت ايران، هم در عرصه‌ي سياسي، هم در عرصه‌ي اقتصادي يك واكنش محكم و مقتدرانه‌اي از خود نشان داد.

در عرصه‌ي سياسي، مظهر اين واكنش راه‌پيمايي عظيم بيست‌ودوّم بهمن و موضع‌گيري‌هاي مردم در طول ماه‌هاي اين سال بود. مظهر موضع‌گيريِ تقابل اقتصادي، [عبارت است از] افزايش ابتكارات علمي و فنّي، افزايش چشمگير شركتهاي دانش‌بنيان، افزايش توليدات زيربنائي و اساسي داخلي كه از جمله همين چند روز قبل از اين، افتتاح فازهاي متعدّد گاز جنوب كشور و قبل از آن، افتتاح پالايشگاه بزرگ بندرعبّاس و از اين قبيل كارهايي كه انجام گرفته، بود. بنابراين ملّت در مقابل دشمنيِ دشمنان و خباثت دشمنان توانست قدرت خود، هيبت خود، و عظمت خود را نشان بدهد و آبروي ملّت ما و آبروي انقلاب ما و آبروي نظام جمهوري اسلامي ما بحمدالله افزايش پيدا كرد.

مشكل اساسي كشور، همچنان مشكل اقتصادي است؛ بخصوص در اين ماه‌هاي اخير، مشكلات معيشتي مردم زياد شد. بخشي از اينها مربوط است به مديريّتهاي نارسا در زمينه‌ي مسائل اقتصادي كه اينها حتماً بايستي جبران بشود. برنامه‌هايي وجود دارد، تدابيري انديشيده شده كه ان‌شاءالله اين تدابير در طول سال جاري، سالي كه امروز از اين لحظه شروع ميشود -سال 98- بايستي به ثمر بنشيند و مردم آثار آن را احساس بكنند. آنچه من عرض ميكنم، اين است كه مسئله‌ي فوري كشور و مسئله‌ي جدّي كشور و اولويّت كشور فعلاً مسئله‌ي «اقتصاد» است. در مسئله‌ي اقتصاد مسائلي كه داريم زياد است: بحث كاهش ارزش پول ملّي يك مسئله‌ي مهم است، بحث قدرت خريد مردم همين جور، بحث مشكل كارخانه‌جات و كم‌كاري و احياناً تعطيل بعضي از كارخانه‌جات از اين قبيل است. اينها مشكلات است. آنچه من مطالعه كردم و از نظر كارشناس‌ها استفاده كردم، كليد اين همه، عبارت است از «توسعه‌ي توليد ملّي».

سال 97 را ما سال «حمايت از كالاي ايراني» اعلام كرديم. نميتوانم بگويم كه اين شعار به طور كامل عملي شد، امّا ميتوانم بگويم اين شعار به صورت وسيعي مورد توجّه قرار گرفت و در بسياري از موارد، اين شعار از سوي مردم مورد استقبال قرار گرفت و عمل شد و همين قطعاً تأثير خواهد داشت. امسال مسئله‌ي «توليد» مطرح است. ميخواهم مسئله‌ي توليد را به عنوان محور فعّاليّت قرار بدهم. مقصود خود از توليد را ان‌شاءالله در سخنراني روز اوّل سال توضيح خواهم داد كه منظور از توليد چيست. توليد اگر چنانچه به راه بيفتد، هم ميتواند مشكلات معيشتي را حل كند، هم ميتواند استغناء كشور از بيگانگان و دشمنان را تأمين كند، هم ميتواند مشكل اشتغال را برطرف كند، هم حتّي ميتواند مشكل ارزش پول ملّي را تا حدود زيادي برطرف كند. لذاست كه مسئله‌ي توليد به نظر من مسئله‌ي محوري امسال است؛ لذا من شعار را امسال اين قرار دادم: «رونق توليد». بايد همه تلاش كنند توليد در كشور رونق پيدا كند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله اين معنا به صورت چشمگيري در كشور محسوس باشد. اگر اين [طور] شد، اميدواريم كه ان‌شاءالله حلّ مشكل اقتصادي راه بيفتد.

سلام و صلوات و درود قلبي خودم را به پيشگاه وليّ‌عصر (ارواحنا فداه) عرض ميكنم و دعاي آن بزرگوار را براي شما ملّت عزيز مسئلت ميكنم و سعادت ملّت ايران و همه‌ي ملّتهايي كه نوروز را گرامي ميدارند، از خداي متعال مسئلت ميكنم.

والسّلام عليكم و رحمةالله و بركاته


برگشت به تلکس خبرها