تلکس روضه نيوز: ثمن بهشت، توحيد و «لا اله الا الله» است
یکشنبه، 19 اسفند 1397 - 14:21     کد خبر: 18770

استاد شيخ حسين انصاريان گفت: «ثمن الجنة لا اله الا الله» توحيد، ثمن و قيمت بهشت است و اين توحيد، يعني «لا اله» هيچ معبودي در اين عالم وجود ندارد «الا الله»؛ پس هيچ كس را نپرست، َمقابل كسي خم نشو و خودت را هزينهٔ غيرخدا نكن كه همه اش ضرر است و اين قيمت بهشت است.

 به گزارش روضه نيوز ؛ استاد شيخ حسين انصاريان در حسينيه بني الزهرا(س) تهران گفت: آيه «فَمٰا رَبِحَت تِجٰارَتُهُم» (سوره بقره، آيه 16) يكي از آيات صريح قرآن مجيد است كه مي فرمايد: در هزينه كردن بدن، جان، عقل و فطرت به گمراهي افتاده اند و سرمايه را در بازاري معامله كرده اند كه كل سرمايه رو به نابودي رفته است.

وي با ارائه توضيح بيشتر و ذكر آيه قرآن «وَ اَلذِينَ كفَرُوا يتَمَتعُونَ وَ يأكلُونَ كمٰا تَأكلُ اَلأَنعٰامُ وَ اَلنٰارُ مَثوي لَهُم» (سوره محمد، آيه 12) گفت: اينها بدن، عقل، قلب و فطرت خود را در گردانه كارهايي قرار دادند كه فقط به بدن لذت مي داد و درِ شكم را هم به روي هر ماده اي كه دلشان خواست، باز كردند و اين افراد مسافران به سوي آتش و دوزخ هستند.

استاد انصاريان در ادامه افزود: اين افراد نيز سرمايه دار هستند، ولي سرمايه به خطا، غلط و اشتباه هزينه شده است و كار غلط با آن انجام داده اند، اين كار را بيراهه انجام داده اند و به خسارت خورده اند.

در تجارتِ با خداوند هيچ ضرر و كسادي وجود ندارد

وي در ادامه سخنان خود به انسان هاي مقابل اين افراد اشاره كرد و گفت: عده ديگري هم با همه سرمايه هاي وجودي خويش با خدا تجارت كردند و طبق آيه «يرجُونَ تِجٰارَةً لَن تَبُورَ» (سوره فاطر، آيه 29) اين افراد به تجارت خود اميد داشته و ذره اي خسارت، ضرر و كسادي بر اين تجارت راه ندارد.

استاد انصاريان تأكيد كرد: اين افراد انسان هاي متكبري نبودند كه مانند ابليس در برابر خدا قَد عَلَم كرده و مقابل حق بايستند و به دليل آنكه تكبر نداشتند، به تمام منابع حقيقت وصل شدند و از طريق آن اتصال، فيوضات الهيه را به خويش منتقل كردند بنابراين بزرگ و عظيم شدند و به مقام ولي الله و عبدالله رسيدند.

توحيد نخستين منبع اتصال به خير و نور است

وي با بيان اينكه افرادي كه تكبر نداشتند خود را به منابع 12 گانه اي وصل كردند، افزود: توحيد نخستين منبع اتصال است كه كل خير و سود در اتصال به اين منبع بوده است و اين افراد با تواضع و فروتني به اين درجه رسيده و رجيم، ملعون، مطرود، مذموم و مدحور نشدند.

استاد انصاريان در ادامه چنين گفت: القاب مذكور عناويني است كه قرآن براي ابليس آورده است «قٰالَ فَاخرُج مِنهٰا فَإِنك رَجِيمٌ * وَ إِن عَلَيك لَعنَتِي إِليٰ يومِ اَلدِينِ» (سوره ص، آيات 77-78) و علت اين عناوين تنها تكبر بود.

تكبر و خودپسندي تنها دليل خسران و شقاوت انسان است

وي بر اساس آيات و روايات تكبر و خودپسندي را تنها دليل اين همه خسران عنوان كرد و بيان داشت: در طول تاريخ برخي تكبر علمي داشتند و با اين سخن به اولياي خدا نشان دادند كه هيچ چيز نمي فهمند و در تاريكي «خودم همه چيز را مي فهمم» حبس و زنداني بودند.

استاد حوزه خاطر نشان كرد: وجود انسان نشان مي دهد كه ما همه چيز را نمي فهميم كه اگر چنين نبود يك انسان بي نياز به مشورت مي شد و به عقل، علم و راهنمايي ديگران نيازي نداشته و حتي به انبيا و اولياي الهي هم نياز نداشت در حالي كه يك سفره گسترده نيازمندي براي ما پهن شده است.

گناه و باطل گرايي انسان گواه نياز او به اوليا و انبيا الهي است

استاد انصاريان تصريح كرد: اگر انسان بي نياز به مشورت، اوليا و انبيا الهي بود و به انرژي و نيرويي خارج از وجود خويش نياز نداشت كه هيچگانه دچار اشتباه، انحراف، باطل گرايي و غرق شدن در لذت هاي جسمي و شكمي نمي شد.

وي ادامه داد: در سوره يوسف چنين آمده است «إِنِي أَعلَمُ مِنَ اَللٰهِ مٰا لاٰ تَعلَمُونَ» (سوره يوسف، آيه 96) كه حضرت يعقوب(ع) به ده پسرش كه ظلم كرده بودند چنين مي گويد كه من مي فهمم، «أَعلَمُ مِنَ اَللٰهِ» او به من فهمانده است بنابراين اگر كسي بگويد من خود همه چيز را مي فهمم به اين معناست كه از يعقوب(ع) و ابراهيم(ع) بالاتراست.

اتصال به منابع دوازده گانه سعادت انسان را تضمين مي كند

 مترجم قرآن و نهج البلاغه اضافه كرد: اتصال به اين دوازده منبع، تجارتي است كه نه تنها ضرري در اين تجارت نيست، بلكه كل آن سود است مانند سلمان، ابوذر، مقداد، ميثم و تمام خوبان به دليل همين اتصال است و ريشه و اساس اين اتصال تواضع مقابل حق است.

اين پژوهشگر علوم قرآني در ادامه سخنان خود گفت: «وَ اَلذِينَ جٰاهَدُوا فِينٰا» (سوره عنكبوت، آيه 69) كساني كه خودشان را براي خود منِ خدا هزينه مي كنند، «لَنَهدِينهُم سُبُلَنٰا» همه راه هاي فيوضات را به روي او باز مي كنم انسان كمي كمك مي كند ولي خداوند درياوار به انسان كمك مي دهد كه يقين، آراستگي، بردباري و كرامت پيدا كند؛ يعني خدا هم واردِ ساختن انسان مي شود.

استاد انصاريان در تعريف خدا، درياوارِ توحيد افزود: يعني يك نفر را مستقل در دخالت در امور و بقيه موجودات عالم را ابزار دستش بدانيد كه با آن ابزار، تمام برنامه ها را در جهت نفع دهي قرار بدهد كه اين ياري خداست.

وي اضافه كرد: شيخ صدوق(ره) چند روايت خيلي ناب در كتاب توحيدش نقل مي كند؛ پيوند با خدا كه معبودي غير از او وجود ندارد. مستقلي غير از او در اين عالم وجود ندارد و هرچه غير از او هست، ابزار دست اراده و قدرت اوست.

ثمن بهشت، توحيد و «لا اله الا الله» است

استاد انصاريان يادآور شد: «ثمن الجنة لا اله الا الله» توحيد، ثمن و قيمت بهشت است و اين توحيد، يعني «لا اله» هيچ معبودي در اين عالم وجود ندارد «الا الله»؛ پس هيچ كس را نپرست، َمقابل كسي خم نشو و خودت را هزينه غيرخدا نكن كه همه اش ضرر است و اين قيمت بهشت است.

نويسنده كتاب «جايگاه انسان در نظام آفرينش» با اشاره به روايتي از امام باقر(ع) افزود: «ليس شيء إلا و له شيء يعدله» هيچ چيز در عالم نيست، مگر اينكه مثل خودش برابر و هم وزن دارد، «إلا الله عزوجل» مگر يك نفر كه برابر و هم وزن ندارد و آن هم پروردگار است.

در عالم براي توحيد اعتقادي و اشكي از ترس عظمت خدا، هيچ هم وزني نيست

استاد انصاريان در ادامه اين حديث گفت: «فإنه لا يعدله شيء و لا اله الا الله» و يك حقيقت ديگر هم كه برابر و هم وزن ندارد، توحيد اعتقادي است.

وي در پايان افزود: «فإنه لا يعدلها شيء و دمعة من خوف الله» يك چيزي هم كه در اين عالم برابر و هم وزن ندارد، قطره اشكي از ترس پروردگار، البته از ترس عظمت پروردگار است، «فإنه ليس لها مثقال» براي اين يك قطره اشك هم وزني در اين عالم وجود ندارد. «سالت علي فان سالت علي وجهه» اگر اين قطره اشك روي صورت ريخت، «لم يرهقه قتر وَ لا ذِلةٌ عدَهَا أَبَداً» اين چهره در عالم روسياه و خار نمي شود.


برگشت به تلکس خبرها