تلکس روضه نيوز: از سرپل ذهاب تا سرپل صراط يك مو بيشتر راه نيست
دوشنبه، 13 اسفند 1397 - 08:30     کد خبر: 18757

عماد آبشناس، تحليلگر در وب‌سايت خبرگزاري روسي نوشت: بايد به همه معماران تاكيد شود كه ساخت و ساز را ضد زلزله انجام دهند وگرنه سرپل صراط مردم منتظر آنها خواهند بود.

 به گزارش روضه نيوز ؛ 

به  نقل از جام نيوز، عماد آبشناس، تحليلگر و فعال سياسي در وب‌سايت خبرگزاري روسي اسپوتنيك، مقاله‌اي در مورد زلزله ديروز كرمانشاه با عنوان «از سرپل ذهاب تا سرپل صراط يك مو بيشتر راه نيست» منتشر كرد. وي در اين مقاله با نقد مقاومت سازه‌هاي ايراني در مقابل زلزله، راهكارهايي را براي جلوگيري از خسارات ناشي از زلزله ارائه داد.

 

وي در اين مقاله آورده است: باز هم زلزله آمد و باز هم كرمانشاه و سرپل ذهاب و قصر شيرين و گيلانغرب و دالاهو و ... صحنه اين زلزله بودند تا ما متوجه شويم سرزمينمان آسيب پذير است و مجبور هستيم خود را براي چنين روزهايي آماده كنيم.


شايد بتوان گفت زلزله سال گذشته كرمانشاه بهانه اي بود براي اينكه امسال در اين منطقه همه تداركات لازم براي مقابله با زلزله اتخاذ شود و مردم هم آمادگي لازم براي مواجهه با زلزله را داشتند وساختمان هاي جديد بر معيار هاي مهندسي ضد زلزله ساخته شود، به همين دليل فعلا تلفات جاني اي در اين ماجرا نبود.


با اين حال حدود 700 تن در اين زلزله مجروح شدند كه طبق اعلام اورژانس كشور بيشتر به دليل هول زدن و ترس و واهمه از زلزله و تلاش براي فرار آسيب ديدند نه از خود زلزله.


نيروهاي امتدادي هم با توجه به زلزله سال گذشته كرمانشاه و پس لرزه هاي آن آمادگي لازم براي مواجهه با چنين شرايطي را داشتند وهمين ماجرا منجر شد كه رسيدگي به مصدومان بسيار سريع انجام شود.


خوب حالا فرض كنيم چنين زلزله اي جاي ديگر واقع شده بود. آنوقت چه مي خواستيم بكنيم؟ آيا همه جاي كشور آمادگي كرمانشاه را دارد؟ بسيار خوب مي دانيم كه تقريبا كل كشور روي خط زلزله است و اين اتفاق ممكن است براي هر جاي ديگر نيز پيش آيد و اگر چنين اتفاقي براي شهر هاي بزرگ رخ دهد با فاجعه مواجه مي باشيم.


اگر مثلا خداي نا كرده چنين اتفاقي در تهران پيش آيد چه قدر امكانات آماده براي تدارك چنين زلزله اي را داريم؟ آيا تعداد كانكس هاي مورد نياز جهت اسكان كه در كرمانشاه يك سال است كمبود آن احساس مي شود براي تهران پاسخگو است؟ آيا بهتر نيست كه ساختمان هايمان خود مكاني براي پناه ما باشد تا مكاني براي دفن ما؟


گويند هميشه پيشگيري به از درمان است، با اينكه تا به حال تهراني ها و اهالي شهرهاي بزرگ توانسته اند از اين مصيبت احتمالي سر سالم به در ببرند اما اين دليل نمي شود كه براي مواجهه با چنين ماجرايي خود را آماده نكنيم، به هر حال اين مصيبتي است كه ممكن است سر هر شهري پيش آيد.


كشور ژاپن كلا كشوري زلزله خيز است و شهر توكيو روزانه شاهد چنين زلزله مي باشد، اما ژاپني ها براي مواجهه با چنين رخداد هايي ساختار مهندسي ساخت و ساز خود را بهبود بخشيده‌اند بصورتي كه حتي اگر توكيو با زلزله اي بالاي 8 ريشتر نيز مواجه شود ساختمان ها با هيچ مشكلي برخورد نكنند. مي گويند زلزله هايي در سطح پنج يا شش ريشتر بازي اله كلنگ برايشان به حساب مي آيد.


شهر هم مملو از برج هاي بزرگ سر به فلك كشيده و پل هاي چندين طبقه اي مي باشد. چرا ما نيز از آنها الگو برداري نمي كنيم تا ببينيم آنها براي سيستم معماري خود چه كار كرده اند تا ما نيز همان كار را انجام دهيم و معماري شهري ما طبق همان استانداردها باشد؟


رابطه مان با هيچ كشوري كه خوب نباشد حداقل با ژاپن خوب است و ژاپني ها هميشه اعلام كرده اند كه آماده هستند فناوري ساخت و ساز خود براي مقابله با زلزله را تقديم ايران كنند.


مشكل در اين است كه عليرغم اينكه بسياري از قوانين براي ساخت و ساز در شهرهاي بزرگ در ايران تدوين شده اند هنوز بسياري از ساختمان ها توسط بناهاي تجربه اي ساخته مي شود و نه مهندسين عمران و طراحي آن طبق نقشه هاي پيش آماده است و نه طراحي شده بر اساس شرايط خاص آن محدوده توسط معمار ها.


متاسفانه بسياري به اشكال مختلف از زير بار ساخت و ساز طبق قوانين و مقررات طفره مي روند و فقط جريمه اش را به شهرداري ها پرداخت مي كنند. نبايد در اين ماجرا جريمه قابل قبول باشد و بايد همه الزام شوند كه قانون را رعايت كنند.


اگر بتوانيم فقط همين يك مورد را انجام دهيم مي بينيم كه در صورت وقوع هر اتفاقي تلفات انساني ما به حد اقل خواهد رسيد، كما اينكه در كرمانشاه دليل اصلي كم بودن تعداد تلفات اين بود كه طي يكسال اخير همه ساخت و سازهاي جديد بر اساس معيار‌هاي مهندسي ضد زلزله بوده.


بايد به همه معماران تاكيد شود كه ساخت و ساز را بايد طبق معيار‌هاي مهندسي ضد زلزله انجام دهند وگرنه سرپل صراط مردم منتظر آنها خواهند بود.

 

به گزارش جام نيوز، گفتني است، ايران كشوري زلزله خيز است از همين جا مردم عزيز كشورمان بايد در هنگام ساخت و ساز تمام قوانين ساخت و ساز را مطابق با استاندارهاي ضد زلزله رعايت كنند. عدم رعايت اين مسئله نه تنها ممكن است در آينده نزديك تلفات مالي داشته باشد بلكه ممكن است با تلفات جاني غير قابل جبران همراه باشد.


برگشت به تلکس خبرها