روضه نيوز : گام دوم انقلاب و رسالت ستايشگران اهل بيت
سه شنبه، 14 اسفند 1397 - 14:53 کد خبر:18762
ستايشگران اهل بيت(ع)، بايد «مردم را به سمت اهداف انقلاب، كه ايجاد دنياي مؤمن، دنياي سالم، دنياي امن و امان براي انسان، دنيايي كه به معناي واقعي كلمه مزرعه‌ي آخرت باشد، راهنمايي كنند.


 به گزارش روضه نيوز ؛به نقل از پايگاه اطلاع رساني KHAMENEI.IR، هفتم اسفندماه ۱۳۹۷ در سالروز ولادت با سعادت ام‌الائمه حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها، فضاي حسينيه امام خميني معطر به عطر فضائل و مناقب آن بانوي بزرگ اسلام بود و جمعي از ذاكران اهل‌بيت عليهم‌السلام در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي به مديحه‌سرايي پرداختند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نيز در اين ديدار طي سخناني به جنبه‌هاي مختلف جايگاه و اهميت مسأله‌ ستايشگري اهل‌بيت عليهم‌السلام پرداختند و با توجه به شرايط روز دنياي اسلام و كشور فرمودند: «امروز همه موظّفيم، همه مسئوليم؛ جامعه‌ مدّاحان هم جزو جوامع مسئول كشور است. معارف اسلامي را تبيين كنيد.»

حجت الاسلام سعيد صلح ميرزايي طي يادداشتي به «رسالت ستايشگران اهل بيت در گام دوم انقلاب» پرداخته است كه در ادامه آمده است؛

همواره در صحنه، با پرچم اهل بيت عليهم‌السلام

انقلاب اسلامي ايران بر تمامي عرصه‌هاي معنوي و ديني جامعه‌ ايراني و جهان اسلام تأثير شگرفي گذاشته است. هم در رشد اخلاقي و معنوي مردم و هم رشد كمّي و كيفي اصناف مرتبط با معنويّت و دين –اعم از حوزه‌هاي ديني، تبليغ و خطابه‌هاي مذهبي، مدّاحي، شعر آئيني و ديگر هنرهاي آئيني- اين پيشرفتها ديده مي شود.

يكي از اين اصناف كه به بركت انقلاب اسلامي، اعتلاي والايي را كسب كرده است، ستايشگري اهل بيت (عليهم‌السّلام) – چه به صورت مدّاحي و چه به صورت شعر – است. شروع نهضت امام خميني (قدّس‌سرّه) با مراسم محرّم و صفر آغاز شد و عزاي مردم در ۱۵ خرداد به خون كشيده شد و از آن روز تاكنون ستايشگران خاندان رسالت (عليهم‌السّلام) پشت سر روحانيّت انقلابي و بصير در تهييج و بصيرت‌افزايي ملّت ايران -كه بحق از بهترين دوستداران اهل بيت (عليهم‌السّلام) هستند– به ايفاي وظيفه پرداخته‌اند. راهپيمايي‌هاي دي و بهمن سال ۵۷ نيز كه مصادف با محرّم و صفر ۱۳۹۹ قمري شده بود رنگ بوي محرّمي يافت و همچنين نوحه‌هاي سينه‌زني رنگ و لعاب حماسي و انقلابي.

با شروع جنگ تحميلي نيز مي‌توان گفت يكي از تأثيرگذارترين اقشار در تزريق روحيّه‌ مقاومت و جهاد به مردم، مداحان و شاعران اهل بيت (عليهم‌السّلام) بودند و خود نيز شهداي فراواني را تقديم انقلاب اسلامي كردند و همواره با انقلاب مانده‌اند كه آخرين آن در حماسه‌ مقاومت و دفاع از حرم اهل بيت (عليهم‌السّلام) متبلور شده است.

نوبت گام دوم

رهبر انقلاب اسلامي كه خود از خطباي چيره‌دست و همچنين آشنايان به شعر و به ويژه اشعار آئيني‌اند از گذشته‌ دور قرابتي خاص با اين دو قشر داشته‌اند و نقش بسزايي در ارتقاي مدّاحي و شعر آئيني داشته‌اند و ديدار ساليانه‌ با اين دو قشر مؤثّر كه قدمتي به قدمت انقلاب اسلامي دارد، مأموريّت آن سال شاعران و مادحان را تعيين مي كند.

۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷ و در آستانه‌ي گذر انقلاب اسلامي از چهل سالگي خود، بيانيّه‌ مهم و راهبردي گام دوّم انقلاب اسلامي صادر گرديد. پس از انتشار اين بيانيه بسياري از اقشار و گروه‌هاي مختلف انقلابي براي لبّيك‌گويي به فرمان رهبر انقلاب اسلامي اقدام به تشكيل هيئات‌هاي انديشه‌ورز با هدف بازتعريف وظايف و مأموريّت‌هاي خود و تطبيق عملكردها با اين بيانيّه، كرده‌اند. در اين ميان نقش ستايشگران اهل بيت (عليهم‌السّلام) كه نقش مهم و اثربخشي در هدايت احساس و عقلانيّت جامعه دارند، بسيار اساسي‌تر است و لذا ضرورت دارد تا تمامي اين اقشار شريف و اهل هيئت با تشكيل هيئات انديشه‌ورز، در اين نقشه‌ بزرگ كه نزديك شدن به ايجاد تمدّن نوين اسلامي و آمادگي براي طلوع خورشيد ولايت عظميٰ (ارواحنافداه) را هدف گرفته است، جايگاه خود را بشناسند و وظايف خود را بيابند.

مسئوليت شاعران و مادحان ايجاب مي كند تا بايد بدانند كه ستايشگري اهل بيت (عليهم‌السّلام) در اين زمان «يك ذخيره است، يك موجوديِ انساني ارزشمند است؛ اگر باطل و بي‌اثر بماند، ظلم شده؛ اگر خداي نكرده اين سرمايه در جهت غلطي مصرف بشود، ظلم بزرگ‌تري شده.» و با فهم زمانه به وظيفه‌ فوري خود يعني «تبيين معارف انقلاب اسلامي» همّت گمارند.

لازمه‌ اين كار آن است كه «اهداف انقلاب را با ديد روشن، با فكر باز، با انديشه‌ عميق، در شعر» بگنجانند و «آن را با صداي خوش، با لحن خوش، با شيوه‌هاي هنري در جلسه القا» كنند. و يقين بدانند كه «اين در حركت عظيم ملّت ايران بلكه در حركت اسلامي و امّت اسلامي تأثير بسيار عميقي خواهد داشت.»

ستايشگران بايد «مردم را به سمت اهداف انقلاب، به سمت آنچه انقلاب به خاطر آن به راه افتاد -كه ايجاد دنياي مؤمن، دنياي سالم، دنياي امن و امان براي انسان، دنيايي كه به معناي واقعي كلمه مزرعه‌ي آخرت باشد» راهنمايي كنند. و بايد براي همگان تبيين كنند كه «ايجاد يك چنين دنيايي هدف انقلاب اسلامي است كه هم رفاه مادّي، هم شوكت بين‌المللي، هم بهجت معنوي، همه چيز در اين حركت عظيم وجود دارد.»

خطر نفوذ را بايد جدي گرفت

در ديدار اخير رهبر انقلاب اسلامي با مادحان و شاعران كارويژه‌اي نيز تعريف گرديد كه براساس آسيب‌هايي است كه بر «خانواده» وارد شده است.

«دشمن بشريّت يعني جريان سرمايه‌داري بين‌المللي و صهيونيسم تقريباً از حدود صد سال پيش تصميم گرفتند كه خانواده را در بين بشر از بين ببرند؛ و يك جاهايي موفّق شدند. رواج شهوات، از بين رفتن حيا و عفّت، امروز جزو برنامه‌هاي دشمن است. شما مبارزه‌ با اينها را جزو برنامه‌هاي خودتان قرار بدهيد. طهارت و پاكيزگيِ دامان جوان‌هاي اين كشور را مورد همّت خودتان قرار بدهيد، بر آن همّت بگماريد، و اين يكي از بهترين كارها و يكي از مؤثّرترين شيوه‌ها براي حفظ انقلاب و براي رشد انقلاب و براي حفظ نظام اسلامي است.»

و البتّه بايد بدانند كه دشمنان خطر وجود چنين قشر موثّري را فهميده‌اند و «به زواياي زندگي» ايشان «با دقّت دارند نگاه مي‌كنند كه شايد نقطه ضعفي پيدا كنند و از آنجا نفوذ كنند» و لذاست كه بايد اين مناطق نفوذ شناسايي و در مقابل آن، صف‌آرايي انجام گيرد.

پرچم همان پرچم است

حرف آخر اينكه امروز انقلابيون در همان صفي قرار دارند «كه يك روز موسي، يك روز ابراهيم، يك روز پيغمبر، يك روز عمّار، يك روز اميرالمؤمنين(ع) در آن صف قرار داشتند. امروز هم آن پرچمي كه در منطقه‌ آسيا، در مناطق اروپا و آمريكا، در هر نقطه‌ از عالم در مقابل انقلاب ايستاده، همان پرچم است؛ همان پرچمي است كه در مقابل ابراهيم و موسي و عيسي برافراشته شده بود. آنها نابود شدند و موسي و عيسي و ابراهيم زنده‌اند.» و شرط پيروزي آن است كه با خدا باشيم.