روضه نيوز : نقدي پيرامون انتشار قطعه «پاره سنگ» توسط مهدي يراحي
چهارشنبه، 19 دی 1397 - 10:00 کد خبر:18732
ساده‌انگارانه‌ترين ترفند براي خنثي كردن جبهه رسانه‌اي رقيب ترويج نظريه «هنر براي هنر» يا پارناسيسم است. نظريه‌اي كه كم و بيش بين هنرمندان ايران با افتخار مطرح و از آن دفاع مي‌شود!


 به گزارش روضه نيوز ؛ حجت الاسلام ميلاد اميني موحد يادداشتي با موضوع بررسي قطعه جديد مهدي يراحي منتشر كرد كه در ادامه از نظر مي گذرانيد؛

ساده‌انگارانه‌ترين ترفند براي خنثي كردن جبهه رسانه‌اي رقيب ترويج نظريه «هنر براي هنر» يا پارناسيسم است. نظريه‌اي كه كم و بيش بين هنرمندان ايران با افتخار مطرح و از آن دفاع مي‌شود!

در اين مختصر نمي‌شود بصورت كامل اين نظريه را نقد و بررسي كرد، اما با اندكي تامل و تحقيق مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه پايه‌گذاران اين نظريه، هنر و رسانه را ابزاري براي دستيابي به اهدافشان ترسيم كرده‌اند و براي تقويت اين سلاح فراگير هر هزينه‌هايي كه لازم باشد تامين مي‌كنند.

قبل از هر چيزي بايد به اين باور رسيد كه هاليوود و فيلم‌هايي چون «سيصد»، «سنگسار ثريا»، «اورشليم؛ شمارش معكوس»، «گلاب» و ... صرفا براي هنر ساخته نشده‌اند و صدها كانال ضد ايراني ماهواره‌اي براي رضاي خدا ايران را واژگون و ويرانه معرفي نمي‌كنند!
در اين معركه نابرابر اما هستند هنرمنداني كه از هنر براي ترويج آرمان‌هاي متعالي و فرياد مشكلات مظلومان و پابرهنگان جامعه استفاده مي‌كنند.

حالا كه انتشار ويديو كليپ «پاره سنگ» انتقادات زيادي به همراه داشت و متاسفانه فرهنگ غلط سلفي با اتفاقات اين بار با يادداشت پراكني پيرامون موضوعات داغ به راه افتاده تصميم گرفتم بيش از هر مطلبي از توجه مهدي يراحي عزيز به مشكلات مردم تشكر كنم.

از پاي كار بودنش براي پيگيري  حل مشكلات مردم خوزستان از مشكل بي‌آبي تا گرد و خاك و ناملايمتي‌هايي كه بعد از پذيرش قطعنامه سال 1368 تا كنون هنوز تمام نشده! كه البته درنگ خوردن جنگ در قطعه پاره سنگ كنايه از عدم رسيدگي به مشكلات مردم تا كنون است نه هشت ساله شدن دفاع مقدس!

مهدي عزيز؛ از اينكه به عشق مردم ساعت‌ها تلاش ميكني تا اثري شنيدني را توليد كني و امواج آن اثر خواب زمستاني برخي مسؤولان نا كارآمد را دشوار كند، از تو سپاسگذاريم.

اگر چه من همان موقع كه قطعه «حيك» منتشر شد؛ متوجه شدم فاصله فاحشي بين آنچه مهدي يراحي عزيز مي‌خواند و آنچه كارگردان نماهنگ‌هايش به تصوير مي‌كشد، وجود دارد. فاصله‌اي كه ترجيح دادم به آن توجه نكنم. همان فاصله در «پاره سنگ» اما  با ايرادها و اختلافات زيادي دوباره نمايان شد.

اين به معناي ضعيف بودن كيفيت توليد در پاره سنگ نيست اما مويد مغرضانه بودن برخي پلان ها و همچنين بي دقتي در خيلي پلان‌هاي ديگر است. در يك جمله آنچه خواننده در «ويديو كليپ پاره سنگ» خواند شنيدني و آنچه كارگردان ساخته دفاع نكردني است.

در هر صورت جاي خالي آثار هنري با بن مايه مطالبه مشكلات مردم در ايران به شدت احساس مي‌شود. مطالبه و خلق آثاري كه اگر از جانب هنرمندان داخلي صورت نگيرد، پرچمدارانش مي‌شوند رقاصه‌ها و خواننده‌هاي جيره‌خواري كه حتي براي چهل سالگي انقلاب هم پيش قدم مي‌شوند و از هيچ سياه‌نمايي كوتاهي نمي‌كنند!

ميلاد اميني موحد