روضه نيوز : رفع نابرابري‌هاي جامعه نيازمند امثال شهيد حججي است
دوشنبه، 17 دی 1397 - 17:24 کد خبر:18726
چيستي انقلاب اسلامي يك پديده فقط اقتصادي يا فقط ضداستكباري نيست بلكه جايگزيني دو تفكر است.


 به گزارش روضه نيوز ؛يكي از پژوهشگران حوزوي گفت: همانطور كه اگر حججي‌ها نبودند در خارج از مرزها به نتيجه نمي‌رسيديم اكنون هم در رفع نابرابري‌هاي درون جامعه نيازمند امثال شهيد حججي هستيم چراكه آرمان مقاومت در برابر استكبار جهاني پيش رفته اما آرمان مقاومت در برابر استكبار داخلي زمين مانده است
حجت‌الاسلام مجتبي نام‌خواه  در مراسم افتتاحيه دهمين گردهمايي هيأت‌هاي محوري و برگزيده كشور كه با موضوع هيأت و گفتمان انقلاب اسلامي در سالن همايش‌هاي مجتمع ياوران مهدي(عج) برگزار شد، با بيان اينكه نظريه‌هاي انقلاب اسلامي ما را به چرايي رخ‌داد انقلاب نمي‌رسانند، اظهار كرد: شناخت‌هاي مذهبي و فرهنگي از انقلاب اسلامي نيز نمي‌توانند به اين چرايي پاسخ دهند.
وي اضافه كرد: اگر موضوع انقلاب اسلامي فقط سياست‌هاي ضد مذهبي رژيم پهلوي بود نيروهاي سطح بالاي مذهب به ويژه مراجع تقليد همه بايد آغازگر انقلاب اسلامي مي‌بودند اما فقط عده‌ي قليلي همراه امام خميني(ره) بودند كه به ميدان مبارزه با شاه به صورت مستقيم وارد شدند.
اين پژوهشگر حوزوي گفت: بر اساس تحليل‌هايي كه از فرمايشات امام خميني(ره) انجام شده است؛ انقلاب اسلامي در دوران ابتداي خود مراحل ارائه اسلام انقلابي، مواجه شدن با انقلاب انساني و تربيت انسان انقلابي را طي كرده و به انقلاب اسلامي در ايران رسيده است.
وي با اشاره به تعابير امام خميني(ره) مبني بر اينكه در انقلاب اسلامي، اسلام جهاد و شهادت جايگزين اسارت و ذلت شده است، عنوان كرد: چيستي انقلاب اسلامي يك پديده فقط اقتصادي يا فقط ضداستكباري نيست بلكه جايگزيني دو تفكر است.
نام‌خواه با بيان اينكه امام خميني(ره) خطر جريان‌هاي منحرف را به فرامرزهاي ايران ارجاع نمي‌دهند، مطرح كرد: انسان انقلاب اسلامي از دل انقلاب انساني و يك نيروي اجتماعي جديد متولد شده است و دغدغه‌هاي انقلابي فضاي فكري او را فرا گرفته است به صورتي كه هميشه درحال پايش فكري خود است و در اين راستا خود را مبرا از خطر جريان‌هاي منحرف نمي‌داند.
وي با اشاره به نقش هيأت در تربيت انسان انقلابي تصريح كرد: در فرآيند انقلاب اسلامي بخشي از هيأت‌هاي مذهبي مي‌توانند ترويج اسلام ناب محمدي را بر عهده گيرند و مفاهيم مورد نياز را به مردم منتقل كنند.
نام‌خواه ادامه داد: سخت‌تر از كار امثال شهيد حججي اين است كه در درون انقلاب اسلامي بتوانيم ارزش‌ها را حفظ كنيم چراكه انقلاب در درون خود به وضعيتي رسيده كه نابرابري اجتماعي به يك آسيب جدي تبديل شده است.
اين پژوهشگر حوزوي خاطرنشان كرد: كار انقلاب در بيرون مرزها جلو رفته و اكنون به مرزهاي رژيم صهيونيستي رسيده‌ايم اما در درون نظام اسلامي به جايي رسيده‌ايم كه گاهي بايد براي وجود برخي بي‌عدالتي‌ها از مردم عذرخواهي كنيم.
وي اضافه كرد: همانطور كه اگر حججي‌ها نبودند در خارج از مرزها به نتيجه نمي‌رسيديم اكنون هم در رفع نابرابري‌هاي درون جامعه نيازمند امثال شهيد حججي هستيم چراكه آرمان مقاومت در برابر استكبار جهاني پيش رفته اما آرمان مقاومت در برابر استكبار داخلي زمين مانده است و افراد حاضر در ميدان نتوانسته به شيوه مطلوب در كشور به ايفاي نقش خود بپردازند.
نام‌خواه با تاكيد بر اينكه هيأت‌هاي مذهبي بايد كانون تغييرات اجتماعي در جامعه اسلامي باشند، عنوان كرد: در شرايط كنوني ميزان اثرگذاري هيأت‌ها در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي بايد افزايش يابد تا بتوانيم به سرمايه اجتماعي مورد نياز در جامعه برسيم.