روضه نيوز : رسيدن به مقام تسليم از بالاترين ارزش‌هاي انساني است
پنجشنبه، 13 دی 1397 - 22:21 کد خبر:18718
حجت‌الاسلام رفيعي گفت: يكي از بالاترين ارزش‌ها در زندگي انسان‌ها رسيدن به مقام تسليم در برابر اوامر و نواهي و امتحانات الهي است و پذيرش اوامر و نواهي به معناي واقعي تسليم است.

 به گزارش روضه نيوز ؛ حجت‌الاسلام رفيعي شب گذشته در ادامه سلسله جلسات تفسير سوره بقره در شبستان امام خميني(ره) ضمن اشاره به دعاي حضرت ابراهيم عليه السلام بعد از اتمام ساخت خانه خدا گفت: اسلام مراتبي دارد و حداقل آن شهادت زباني و اقرار به اسلام آوردن است. اين‌گونه اسلام مرتبه‌اش قبل از ايمان است و ارزش زيادي ندارد؛ امروزه در حال حاضر يك ميليارد مسلمان در دنيا وجود دارد و اسلام شناسنامه‌اي و زباني هستند.

وي افزود: مرتبه اسلام زباني قبل از ايمان است اما اگر كسي به آنچه اقرار كرده ايمان واقعي و قلبي داشته باشد و عمل نمايد، مؤمن واقعي به‌حساب مي‌آيد و مرتبه‌اش بالاتر از مسلمان مي‌شود.

رفيعي خاطرنشان كرد: مرتبه اي از اسلام هم بعد از مرحله ايمان است كه به معناي تسليم شدن مي‌باشد يعني تسليم محض در برابر اوامر و نواهي الهي كه حضرت ابراهيم عليه السلام در ادعيه خود بعد از اتمام خانه خدا، از خداوند درخواست اسلام بعد از ايمان را مي‌كند و اين اسلام بالاترين مرتبه است.

سخنران حرم بانوي كرامت تأكيد كرد: خداوند هيچ تلاشي را بدون اجر و پاداش نمي‌گذارد و مضاعف عطا مي‌كند اما فضل خداوند يك جنبه عمومي دارد كه كاري به مؤمن يا كافر بودن مخلوق ندارد مثل آب‌وهوا و باران و… و يك جنبه خاص دارد كه مخصوص مخلوقاتي است كه داراي صفات ويژه‌اي هستند، لذا خداوند به حضرت ابراهيم عليه السلام در مقابل تلاش‌هايي كه كرده  بود دو پاداش مهم در نظر گرفت و عطا نمود.

وي يادآور شد: پاداش حضرت ابراهيم عليه السلام در دنيا برگزيده شدن و منتخب خداوند واقع‌شدن و در آخرت هم قرار گرفتن در ميان صالحين است. صالحان كساني هستند كه عمل صالح انجام مي‌دهند، فقط به دنبال رضايت خداوند هستند، مخلصانه عمل مي‌كنند و جزو چهار گروه برتر بهشتيان بوده و از مقام بالايي نزد خداوند برخوردار هستند.

استاد حوزه علميه در ادامه گفت: بعد از اتمام ساخت خانه، خداوند به حضرت ابراهيم امر نمود كه تسليم شود و علت اين امر اين بود كه خداوند مي‌خواست حضرت را امتحان نمايد(ذبح فرزند، آتش نمرود و..) و بلافاصله حضرت ابراهيم بدون اينكه سؤال نمايد در مقابل چه چيزي بايد تسليم شود اعلام نمود در مقابل فرمان خداوند تسليم هستم.

حجت‌الاسلام رفيعي افزود: يكي از بالاترين ارزش‌ها در زندگي انسان‌ها رسيدن به مقام تسليم در برابر اوامر و نواهي و امتحانات الهي است و پذيرش اوامر و نواهي به معناي واقعي تسليم است.