روضه نيوز : اربعين مي‌تواند مقدمه حركت‌هاي بين‌المللي مجموعه‌هاي فرهنگي باشد
پنجشنبه، 15 آذر 1397 - 14:16 کد خبر:18698
رحيم آبفروش: اگر توانمندي‌ها و امكانات بيشتري در اختيار جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي قرار مي‌گرفت مي‌توانستيم حركت‌هاي گسترده‌تري را رقم بزنيم


 به گزارش روضه نيوز ؛ دبير كميته فعاليت‌هاي مردمي و موكب‌هاي فرهنگي اربعين گفت: داستان تكريمي كه از عراقي‌ها ياد گرفته‌ايم به يك فرهنگ فرامنطقه‌اي و سنت جوامع اسلامي تبديل شده و اين يك اتفاق تمدني است كه به بركت اربعين رقم خورده است، هرچند غربي‌ها تلاش‌هاي بسياري كردند تا اين فرهنگ ترويج نشود اما تاكنون نتوانسته‌اند به هدف خود برسد.
رحيم آبفروش صبح امروز در نشست تجليل از فعالان مردمي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در عرصه اربعين كه در جوار مسجد مقدس جمكران درحال برگزاري است، با اشاره به اينكه امسال خادمان جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در اربعين حسيني به صورت متمركز فعاليت‌هاي خود را دنبال كردند، اظهار كرد: قرارگاه اربعين مجموعه قرب به صورت متمركز در اربعين فعاليت داشت اما اميدواريم رفع نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت را دنبال و بتوانيم در سال‌هاي آينده از گنجينه تجربه خود بيشتر استفاده كنيم.


وي اضافه كرد: اگر توانمندي‌ها و امكانات بيشتري در اختيار جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي قرار مي‌گرفت مي‌توانستيم حركت‌هاي گسترده‌تري را رقم بزنيم اما شايد قسمت بوده كه با دست‌هاي نيمه خالي فعاليت در اربعين را دنبال كنيم.
جانشين دبير جامعه ايماني مشعر با بيان اين‌كه اربعين از يك رويداد و واقعه جغرفيايي درحال تبديل شدن به يك پديده فرامكاني است، تصريح كرد: امسال شيعيان سرزمين‌هاي شرقي جلوتر از ما به استقبال اربعين حسيني رفتند و  در اين مسير سختي‌هاي بسياري را به جان خريدند.


وي با تأكيد بر اين‌كه اربعين مي‌تواند مقدمه حركت‌هاي بين‌المللي مجموعه‌هاي فرهنگي باشد، گفت: اربعين بايد بهانه‌اي شود تا در استان‌هاي مختلف به نگاه بين‌المللي مورد نظر برسيم و همه به رخ‌دادهاي كشورهاي اطراف توجه داشته باشيم؛ نظام ديپلماسي جمهوري اسلامي نمي‌تواند نسبت به مباحث برخي از كشورها ورود كند اما ما مي‌توانيم با روحيه انقلابي خود در ديگر كشورها تأثيرگذار باشيم.
آبفروش از تلاش دشمن براي تبليغ عليه آموزه‌هاي شيعي در كشورهاي مختلف ياد كرد و ادامه داد: اربعين فرصتي است تا شيعه ناب را به همگان معرفي كنيم به همين علت ما نبايد نسبت به اين فرصت بي‌توجه باشيم.


وي خاطرنشان كرد: داستان تكريمي كه از عراقي‌ها ياد گرفته‌ايم به يك فرهنگ فرامنطقه‌اي و سنت جوامع اسلامي تبديل شده و اين يك اتفاق تمدني است كه به بركت اربعين رقم خورده است، هر چند غربي‌ها تلاش‌هاي بسياري كردند تا اين فرهنگ ترويج نشود اما تاكنون نتوانسته به هدف خود برسد.
 آبفروش با اشاره به ميزباني از زائران اربعين حسيني در مصلي شهر مقدس قم عنوان كرد: از بيش از 70 كشور زائر و خادم در اين نقطه با يكديگر روبه‌رو مي‌شدند و باطن جمعه‌وجماعت در اين اجتماع جهاني و تعاطي فرهنگ‌ها به نمايش گذاشته شد.


وي با بيان اينكه طراحي ميزباني از زائران اربعين حسيني داراي يك منشأ و مديريت فرازميني است، مطرح كرد: اين طرح فقط به عراق ختم نشد بلكه در كشورهاي مختلف نيز به صورت‌هاي مختلف دنبال شد.
آبفروش يادآور شد: جريان انقلابي و نيروهاي بسيجي عراق به‌عنوان خادمان مردمي اربعين حسيني در مجموعه « لواءالخدمه‌الحسينيه» گردهم آمده و خدمت به زائران را در قالب گردان‌هاي مردمي در شهرهاي مختلف به صورت متمركز دنبال مي‌كردند.


دبير ستادمردمي‌اربعين از برپايي موكب‌هاي مردمي استان‌هاي مختلف كشور در اربعين ياد كرد و گفت: در اين موكب‌ها ريالي از پول‌هاي دولتي مورد استفاده قرار نگرفته بود اما اين موكب‌ها خدمت‌هاي بسياري را به زائران ارائه كردند.
وي ضمن تشكر از برپايي موكب رسانه‌اي افق با محوريت برنامه تلويزيوني «جاذبه حسيني» به اقدامات مجموعه‌هاي فرهنگي اوج و سراج و شبكه تلويزيوني افق اشاره كرد و گفت: استفاده از ظرفيت‌هاي مختلف فناوري، هنر و رسانه بار معنوي زائران را افزايش داده، باعث  تقويت اين حركت شده و در جهاني‌شدن پيام اربعين سهم بسزايي داشت./