روضه نيوز : طراح ضريحي هستم كه توفيق زيارتش را ندارم!
یکشنبه، 1 مهر 1397 - 15:56 کد خبر:18590
طراحي و اجراي پشت زمينه اي زيبا و متفاوت در هيات يافاطمه الزهرا(س) ما را بر آن داشت تا پاي صحبت هاي استاد كاري قابل در فن گچ بري كه در نقاشي و خطاطي و مجسمه سازي بنشينيم.

 به گزارش خبرنگار روضه نيوز ؛ طراحي و اجراي پشت زمينه اي زيبا و متفاوت در هيات يافاطمه الزهرا(س) ما را بر آن داشت تا پاي صحبت هاي استاد كاري قابل در فن گچ بري كه در نقاشي و خطاطي و مجسمه سازي و قالب گيري احجام سيليكوني دستي از تبحر بر آتش دارد و از قضاي اهل بيت خادم درگاه بي بي دو عالم نيز هست بنشينيم و به واگويه هائي از تجربه ي ناب و متفاوتش از ساخت دكور ضريح اباعبدالله الحسين(ع) گوش دل بسپاريم.


خودتون رو معرفي بفرمائيد.

با عرض سلام و عرض تسليت به مناسبت ايام عزاي حسيني به همه عزاداران اباعبدالله الحسين ، بنده محمد قربان نيا 35 ساله و اهل بابل هستم . شغل اصلي بنده گچ بري است و البته مسلط به نقاشي و خطاطي و مجسمه سازي و قالب گيري سيلكون نيز هستم.


چه عاملي باعث آشنائي و ورود شما به هيئت و دستگاه امام حسين(ع) شد؟

حدود 10 سال قبل با توجه به علاقه اي كه به برنامه هاي عزاداري هياتي داشتم و با توجه به پرشور برگذار شدن مراسمات و همچنين آشنا شدن با برنامه هاي هيات با توجه به حضور برادر بزرگوارم در اين مجموعه براي اولين بار با شركت در مراسم عزاداري وارد هيات شدم. نمي دانم چه جذبه اي باعث پايبندي بنده در هيات شد؛ ولي از خداي بزرگ ممنونم كه لطف خود را در حقم تمام كرد .


 از مشخصات طرح دكور براي مان بگوييد؟ و اينكه چطور اجرايي شد؟

در ابتدا بنا بر اين بود كه چند نفر از خادمين هيأت، كربلا بروند تا از ضريح حرم ارباب، با زاويه هاي مختلف عكسبرداري كنند. اما از طرفي وقت خيلي كمي داشتيم و فرصت مان محدود بود و از طرفي هزينه اجراي اين طرح خيلي بالا مي رفت. در نتيجه با يك عكسي كه از حرم داشتيم كار را شروع كرديم. اما براي اينكه بتوانيم طرح را روي جايگاه به طول ۸ متر وارتفاع ۳ متر اجرا كنيم نياز به بزرگنمائي چند برابري داشتيم به نحوي كه مثلا طرح گلي از ضريح كه ۶ سانت پهنا داشت، بايد به پهناي ۱ متر اجرا مي شد. به همين خاطر مجبور شديم با تغييراتي در طرح ضريح اصلي كه البته به اصل كار هم ضربه نزند طرح گلها عوض شود تا زيبايي بيشتري داشته باشد كه الحمدلله اين مقصود حاصل شد و طرح زيبائي خود را از دست نداد. البته بي مناسبت نيست كه در همينجا از خادمين عزيزي كه در اين حدود دو ماه فعاليت از همكاري و ياري به بنده دريغ نورزيده اند ياد كنم كه اگر نبود كمك و همراهي اين عزيزان اين طرح آنچه كه اكنون از كار در آمده در نمي آمد استاد يوسف نوروزي خطاط خط ثلث، اقاي سيد حسين برهاني مديريت اجراي طرح ، آقاي علي حبيب زاده كار آهنگري و آقايان مهرداد كربلايي و حسن وليپور اجراي رنگ و نقاشي طرح و تشكر كنم از همه خادمين عزيز هيات كه به علت ضيق فضا از بردن نام تك تك اين عزيزان معذورم كه هر يك به نحوي و نوعي در اين ايام با احساس مسئوليت، حامي ما بودند تا اين كار به نتيجه رسيد.

مدت زمان آماده سازي و اتمام طرح چه قدر بوده و خودشما براي اين كار چه مقدار وقت گذاشتيد؟

تقريبأ از زمان طراحي تا اجرا و پايان كار حدود ۳ ماه طول كشيد. بنده هم تقريبأ ۴۵ روز كار شبانه روزي داشتم. خيلي سخت است كه وقت كمي داشته باشي و كار، يك كار هنري مذهبي آن هم بعنوان پشت زمينه ايام عزاي دردانه خلقت حضرت اباعبدالله باشد. از طرفي سرعت و كيفيت هردو چيزي بودند كه بايد دقت ميكردم. خدا را شكر با عنايت اهل بيت و پشت كار خودم و همكاري همه دوستان و خادمين عزيزي كه در هنگام اجراي كار از هيچ تلاشي دريغ نداشتند توانستيم كار را يك روز مانده به شب اول محرم آماده كنيم.

 در مدت ساخت اين طرح، چه شيريني ها و زيبايي هايي و از طرفي ديگر چه سختي ها يا تلخي هايي را تحمل كرديد؟

تلخيش براي من فقط اونجا بوده كه خودم در حال ساخت طرحي از ضريحي بودم كه هنوز خودم از نزديك نديدمش ياد كربلائي كه هنوز نديدمش. ياد حضرت رقيه سه ساله و ... وگرنه كار براي امام حسين لذت بخشه و سختي ندارد. زيباترين قسمت كار هم ، آخرشبها بود كه بچه ها دورهم جمع مي شدند و با حضور نوكرهاي ارباب مثل حاج رضا و كربلائي جبار بذري و ... پاي اين طرح ضريح روضه ارباب مي خوندند و گريه مي كردند. يادش بخير. عشق به ارباب و انرژي مثبتي كه از روضه خواني ها ميگرفتيم باعث شد كه كار را شبانه روزي با كمترين استراحت بتوانيم انجام دهيم. كل خادم هاي هيات هر كدوم به نحوي زحمت كشيدند؛ همه يكدست يك هدف را دنبال مي كردند و براي بالا بردن كيفيت مراسم عزاداري اهل بيت تمام سعي شان را ميكردند، از همين جا دست تك تكشان را مي بوسم.


 شما شغل شريفتون كارگري هست و از سويي متأهل و داراي سه فرزند بزرگوار هستيد ، تو اين اوضاع سخت اقتصادي چه چيزي باعث شد كه يك ماه از وقت و كار و زندگيتان را صرف اين كار كنيد؟

هر كسي در اين شرايط ، مشكلات و سختي هاي خاص خودش را دارد، ولي محبت به اهل بيت اين مسائل رو نمي شناسد، من در طول مدت كار اين طرح، عليرغم اينكه از كار خودم جدا بودم ولي خدا رو شكر به بركت اهلبيت عليهم السلام اصلا تو مضيقه مالي نيفتادم ، و از جاهايي كه فكرش را نمي كردم روزي من و خانواده مي رسيد.

وقتي كار ساخت تمام شد و به طرح نگاه كرديد، چه احساسي داشتيد؟

واقعيتش را بگويم ، با توجه به اينكه كار از يه سايز كوچك به سايز چند برابري تغيير كرده بود و قرينه سازي ها و دقت كار بعلت بزرگنمائي بايد بيشتر ميشد فكرش را نمي كردم كه در اين زمان كم ، كار اينقدر خوب در بياد. كار كه تمام شد خستگي جسمي كه در بدنم بود با نگاهي كه به طرح انداختم كاملا از تنم رفت و به اين باور رسيدم كه كاري كه براي امام حسين باشد، نيمه تمام، روي زمين نمي ماند... 


اگر بخواهيد طرحتان را به يكي از شهداي كربلا تقديم كنيد؛ به چه كسي تقديم مي كنيد؟

بنده سرباز امام زمان (عج) هستم؛ مسلما اين كار را به امام حي و حاضرمان تقديم كردم. ولي اگر بخواهم اين كار را به يكي از شهداي كربلا تقديم كنم، كسي نيست جز اقا مسلم ابن عقيل.

و حرف آخر...

در آخر از برادر عزيزم آقا مسعود كه در آشنائي من با هيات نقش بسزائي داشت و در اين ايام نيز شبانه روز دوشادوش بنده در اجراي طرح هيات دركنار بنده بودتشكر ميكنم. همچنين يك تشكر ويژه از همسر گرانقدرم دارم كه در اين ايام با توجه به كمرنگ بودن حضورم بار مسئوليت منزل را به تنهائي به دوش كشيده اميدوارم جزاي خير اين صبر و تحمل را خانوم حضرت زهراء خانم حضرت زينب سلام الله عليهما به همسرم عطا فرمايند.