روضه نيوز : حمايت‌هاي حضرت معصومه از امام رضا تشيع را جهاني كرد
پنجشنبه، 28 تیر 1397 - 16:49 کد خبر:18344
حضور حضرت زينب سلام‌الله در كنار امام حسن مجتبي و امام حسين عليهماالسلام بود كه درخت اسلام را پس از سقيفه و بعد از شهادت امام علي عليه‌السلام و رحلت رسول خدا(ص) حفظ كرد و در طول تاريخ در كنار هريك از ائمه معصوم عليهم السلام چنين بانواني حضور داشته‌اند.


 به گزارش روضه نيوز ؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيد حسين مؤمني، امروز در همايش بزرگ «در پناه بانو» كه در شبستان نجمه خاتون سلام‌الله عليها حرم مطهر برگزار شد، بابيان اينكه در طول تاريخ بانواني بوده‌اند كه در كنار انبياء و ائمه معصوم عليهم السلام حضور داشتند و سرگذشت اين بانوان در قرآن كريم بيان‌شده است، گفت: در قرآن كريم اگر از حضرت عيسي عليه‌السلام نام‌برده شده است در كنار ايشان از مادر بزرگوارشان حضرت مريم سلام‌الله عليها نيز ياد مي‌شود.

استاد حوزه علميه تصريح كرد: قرآن كريم زماني كه از حضرت موسي عليه‌السلام ياد مي‌كند از مادر و خواهرشان هم ياد مي‌كند و نقش اين دو بانو را در برهه‌اي از زندگي حضرت موسي عليه‌السلام تبيين كرده و از نقش‌آفريني اين بانوان در بسترسازي براي تبليغ آيين يهوديت قدرداني مي‌كند.

وي افزود: اگر حمايت‌ها و نقش‌آفريني‌ها حضرت خديجه سلام‌الله عليها از پيامبر(ص) نبود طبق فرموده ايشان مسلمانان در محاصره اقتصادي شعب ابيطالب از دنيا رفته و چيزي از اسلام باقي نمي‌ماند و بعد از حضرت خديجه سلام‌الله عليها ايثار و جان‌فشاني‌هاي حضرت زهرا سلام‌الله عليها بود كه اسلام را زنده نگه داشت و به همين دليل مراقبت‌هاي حضرت زهرا سلام‌الله عليها از رسول خدا(ص) است كه پيامبر به حضرت زهرا سلام‌الله عليها لقب ام‌ابيها مي‌دهند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين مؤمني تصريح كرد: حضور حضرت زينب سلام‌الله در كنار امام حسن مجتبي و امام حسين عليهماالسلام بود كه درخت اسلام را پس از سقيفه و بعد از شهادت امام علي عليه‌السلام و رحلت رسول خدا(ص) حفظ كرد و در طول تاريخ در كنار هريك از ائمه معصوم عليهم السلام چنين بانواني حضور داشته‌اند.

وي با اشاره به نقش حضرت معصومه سلام‌الله عليها در همراهي امام كاظم عليه‌السلام و امام رضا عليه‌السلام خاطرنشان كرد: مراقبت از امام كاظم عليه‌السلام و پاسخگويي به پرسش‌هاي شيعيان در نبود ايشان موجب شد كه امام كاظم عليه‌السلام به دليل درايت و مقام علمي و معنوي برجسته حضرت معصومه سلام‌الله عليها در شأن ايشان اين حديث را نقل كنند كه «فداها ابوها؛ پدر به فدايش باد».

استاد حوزه علميه با تأكيد براينكه حضرت معصومه سلام‌الله عليها در ترويج فرهنگ تشيع در ايران و ايجاد يك پايگاه قوي براي شيعه نقشي بسيار مهم داشتند، گفت: انشا زيارت‌نامه از سوي امام رضا عليه‌السلام براي اين بانو نشان از مقام و منزلت ايشان دارد به‌گونه‌اي كه امام رضا عليه‌السلام ايشان را داراي مقام شفاعت عظيم دانسته و پاداش زيارت ايشان را بهشت مي‌دادند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين مؤمني بابيان اينكه زيارت‌نامه حضرت معصومه سلام‌الله عليها يك زيارت‌نامه خاص و منحصربه‌فرد است، ادامه داد: زيارت‌نامه حضرت معصومه سلام الله عليها يك زيارت‌نامه تعليم داده‌شده از سوي امام معصوم است و بايد دقت كرد كه زيارت‌نامه اين بانو يك زيارت‌نامه منحصربه‌فرد است؛ زيرا اين بانوي كريمه تنها امام‌زاده‌اي است كه آداب زيارت قبل از قرائت زيارت‌نامه ايشان از سوي امام معصوم عليه‌السلام بيان‌شده است.

وي يادآور شد: بانوان ايراني با كسب معرفت نسبت به اين بانو بايد به تبعيت از ايشان در ترويج و نشر فرهنگ اسلامي و فرهنگ تشيع در جهان نقش محوري داشته باشند.

 

منبع:عقيق