روضه نيوز : پرهيز از گناه افضل اعمال در ماه رمضان است
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 - 08:45 کد خبر:18085
آيت الله جاودان در جلسه سخنراني هفتگي خود گفت: دو ماه رجب و شعبان مقدمه ورود به ضيافت الله بود تا ما پاك و مطهر وارد ماه رمضان شويم.


 به گزارش روضه نيوز ؛حسينيه شيخ مرتضي زاهد در آخرين روز از ماه مبارك شعبان المعظم پذيراي خواهران و برادران ايماني بود كه از اقصي نقاط شهر تهران خود را به اين مكان نوراني و معنوي رسانده بودند تا از محضر آيت الله جاودان ره توشه اي معنوي كسب نمايند. اين مراسم كه از ساعت 7 عصر چهارشنبه 26 ارديبهشت ماه با قرائت زيارت آل ياسين شروع شد و در ادامه حضرت آيت الله محمد علي جاودان به ايراد سخن پرداختند.

بدون عکس

آيت الله جاودان در اين مراسم با توجه به حلول ماه مبارك رمضان گفت: ماه رمضان عيد اولياء خدا است، حالا ما داريم وارد عيد مي شويم، و دو ماه رجب و شعبان مقدمه بود تا ما پاك شويم تا بتوانيم وارد اين ضيافت الله شويم.


رمضان؛ عيد اولياء
وي ادامه داد: اگر كسي به عيد نرسيده خودش مقصر بوده است. يا خودش را براي عيد تربيت نكرده، يا اينكه خودش را به مربي تربيتي نسپرده، يا اينكه به قوانين تربيتي عمل نكرده است.


برترين اعمال اين ماه
اين استاد حوزوي با اشاره به افضل اعمال در ماه رمضان گفت: افضل اعمال در اين ماه پرهيز از گناه است، اگر در تمام روز هيچ گناهي نداشتيد اين افضل ترين اعمال خواهد بود و آن وقت حساب مي كنند و مي بينند شما برترين اعمال را انجام داده ايد. پس سعي كنيد در اين ماه چشم ها، زبان ها را بيشتر مواظبت كنيد، خصوصا جوانان و نوجوانان بيشتر دقت داشته باشند.


لزوم تربيت شدن و داشتن ادب
آيت الله جاودان با بيان لزوم تربيت شدن انسان ها اظهار كرد: پيامبر(ص) كه فرد اول خلقت است، يك مربي كامل او را تربيت كرده است و هر چه قانون تربيتي هم بوده عمل كرده است. پيامبر(ص) به طور دقيق راه تربيت را مي رفت ولي ما نه خودمان راه تربيت را مي رويم و نه اينكه خود را به يك مربي تربيتي مي سپاريم، پس تربيت نشده ايم و اين تربيت نشدن براي ما بار به بار مي آورد و در اولين قدمي كه چشم ما بسته مي شود بار بي تربيتي شروع مي شود.
اين استاد حوزوي افزود: مرحوم علامه طباطبايي در تفسير الميزان يك بحثي دارد كه هر جا از انبياء به مناسبات مختلف شرح احوال آنها را مي دهد و آنجا كه در قرآن صحبت از حضرت آدم(ع) مي شود از ادب حضرت آدم(ع) سخن گفته مي شود و همينطور ديگر انبياء نيز سخن از ادب آنها است كه نشان از اهميت بحث ادب است.


ادب حضرت يوسف(ع) در برابر دشمني برادرانش
آيت الله جاودان به نمونه اي از ادب حضرت يوسف(ع) در برابر دشمني برادرانش اشاره و بيان كرد: حضرت يوسف(ع) وقتي با برادرانش صحبت كرد به آنها مي گويد بين ما را شيطان به هم زد و نمي گويد حسادت و هواي نفس شما باعث اين كار شد.
وي ادامه داد: حضرت يوسف(ع) به برادرانش هرگز نمي گويد مگر از خدا نترسيديد مرا به چاه انداختيد، بلكه با ادب به آنها مي گويد من اينجا آبرومند شدم و با آمدن شما مردم فهميدند من بي كس نيستم. هرگز از مشكلاتي كه از دشمني برادرانش براي وي بوجود آمد سخن نمي گويد و همه سخنش از خوبي هاي آنها است.

شادماني پايان ناپذير
آيت الله جاودان با اشاره به فرازي از مناجات شعبانيه كه آمده : « إِلَهِي فَسُرَ'نِي بِلِقَائِكَ يَو'مَ تَق'ضِي فِيهِ بَي'نَ عِبَادِكَ...» گفت: در اين فراز درخواست شادماني از خداوند داريم و اين يك شادماني است كه پايان ندارد. و اين شادماني براي روز قيامت است كه درخواست مي كنيم مرا به ديدار خودت شادمان كن.
وي ادامه داد: ما در صحراي محشر ۵۰ هزار سال براي قضاوت خواهيم ماند، حالا آن روز كه دارد قضاوت مي كند درخواست داريم كه خدا ما را به آن شادماني پايان ناپذير برساند. لذا آنجا يك شادي هايي نصيب مي شود كه قيامت را فراموش مي كند.
آيت الله جاودان افزود: همين حضور در قيامت خودش براي انسان بار سنگيني دارد، آن هم حضوري كه ۵۰ سال طول مي كشد و انسان نمي داند نتيجه اش چيست و براي ما چه پيش خواهد آمد.

در ادامه با توحه به اذان مغرب، نماز جماعت مغرب و عشاء برگزار شد و سپس شركت كنندگان مهمان سفره افطار شدند.

به قلم: اميرمحسن سلطان احمدي