روضه نيوز : «منبر» نامبارك نوظهور!
جمعه، 15 دی 1396 - 17:03 کد خبر:17790
چه بپذيريم چه نپذيريم، اينستاگرام و تلگرام به «منبر» فرهنگ مهاجم غرب تبديل شده است. خدا نكند نوجوان ما در اثر كنجكاوي، كلمات ناجوري را در «اينستا» جست‌وجو كند.


 به گزارش روضه نيوز قدس نوشت:«منبر» كلمه‌اي است كه براي نسل گذشته يا حتي نسل جوان امروز كه حالا دارد پا به ميانسالي مي‌گذارد، نوستالوژي خاصي دارد؛ نشستن پاي سخنان يك روحاني كه از دين و زندگي مي‌گويد و آيين دينداري و درست زيستن.اما «منبر» شايد براي نسل نوجوان امروز كه در عصر رسانه‌ها متولد شده و در دوره فراگير شدن اينترنت و گوشي‌هاي هوشمند بزرگ شده است، آن مفهوم سابق و آن حس و آب و رنگ را ندارد. نوجوان امروز، بسياري از آموخته‌هاي خود را از همين گوشي‌هاي هوشمند، اپليكيشن‌ها، پيام‌رسان‌ها و شبكه‌هاي مجازي دريافت مي‌كند و شايد فرصت و فراغت كمتري براي نشستن پاي «منبر» داشته باشد.
اكنون پرسش اين است كه آيا در چنين زمانه‌اي براي تبليغ دين مي‌توان به «منبر» به شكل سنتي آن - با همه بركاتي كه دارد- اكتفا كرد؟ آن هم در شرايطي كه اينستاگرام و تلگرام، بطور كامل نوجوانان ما را محاصره كرده‌اند و گوشي‌هاي هوشمند و اينترنت پرسرعت و همراه، همدم شب و روز بسياري از نوجوانان شده است؟

* شناخت ظرفيت‌هاي تبليغي جديد
محسن خالقي، از طلاب خوش ذوق حوزه علميه كه نويسنده نرم‌افزار و توليدكننده اپليكيشن‌هاي مذهبي نيز هست، در اين باره مي‌گويد: در زمانه ما اثرگذاري رسانه‌هاي ديجيتال در بستر فضاي مجازي از هر ابزار ديگري بيشتر است. امروزه، گوشي‌هاي هوشمند و اپليكيشن‌ها، ديگر يك ابزار ارتباطي نيستند، بلكه رسانه‌هايي هستند كه به صورت مستقيم و غيرمستقيم كار تبليغ را ضد دين و در موارد اندكي براي دين انجام مي‌دهند. بنابراين، شناخت اين فضا و در اختيار گرفتن امكانات و ظرفيت‌هاي آن از ضروريات فوري است كه متأسفانه در كشور ما از آن غفلت جدي شده است.
تلگرام و اينستاگرام فضاهاي خطرناكي هستند كه امروز بيشتر نوجوانان و جوانان ما را درگير كرده‌اند و كمتر نوجواني را مي‌بينيد كه يا عضو اينستاگرام نباشد يا دوست نداشته باشد در اين شبكه مجازي عضو شود. شبكه‌اي كه محتواهاي خطرناك در آن براحتي در دسترس قرار مي‌گيرد و متأسفانه امكان نظارت چنداني هم نيست.
خالقي با اشاره به اينكه در برابر دشمن بايد از ابزارها و سلاح‌هاي خودش استفاده كرد، مي‌افزايد: اگر ما در اين ميدان عقب‌نشيني كنيم، دشمن فرهنگي ما روز به روز پيشروي خواهد كرد و فكر و ذهن نسل آينده ما را در اختيار خواهد گرفت.

* براي تبليغ دين بودجه نداريم!
اين توليدكننده محتواهاي مذهبي البته گلايه‌هاي زيادي هم دارد. گلايه از بي‌مهري‌ها و كم‌توجهي‌هاي مسئولان. مسئولاني كه درك درست و دقيقي از زمانه و اقتضائات آن ندارند و هزار جور خرج و برج دارند، اما وقتي سخن از هزينه‌هاي فرهنگي براي نوجوانان و دانش‌آموزان به ميان مي‌آيد، با بهانه هميشگي «كمبود بودجه» ميدان جهاد فرهنگي را خالي مي‌كنند.
خالقي مي‌گويد: مسئولان از ما و كارمان هيچ حمايتي نمي‌كنند. نه آموزش و پرورش بودجه‌اي براي اين كار دارد و نه ديگر نهادها مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و نه حتي حوزه علميه. ما جلسات زيادي هم با اين بزرگوران داشته‌ايم و قول‌هاي زيادي هم داده‌اند، اما اين قول‌ها به بودجه تبديل نشده است.
اين طراح برنامه‌هاي آنلاين مذهبي با ارائه پيشنهادي مي‌گويد: خوب است مسئولان با درك شرايط خطير كنوني، مركز يا مراكزي را با محوريت يكي از نهادها، براي حمايت از توليد محتواهاي فرهنگي ويژه فضاي مجازي، ديتاها و مدياهاي لازم فراهم كنند تا توليدكنندگان محتوا اعم از برنامه‌نويسان، طراحان وب‌سايت، فيلمسازان و مستندسازان، تهيه‌كنندگان كليپ‌ها، موشن‌گرافيك، گردانندگان كانال‌ها و... بتوانند زير چتر چنين مركزي گرد هم بيايند و با هم گفت و گو و تشريك مساعي كنند و البته از حمايت‌هاي مالي لازم نيز بهره‌مند شوند. وگرنه با حرف زدن و جلسه گذاشتن و حمايت‌هاي مقطعي، راه به جايي نخواهيم برد.

* ضرورت معرفي بازي‌هاي آنلاين مذهبي به دانش‌آموزان
وي به علاقه و گرايش دانش‌آموزان به اپليكيشن‌ها بازي‌هاي آنلاين و فعاليت‌هاي خود در اين حوزه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: ما با طراحي يك اپليكيشن آنلاين ويژه مسابقه و سرگرمي و نيز تهيه نرم‌افزاري براي انجام مسابقات در مدارس و اجتماع‌هاي دانش‌آموزي، بازخوردهاي شگفت آوري ديديم. دانش‌آموزان در مدارسي كه ما برايشان برنامه اجرا كرديم، چنان شور و هيجاني نشان دادند كه مديران مدرسه شگفت‌زده شدند و اذعان كردند، تا به حال چنين شور و نشاطي را در جمع دانش‌آموزان نديده بودند. همين موضوع باعث شد، ما از سوي مدارس مختلف براي اجراي برنامه‌ دعوت شويم. برنامه‌هايي كه محور اصلي آن تبليغ معارف ديني و آموزش قرآن و احكام به صورت جذاب همراه با مسابقه و سرگرمي براي بچه‌هاست و نه تنها آن‌ها را خسته نمي‌كند، بلكه موجب علاقه آن‌ها به معارف ديني مي‌شود و فضايي سالم براي تخليه هيجانات آن‌ها فراهم مي‌كند. بنابراين معرفي و ارائه بازي‌هاي آنلاين مذهبي به دانش‌آموزان در برهه كنوني ضرورتي انكارناپذير است.

* «منبر» نامبارك نوظهور!
چه بپذيريم چه نپذيريم، اينستاگرام و تلگرام به «منبر» فرهنگ مهاجم غرب تبديل شده است. خدا نكند نوجوان ما در اثر كنجكاوي، كلمات ناجوري را در «اينستا» جست‌وجو كند. آن وقت است كه تربيت اخلاقي، ديني و اجتماعي او شكل ديگري پيدا مي‌كند و آهسته آهسته كنترلش از دست خانواده و مدرسه خارج مي‌شود. براستي ما چقدر براي در اختيار گرفتن اين منبر نوظهور تلاش كرده‌ايم؟
حجت الاسلام محمدعلي محمدي، مدير توليد محتواهاي چند رسانه‌اي كه سابقه فعاليت‌هاي اثرگذاري در فضاي مجازي دارد، نگاه جالبي نسبت به موضوع دارد. او معتقد است، بزرگ‌ترين مشكل ما در اين حوزه، سواد اندك مسئولان و نگاه نادرست آن‌ها به موضوعات روز است.
محمدي مي‌افزايد: مسئولان ما نه سواد رسانه دارند، نه رايانه و نه اينترنت؛ به همين دليل نوجوانان و جوانان هميشه از مسئولان جلوترند. در حالي كه اگر اين سواد رسانه‌اي در مسئولان وجود داشته باشد، خود به خود اين آگاهي به نوجوانان و جوانان نيز سرايت مي‌كند.
اين فعال فضاي مجازي با تأكيد بر اينكه امروز ما بايد دستگاه تبليغ خود را در زميني بنا كنيم كه متعلق به دشمن است، مي‌گويد: تا كنون در اين زمينه خوب عمل نكرده‌ايم و از نقطه مطلوب خيلي عقبيم.
محمدي با اشاره به كندي حركت حوزه علميه در اين زمينه، تصريح مي‌كند: بايد بين نهاد حوزه و حوزويان تفاوت قائل شد. نهاد حوزه، از سرعت تحولات روز عقب است، اما حوزويانِ بسياري داريم كه همگام با تحولات و اقتضائات روز حركت مي‌كنند و در فضاي مجازي، در بخش توليد محتوا، مستندسازي و توليدات چند رسانه‌اي، بخوبي وارد ميدان شده‌اند و توليدات ارزشمند و موفقي هم داشته‌اند كه آثار آن حتي فراتر از مرزها رفته است.

* مسئولان سواد خود را ارتقا دهند
محمدي در پاسخِ اين پرسش كه «به عنوان يك توليدكننده محتواهاي ديني چه انتظاري از مسئولان داريد»، با لبخند مي‌گويد: لطفاً فقط فضا را خراب نكنند، ما نه پول مي‌خواهيم نه بودجه! مسئولان محترم فقط تلاش كنند سواد رسانه‌اي خود را بالا ببرند، آن وقت همه چيز خود به خود درست مي‌شود. ما و هنرمندان و توليدكنندگان آثار هم به كمك مردم، گليم خود را از آب بيرون مي‌كشيم و مشكلات مالي اين حوزه هم نخواهد توانست توليدكنندگان را از پا بيندازد. اگر مسئولان نگاه حرفه‌اي و دانش كافي داشته باشند، محصولات خلاقانه‌تري توليد مي‌شود و مردم نيز از اين محصولات استقبال مي‌كنند و همين استقبال، اقتصاد اين حوزه يعني توليد محتواي ديني و فرهنگي را رونق خواهد داد.
مدير مسئول پيشين شبكه تبليغ و عضو شوراي فعالان سايبري انقلاب اسلامي در پايان تأكيد مي‌كند: هم مسئولان و هم توليدكنندگان محتوا نبايد در برخورد با مديوم‌هاي جديد رسانه‌اي، جَوزده شوند و مثلاً ناگهان همه به سمت توليد اينفوگرافي يا موشن گرافيك بروند بدون اينكه شناخت دقيقي از اين ابزارها داشته باشند. اينجاست كه دانش و سواد رسانه‌اي در امر تبليغ نوين، يك بار ديگر اهميت پيدا مي‌كند و درمي‌يابيم كه آگاهي و دانش مسئولان، بيشترِ مشكلات ما را حل خواهد كرد و كار را در مسير درست قرار خواهد داد.


* بي مايه فطير است!
بازي هاي آنلاين، پيام رسان‌ها، شبكه‌هاي اجتماعي و ديگر ابزارهاي رسانه‌اي، نسل امروز و فرداي ما را احاطه كرده‌اند. تنها در يك نمونه مي‌توان به بازي آنلاين «كلش آف كلنز» اشاره كرد كه در سال‌هاي گذشته وقت و سرمايه هزاران جوان و نوجوان ايراني را گرفت و البته امروز هم «اينستاگرام» به همراه شب و روز نوجوان ايراني تبديل شده است. اين در حالي است كه اگر پيشتر از اين‌ها و همگام با اقتضائات روز وارد اين ميدان‌ها شده بوديم و تبليغ دين در اين حوزه‌ها را جدي گرفته و براي آن هزينه مي‌كرديم، به طور قطع امروز دستمان پرتر و جلوتر بود. پس تا ديرتر نشده بايد چاره‌اي انديشيد و رديف بودجه‌اي هم براي نيازهاي روزافزون اين بخش در نظر گرفت.