روضه نيوز : تبليغ فرهنگ عاشورا مهم‌ترين عنصر اربعين است
جمعه، 28 مهر 1396 - 19:41 کد خبر:17677
يكي از رهبران جبهه مقاومت عراق گفت: هر چند در اربعين حسيني بايد به فكر رفاه زائران باشيم اما تبليغ فرهنگ و پيام عاشورا مهم‌ترين عنصر است كه بايد در قالب بصيرت و آموزه‌هاي ديني مورد توجه قرار گيرد.


 به گزارش روضه نيوز ؛ حجت‌الاسلام والمسلمين سيد هاشم‌الحيدري عصر امروز در مراسم افتتاحيه دومين همايش ملي هيأت‌هاي فعال در عرصه اربعين با بيان اينكه سخن از نهضت امام حسين(ع) بدون سخن از پيروزي خون بر شمشير امكان‌پذير نيست، اظهار كرد: امام حسين(ع) در روز عاشورا نتوانستند به پيروزي ظاهري برسند اما به پيروزي ارزش‌ها و معنوي مورد نظر رسيدند و اين دستاورد نشان از هنر كربلاست.وي با تاكيد بر اينكه غلبه معنوي و ارزش‌ها نسبت به پيروزي ظاهري و نظامي بسيار بالاتر است، اضافه كرد: هدف و مرز پيروزي معنوي نسبت به پيروزي دنيوي بسيار گسترده‌تر است چرا كه در پيروزي معنويت افكار، اخلاق‌ها و ارزش‌ها مطرح مي‌شود.

وي از رسيدن به عبوديت به عنوان هدف پيروزي معنوي نام برد و تصريح كرد: در پيروزي معنوي يك نفر نيز مي‌تواند بر يك امت غالب شود كه اين حقيقت به خوبي در مورد كربلا قابل مشاهده است، اكنون نيز در كشورهاي مختلف جبهه مقاومت از جمله لبنان، سوريه، نيجريه و عراق بايد به پيروزي معنوي امام حسين(ع) متوسل شويم.

وي با اشاره به اينكه خون شهدا موجب حفظ اسلام شده است، عنوان كرد: اكنون در شرايط عاشورا هستيم اما با پيروزي خون‌ها مي‌توانيم پيروزي شمشيرها را نيز رقم بزنيم كه دستاوردهاي شهادت امثال شهيد حججي به خوبي اين موضوع را به اثبات مي‌رساند.

الحيدري خاطرنشان كرد: رژيم صهيونيستي نخستين كشوري بود كه از استقلال‌طلبي كردستان عراق استقبال كرد اما به لطف خداوند متعال، مجاهدت حشدالشعبي و توجه مرجعيت عراق شمشير شيعه بر نقشه دشمن غالب شد.

وي با بيان اينكه غلبه نظامي با غلبه معنوي نيز مي‌تواند همراه باشد، گفت: بايد در جبهه‌هاي مختلف به دنبال غلبه عقل بر جهل، غلبه ارزش‌ها بر ظلم و غلبه آخرت بر دنيا باشيم تا بتوانيم به نتايج مورد نظر برسيم.

الحيدري يادآور شد: هر چند در اربعين حسيني بايد به فكر رفاه زائران باشيم اما تبليغ فرهنگ و پيام عاشورا مهم‌ترين عنصر است كه بايد در قالب بصيرت و آموزه‌هاي ديني مورد توجه قرار گيرد؛ اينكه بعد از اربعين در بصيرت و رفتار خود به تغييري نرسيم نشان مي‌دهد كه اين سفر براي ما هيچ كاربردي نداشته است.

اين كارشناس مسائل ديني با تاكيد بر اينكه ايمان به اسلام واقعي بايد مورد توجه زائرين اربعين قرار گيرد، اظهار كرد: اسلام سياسي، انقلابي جهادي و با بصيرت با اسلام آمريكايي، انگليسي، افراطي و كوتاه فكر متفاوت است؛ ايران اسلامي با تكيه بر اسلام ناب محمدي(ص) توانسته به جايگاه كنوني برسد.

وي با اشاره به اينكه مبارزه با دشمن در سنگر فرهنگي سخت‌تر از جنگ در سنگر فيزيكي است، عنوان كرد: مقابله با نفوذ نظامي سخت است اما ايستادگي در مقابل نفوذ نرم دشمن سخت‌تر است به همين علت در اربعين حسيني بايد به دنبال ترويج آموزه‌هاي درست فرهنگي درست باشيم.

سيدهاشم الحيدري اضافه كرد: هدف آمريكا، رژيم صهيونيستي و عربستان تقسيم‌بندي عراق است اما به تعبير رهبر انقلاب اسلامي اجازه نمي‌دهيم كه به وحدت كنوني عراق خدشه‌اي وارد شود؛ عراق اكنون وضعيت مطلوبي دارد اما برخي از حركت‌ها نيز به منظور اختلاف‌افكني در اين كشور دنبال مي‌شود؛ ‌مسعود بارزاني به دنبال ايجاد قدمگاه براي رژيم صهيونيستي در كرستان عراق هستند اما رهبر انقلاب اسلامي و نيروهاي مقاومت اجازه تحقق اين هدف را نمي‌دهند.

وي ادامه داد: اگر جمهوري اسلامي ايران قوي باشد، نيروهاي مقاومت عراق نيز توانمند خواهد بود و اگر ايراني‌ها دچار هر اختلافي شوند ديگر كشورهاي مقاومت مورد تاثير قرار مي‌گيرند.

الحيدري با تاكيد بر اينكه وجود برخي از مشكلات در نظام اسلامي طبيعي است، تصريح كرد: اكنون دستاوردهاي انقلاب اسلامي در كشورهاي ديگر نيز به خوبي قابل مشاهده است اما بيان مشكلات كنوني نبايد اين دستاوردها را مورد تاثير قرار دهد.

اين رهبر جبهه مقاومت عراق با بيان اينكه در اربعين حسيني بايد براي حفظ پيروزي انقلاب اسلامي و ترويج آموزه‌هاي عاشورا تلاش شود، عنوان كرد: اميدواريم با تبليغ طلاب و هيأت‌هاي مذهبي ايران بتوانيم در اربعين امسال شاهد دستاوردهاي متفاوتي در حوزه وحدت اسلامي باشيم.