روضه نيوز : "امام رضا‌" ادامه دهنده راه رئيس مكتب جعفري است
پنجشنبه، 12 مرداد 1396 - 15:37 کد خبر:17429
امام هشتم (ع)، به دنبال تكميل كردند راه امام صادق (ع)، معرف معارف اسلامي در دوران امامت خود بود.


 به گزارش روضه نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ همزمان با ميلاد امام رضا‌(ع)، حجت الاسلام والمسلمين مرتضي اديب يزدي سخنران و كارشناس مذهبي پيرامون خصايص و ويژگي هاي عملي حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) گفت: بديهي است كه هركدام از حضرا معصومين (ع) ويژگي ها شاخصي دارند و از مقام الهي هستند. وليكن حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) با ويژگي هاي فراواني كه دارند مي توانند به شاخصه بين المللي، رفعت و علم بيكران ايشان اشاره كرد.

وي در ادامه درباره معرفي شمس الشموس  به عنوان علم پنهان، بيان كرد: وجود مبارك امام هشتم (ع) معرف، اشاعه علم و معارف اسلامي به دنبال تكميل كردند مسير امام صادق (ع) است. پس از امامت امام رضا (ع) بسياري از شاگردان بزرگ امام جعفر صادق (ع) به مدينه مي آمدند و از درياي بيكران و ناب معارف اسلامي در تلمذ از علي ابن موسي الرضا (ع) بهره مي برند.

اين كارشناس مذهبي در گام دوم به ويژگي معرفي حضرت حجت (عج) اشاره كرد و اظهار داشت: پس از امامت علي ابن موسي الرضا (ع)، كم كم فضا براي ظهور حضرت مهدي (عج) آماده مي شد و امام رضا (ع) به عنوان هشتمين خورشيد امامت و نزديكي خود به امام دوازدهم در جهت معرفي حضرت مهدي (عج) تلاش مي كردند و افكار عمومي و طرفداران شيعي را براي شناخت بهتر حضرت وليعصر (عج) آشنا مي كردند. بر همين اساس است كه ما در تاريخ ، بيشترين روايت ها را درخصوص حضرت مهدي (عج) از امام رضا (ع) داريم.

وي در خصوص هجرت علي ابن موسي الرضا (ع) به مرو (ايران)  گفت: ايران از جمله كشورهايي بود كه از طرفداران اهل بيت (ع) و شيعيان بودند، وليكن دوري از سرزمين پيامبر اكرم (ص) و تبليغ در شهر مدينه براي ترك امام رضا (ع) كاري بسيار دشوار بود، از اين روي حضرت (ع) با اكراه و اجبار مدينه را به مقصد مرو ترك كردند و با گذر از شهرهاي فراوان و قبايل ديگر توانستند فرهنگ اسلام و معارف اسلامي را در بين ديگر اقوام ترويج كنند.

حجت الاسلام والمسلمين اديب يزدي در پايان افزود: امام (ع) در طول مسير با فرهنگ هاي مختلف و ظرفيت هاي ديني مختلفي چون غير شيعيان و هندويان روبرو شدند و با تامل و خوش رويي كه از رسول اكرم (ص) به ارث برده بودند، به تك تك آنها پاسخ دادند و توانستند فرهنگ و سيره رضوي و اهل بيت (ع) را  ترويج دهند.