روضه نيوز : قرائتي: واسطه ازدواج مجردهاي فاميل شويم
پنجشنبه، 27 اسفند 1394 - 00:24 کد خبر:13587
تبريك عيد امسال با كوثر قرآن مقارن است و معناي تبريك و كوثر نيز به هم نزديك است، بياييم در ميليون‌ها ديد و بازديدي كه در فاميل صورت مي‌گيرد، مشكلي را حل كنيم تا تبريك ظاهري ما پر مغز شود.


 به گزارش روضه نيوز ؛حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتي رئيس ستاد اقامه نماز در آستانه سال نو شمسي پيامي تحت عنوان «تبريك عملي» خطاب به هموطنان به رشته تحرير در آورده است كه مشروح آن در پي مي‌آيد:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

به همه خوانندگان با احترام و جمله مباركه «سلام عليكم»، سلام مي‌كنم و برايتان آرزوي سلامتي و توفيق دارم، به فكرم رسيد در آغاز سال 95 از يك معلم قديمي كلمه تبريك را معنا كنم:

تبريك از بركت است و هر چيزي هم ظاهري دارد و هم باطني كه بايد به هر دو توجه داشت؛ يعني هم به پوست هم به مغز، آري! اگر هر يك از پوست يا مغز تخمه را بكاريم سبز نخواهد شد و بايد به هر دو توجه شود تا نتيجه دهد.

در ايام عيد كه ظاهر خوبي دارد، يعني فرصتي براي ديد و بازديد و سفر و شادي است و شهر و روستاها و خانه‌ها براي پذيرايي آماده است و هواي معتدل همراه با سبزي زمين و شكوفه‌هاي درختان و امثال آن به چشم مي‌خورد، سزاوار است كه اين ظاهر زيبا با باطني همراه باشد و تبريك ظاهري همراه با بركت عملي باشد.

اين ديد و بازديدها قالب و تبريك ظاهري است، ولي قلب آن چيست؟


مغز اين تبريك  اموري است از جمله اينكه:

1-در اين ديد و بازديدها ثروتمندان فاميل، مخفيانه از فقراي فاميل دستگيري كنند.

2-اگر ميان فاميل افرادي با هم كدورتي دارند آنان را آشتي دهند.

3-اگر نوجوانان فاميل در بعضي از درس‌هاي خود ضعيف هستند به آنان كمكي شود.

4-اگر شخصي گرفتار بدهي يا زندان است آن را نجات دهيم.

5-اگر در جلسات گناه مي‌شود با برخورد خوب، مانع شويم.

6-اگر براي بعضي از افراد فاميل سؤال و شبهه‌اي مطرح شده ما واسطه شويم و جوابش را از يك دانشمندي دريافت و شبهه آن را برطرف كنيم.

7-اگر در فاميل و همسايگان خانواده شهدا و جانبازان وجود دارند، ديدار با آنان را بر ديگران مقدم بداريم.

8-در سفر از كساني كه در جاده‌ها خدمت مي‌كنند(پليس، هلال احمر، راهداري) حداقل با زبان، تشكر كنيم.

9-براي همسريابي افراد مجرد فاميل واسطه‌گري و شفاعت كنيم.اسلام عزيز ما در كنار سفارشات عمومي چند سفارش ويژه براي بستگان دارد كه من به عنوان معلم قرآن دو سه جمله از آن سفارشات قرآني را به شما هديه مي كنم و دوست دارم خدمتي به شما كرده باشم.

قرآن، يك جا به پيامبر(ص) مي‌فرمايد: بستگان نزديك خود را از خطرها هشدار بده «و انذر عشيرتك الأقربين» و در جاي ديگر مي‌فرمايد: خودتان و بستگانتان را از آتش دوزخ حفظ كنيد «قو أنفسكم و اهليكم ناراً» كه در حديثي در تفسير آيه مي‌خوانيم، مراد از اين حفظ آن است كه آنان را به نماز و زكات و تقوا سفارش كنيم.

و در جايي ديگر مي‌فرمايد كه لقمان حكيم فرزندش را به نماز و امر به معروف و نهي از منكر و تواضع نسبت به مردم و توجه به معاد سفارش كرد، جالب آن است كه قرآن درباره پيامبر(ص) مي‌فرمايد: او در كنار نبوت و رسالت به خانواده خود رسيدگي ويژه داشت.

خواننده عزيز! اين رسيدگي و كمك به فاميل، قلب و مغز اين ديد و بازديدها است، راستي اگر در اين ديد و بازديدها به مشكلات يكديگر نرسيم از بسياري از بركات محروم خواهيم شد.

تبريك يعني ديد و بازديد خود را با اين امور رشد و بركت دهيم، اينكه خداوند به پيغمبر(ص) مي‌فرمايد ما به تو كوثر داديم و مراد كوثر «فاطمه زهرا» و معناي كوثر خير فراوان است و ناگفته پيداست عطاي خداوند بزرگ به بهترين فرد هستي كوثر و خير فراوان است، ما نيز مي‌توانيم با نيت خالص و همت بلند و خدمت بي‌منت و دستگيري از ديگران تا حدي از خود كوثر بسازيم، يعني خود و كارهاي خود را – تا آنجا كه مي‌شود- به خير زياد و كوثر تبديل كنيم.

كوتاه سخن آنكه ايام عيد امسال كه با ولادت حضرت زهرا(س) مقارن است و به عبارت ديگر تبريك عيد با كوثر قرآن مقارن است و معناي تبريك و كوثر نيز به هم نزديك است، بياييم در ميليون‌ها ديد و بازديدي كه در فاميل صورت مي‌گيرد، مشكلي را( جزئي يا كلي) حل كنيم تا تبريك ظاهري ما پر مغز شود و البته اين نياز به استمداد از خدواند و توفيق الهي دارد.

ساده‌ترين راه براي تبريك و بركت و كوثر آن است كه ديگران را در خوبي‌ها شريك كنيم و همت خود را از مسائل فردي و جزئي به مسائل عمومي سوق دهيم، همانگونه كه نماز ما را اين گونه تربيت مي‌كند كه بگوييم:

پروردگارا همه ما را(نه فقط من را) هدايت كن«إهدنا»

و در سلام بگوييم «السلام علينا» نه سلام به يك شخص

مي‌گوييم در نماز خداوند شنونده ستايش همه موجودات است «سمع الله لمن حمده» نه فقط شنونده ستايش من و نفرمود «سمع الله لحمدي»

در سراسر قرآن و روايات و برنامه‌هاي پيامبر(ص) و اهل بيت معصومش(ع) صدها نمونه به چشم مي‌خورد كه رشد و بركت و سعادت و خوشي را فقط براي خود نمي‌خواستند، بلكه براي همه مي‌خواستند و اين است معناي تبريك و كوثر.

در پايان ضمن دعا براي شما عزيزان، سال خوبي را برايتان آرزومندم، نوروز ايام سفر است؛ از نماز در سفر غافل نشويد؛ چرا كه نماز، سفر شما را پر خير و بركت مي‌كند.